racingbetter.co.uk
Johnny Henderson Grand Annual Chase - Fri Mar 18th 2011 

home Cheltenham

TitanBet

Free Horse Racing Tips, Click Here!

TitanBet

horse racing tipster

Casino welcome package

cheltenham festival / 2011 news /

 

Oiseau De Nuit Springs Surprise in Grand Annual
18/03/11

1 Oiseau De Nuit 40/1
2 Askthemaster 50/1
3 Leo's Lucky Star 20/1
4 De Boitron 8/1
NR: Cadoudalas (FR)
23 ran Distances: 3¼l, 2¼l, 6l
TIME 3m 52.80s (fast by 6.20s)

Conditional jockey Steven Clements is unlikely ever to forget the 13th winner of his career, coming as it did in the final race of the 2011 Cheltenham Festival aboard the 40/1 shot Oiseau De Nuit for his boss, trainer Colin Tizzard.

Oiseau De Nuit
© Racehorse Photos

Oiseau De Nuit

The 25-year-old Northern Irishman has now ridden just six winners under rules and another seven between the flags and was having his first ride at Cheltenham.

He said: “I’m going to wake up any minute now, I just can’t believe it. I was just hoping I wouldn’t fall off him!

“I’m so grateful to Colin and Terry [Warner, owner] for giving me the chance to ride him. It was so unexpected. Yesterday morning at 10.30 I had no ride and I thought I’d be going to Folkestone for the boys’ race.

“There’s so many people to thank that I dare not start in case I leave some people out. My father came over to watch but my mother wouldn’t come, she hates watching me ride. Any time she comes she ends up taking me to hospital with something broken so she wouldn’t come today.”

Clements, a seven-pound claimer, came to England last August with no job but ended up working at the Tizzard yard after meeting the trainer’s son Joe.

He continued: “I thought I’ messed up and hit the front too soon. He was travelling so well I half thought we had another circuit to go! I just couldn’t believe it coming to the last and he was striding on and striding on.

“I’ll never forget this -I only got the ride when the weights went up and Colin wanted to claim the weight off me.”

Trainer Colin Tizzard started the week with Cue Card as a red-hot favourite for the Stan James Supreme Novices’ Hurdle but had to wait for the finale for his first victory of the 2011 Festival.

He said: “Joe was going to ride this horse until the weights went up yesterday, at which point we decided to put Steven on board. I don’t know that much about him to be honest but he’s a great young rider and you can put him on any of the troublesome horses at home and he’s about the only one who can settle them.”

 

Position
Horse
Trainer
Jockey
Weight
Starting Price
Beaten Distance
1
Oiseau de Nuit
C L Tizzard
S Clements
11st 6lbs
40 - 1
Winner
2
Askthemaster
R Tyner
P T Enright
10st 11lbs
50 - 1
3 1/4 lengths
3
Leo's Lucky Star
D Pipe
Danny Cook
11st 0lbs
20 - 1
2 1/4 lengths
4
De Boitron
Ferdy Murphy
G Lee
10st 12lbs
8 - 1
6 lengths
5
Quito Du Tresor
Miss Lucinda V Russell
C I Gillies
10st 5lbs
40 - 1
1 length
6
Anquetta
N J Henderson
David Bass
10st 7lbs
9 - 1
Head
7
I'msingingtheblues
D Pipe
T Scudamore
11st 5lbs
4 - 1
8 lengths
8
Pepe Simo
P F Nicholls
R Walsh
11st 4lbs
11 - 1
2 lengths
9
Pigeon Island
N A Twiston-Davies
P J Brennan
10st 8lbs
14 - 1
1/2 length
10
Keki Buku
P J Hobbs
R Johnson
10st 7lbs
20 - 1
6 lengths
11
Mister Stickler
A King
W Hutchinson
10st 5lbs
25 - 1
2 lengths
12
Riguez Dancer
Ferdy Murphy
R McGrath
10st 5lbs
50 - 1
1/2 length
13
Oh Crick
A King
R Thornton
11st 6lbs
8 - 1
1 3/4 length
14
Shoreacres
B G Powell
A P McCoy
10st 10lbs
6 - 1
4 lengths
15
Film Festival
B Ellison
F Davis
10st 7lbs
33 - 1
3 lengths
16
Santa's Son
J Howard Johnson
B Hughes
11st 2lbs
100 - 1
1/2 length
17
Sports Line
D McCain Jnr
T J Murphy
11st 6lbs
28 - 1
4 1/2 lengths
18
Tanks For That
N J Henderson
B J Geraghty
11st 3lbs
11 - 1
4 1/2 lengths
Non Runner
Cadoudalas
R Lee
S Thomas
11st 1lbs
-
       

 

MASTER DOES HIS BEST TO COMPLETE TYNERS’ FESTIVAL PLAN

Ireland came close to completing another Festival first in the week’s closing race, but Askthemaster had to be content with second place behind Oiseau De Nuit.

The 11-year-old runner-up is trained by Robert Tyner, who stayed at home to look after other horses, leaving his wife, Mary, in charge at Cheltenham.

Mrs Tyner said: “That was brilliant. His previous run was in a hurdle race at Leopardstown, which we ran him in to quicken him up. He ran well in that race having won a handicap chase at Leopardstown at Christmas.

“Philip [Enright] said the horse made a mistake at the third-last which might have cost us a few lengths.

“It was always the plan to bring him to Cheltenham and he hasn’t let us down.

“He’s entered in the [John Smith’s] Grand National, but I don’t expect he will get a run. If he doesn’t run there we have no definite plan, but we’ll find a little race for him.”

 

LEO’S ENDS PIPE’S WEEK ON A HIGH

David Pipe enjoyed a double on the Thursday of the Festival and ended the week on a positive note as Leo’s Lucky Star took third in the Johnny Henderson Grand Annual Chase.

The 20/1 chance was doing his best work late in the day and rallied over the final fence to chase home Oiseau de Nuit and Askthemaster. Pipe said: “He has an a great race and he has jumped, travelled and stayed on well. “It has been a great week and I would have settled for one winner, never mind two.”

 

JOHNNY HENDERSON GRAND ANNUAL CHASE - PREVIOUS RESULTS

2010-WINNER-PIGEON ISLAND 7-10-01 Owner-Raymond Mould; Trainer-Nigel Twiston-Davies; Jockey-Paddy Brennan; SP-16/1 2ND-French Opera 7-11-05 Owner-Judy Wilson & Martin Landau; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-David Bass; SP-10/1 3RD-Consigliere 7-11-03 Owner-E Scouller; Trainer-David Pipe; Jockey-Tom Scudamore; SP-16/1 4TH-Cornas 8-11-08 Owner-The Gascoigne Brooks Partnership III; Trainer-Nick Williams; Jockey-Daryl Jacob; SP-16/1 19 ran, Time-4m 7.60s; Dist-1¼ , ¾, 3½ 13/2 Fav You’re The Top (PU)

2009-WINNER-OH CRICK 6-10-00 Owner-David Sewell; Trainer-Alan King; Jockey-Wayne Hutchinson; SP-7/1
2ND-Moon Over Miami 8-10-09 Owner-Anne Fulton & Michael Lynch; Trainer-Charlie Mann; Jockey-Noel Fehily; SP-20/1
3RD-French Opera 6-10-08 Owner-Judy Wilson & Martin Landau; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Marcus Foley; SP-10/1
4TH-Tramantano10-10-03 Owner-Raymond Mould; Trainer-Nigel Twiston-Davies; Jockey-Marcus Foley; SP-33/1 18 ran, Time-4m 7.50s; Dist-¾, 7, 4½ 3/1 Fav Poquelin (8th)

2008-WINNER-TIGER CRY 10-10-06 Owner-Chris Jones; Trainer-Arthur Moore IRE; Jockey-Davy Russell; SP-15/2
2ND-My Petra 5-10-04 Owner-Richard and Lizzie Kelvin Hughes; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Mick FitzGerald; SP-3/1 Fav
3RD-Calatagan 9-11-02 Owner-Mr & Mrs J M Davenport; Trainer-Malcolm Jefferson; Jockey-Tom Dreaper; SP-50/1
4TH-Andreas 8-11-12 Owner-Trevor Hemmings; Traienr-Paul Nicholls; Jockey-Ruby Walsh; SP-10/1 17 ran, Time-4m 10.65s; Dist-3, hd, 2

2007-WINNER-ANDREAS 7-10-11 Owner-Trevor Hemmings; Trainer-Paul Nicholls; Jockey-Robert Thornton; SP-12/1
2ND-Hasty Prince 9-10-05 Owner-J P McManus; Trainer-Jonjo O’Neill; Jockey-Tony McCoy; SP-8/1
3RD-Ground Ball 10-10-05 Owner-J P McManus; Trainer-Charlie Swan IRE; Jockey-David Casey; SP-33/1
4TH-Ursis 6-10-08 Owner-P Martin; Trainer-Steve Gollings; Jockey-Barry Geraghty; SP-14/1
23 ran, Time-3m57.30s; Dist: 3, 4, 2½ 5/2 Fav Saintsaire (6th)

2006-WINNER-GREENHOPE 8-10-11 Owner-Lynn & Giles Wilson, Martin Landau; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Andrew Tinkler; SP-20/1
2ND-Tiger Cry 8-10-13 Owner-Chris Jones; Trainer-Arthur Moore IRE; Jockey-David Casey; SP-6/1
3RD-Madison Du Berlais 5-10-04 Owner-Roger Stanley & Yvonne Reynolds; Trainer-Martin Pipe; Jockey-Tom Scudamore; SP-11/1
4TH-Nyrche 6-11-02 Owner-Tony & Jeni Fisher; Trainer-Alan King; Jockey-Robert Thornton; SP-20/1
23 ran, Time-3m 55.90s; Dist: 2, 1, 1.25 4/1 Fav Andreas (Fell)

2005-WINNER-FOTA ISLAND 9-10-00 Owner-J P McManus; Trainer-Mouse Morris IRE; Jockey-Paul Carberry; SP-7/1
2ND-Bambi De L’Orme 6-10-00 Owner-Mr & Mrs John Poynton; Trainer-Ian Williams; Jockey-Graham Lee; SP-16/1
3RD-Caracciola 8-10-12 Owner-Piers Pottinger; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Marcus Foley; SP-16/1
4TH-Tysou 8-10-06 Owner-Bill Brown; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Mick Fitzgerald; SP-10/1
24 ran, Time-4m 03.40s; Dist: 5, 1, 1 9/2 Fav L’Ange Au Ciel (14th)

2004-WINNER-ST PIRRAN 9-10-01 Owner-Graham Roach; Trainer-Paul Nicholls; Jockey-Ruby Walsh; SP-4/1 Fav
2ND-Ground Ball 7-10-05 Owner-J P McManus; Trainer-Charlie Swan IRE; Jockey-David Casey; SP-10/1
3RD-Reiziger 8-9-11 Owner-D Jones & B Thomas; Trainer-Venetia Williams; Jockey-Paddy Brennan; SP-33/1
4TH-No Visibility 9-10-00 Owner-David Moon; Trainer-Robert Alner; Jockey-Timmy Murphy; SP-14/1
21 ran, Time-4m 5.90s; Dist- 2.5, 7, 9

2003-WINNER-PALARSHAN 5-10-00 Owner-Mrs A L Wood; Trainer-Henry Daly; Jockey-Mark Bradburne; SP-8/1
2ND-Risk Accessor 8-10-01 Owner-J P McManus; Trainer-Christy Roche IRE; Jockey-Seamus Durack; SP-20/1
3RD-Dark’n Sharp 8-11-02 Owner-Ascot Five Plus One; Trainer-Richard Phillips; Jockey-Richard Johnson; SP-13/2
4TH-Vol Solitaire 5-10-08 Owner-Barry Marshall; Trainer-Paul Nicholls; Jockey-Ruby Walsh; SP-13/2
21 ran, Time-3m 58.60s; Dist-3, .75, .75 6/1 Fav Ross Moff (5th)

2002-WINNER-FADOUDAL DU COCHET 9-10-00 Owner-Sir Anthony O’Reilly; Trainer-Arthur Moore IRE; Jockey-David Casey; SP-6/1
2ND-Exit Swinger 7-11-00 Owner-Sandicroft Stud Syndicate; Trainer-Martin Pipe; Jockey-Tony McCoy; SP-4/1 Fav
3RD-Dark ‘n Sharp 7-10-00 Owner-Ascot Five Plus One; Trainer-Richard Phillips; Jockey-Richard Johnson; SP-13/2
4TH-Logician 11-10-01 Owner-Robert Roulston; Trainer-Ian Balding; Jockey-Barry Keniry; SP-20/1
18 ran, Time-4m 5.20s; Dist-.75, 3, 5

2001- No Race (Foot and Mouth Disease)

2000-WINNER-SAMAKAAN 7-10-11 Owner-Lady Harris; Trainer-Venetia Williams; Jockey-Norman Williamson; SP-9/2 Fav
2ND-Green Green Desert 9-10-13 Owner-Angela Tincknell; Trainer-Paul Nicholls; Jockey-Joe Tizzard; SP-12/1
3RD-Aghawadda Gold 8-11-10 Owner-The Ivy Syndicate; Trainer-Tom Tate; Jockey-Russ Garrity; SP-10/1
4TH Clifton Beat 9-10-09 Owner-Martin St Quinton; Trainer-Philip Hobbs; Jockey-Richard Johnson; SP-14/1
16 ran, Time-3m 52.40s, Dist-4, hd, 9

1999-WINNER-SPACE TRUCKER 8-10-01 Owner Mrs Eileen Queally; Trainer-Jessica Harrington IRE; Jockey-Shay Barry; SP-7/2 Fav
2ND-Dines 7-10-08 Owner-T Chappell, Terry Curry, D Nichols & John Blackwell;Trainer-Paul Nicholls; Jockey-Tony McCoy; SP-6/1
3RD-Hurricane Lamp 8-10-07 Owner-Fred & Sue Welch; Trainer-David Nicholson; Jockey-Richard Johnson; SP-16/1
15 ran Time-4m 4.1s, Dist-1.5, 1

1998-WINNER-EDREDON BLEU 6-11-06 Owner-Jim Lewis; Trainer-Henrietta Knight; Jockey-Tony McCoy; SP-7/2 Fav
2ND-Tidebrook 8-10-03 Owner-Richard Williams; Trainer-Kim Bailey; Jockey-Norman Williamson;SP-9/2
3RD-Cumbrian Challenge 9-11-10 Owner-Cumbrian Industrials Ltd; Trainer-Tim Easterby; Jockey-Lorcan Wyer; SP-16/1
4TH-Morstock 8-10-00 Owner-Mrs M Fairbairn; Trainer-Ron Hodges; Jockey-Tom Dascombe; SP-33/1
17 ran Time-3m 58.6s, Dist-3.5, 2.5, 4

1997-WINNER-UNCLE ERNIE 12-11-04 Owner-Lady Lloyd-Webber; Trainer-Jimmy FitzGerald; Jockey-Graham Bradley; SP-20/1
2ND-Elzoba 5-10-08 Owner-David Johnson; Trainer-Martin Pipe; Jockey-Tony McCoy; SP-13/2
3RD-Perknapp 10-10-00 Owner-Mrs Seamus Purcell; Trainer-Tony Martin IRE; Jockey-Charlie Swan; SP-25/1
16 ran, Time-4m 00.4s, Dist-2, 1 7/2 Fav Certainly Strong (8th)

1996-KIBREET 9-10-12 Owner-Terry Warner and Jill Emery; Trainer-Philip Hobbs; Jockey-Tony McCoy;SP-7/1
2ND-Easthorpe 8-10-12 Owner-Martin Broughton; Trainer-Henrietta Knight; Jockey-Jason Titley; SP-6/1
3RD-Uncle Ernie 11-11-03 Owner-Lady Lloyd Webber; Trainer-Jimmy FitzGerald; Jockey-Mark Dwyer; SP-12/1
13 ran, Time-4m 4.1s, Dist-4, 1.5 5/1 Fav Front Street (7th)

1995-WINNER-SOUND REVEILLE 7-10-10 Owner-Angela Abecassis; Trainer-Charlie Brooks; Jockey-Graham Bradley; SP-7/1
2ND-Auburn Castle 6-10-00 Owner-Rashleigh Arms Charlestown St Austell; Trainer-Oliver Sherwood; Jockey-Jamie Osborne; SP-7/2
3RD-Around The Horn 8-10-06 Owner-Pell-Mell Partners; Trainer-Josh Gifford; Jockey-Simon McNeill; SP-7/2
8 ran, Time-4m 17.1s, Dist-1.75, .25 3/1 Fav Thumbs Up (4th)

 

JOHNNY HENDERSON GRAND ANNUAL CHALLENGE CUP HANDICAP CHASE ROLL OF HONOUR

Year Winner Age/Wt Jockey Trainer Owner SP Ra

2010 Pigeon Island 7-10-01 Paddy Brennan Nigel Twiston-Davies Raymond Mould 16/1 19
2009 Oh Crick 6-10-00 Wayne Hutchinson Alan King David Sewell 7/1 18
2008 Tiger Cry 10-10-06 Davy Russell Arthur Moore IRE Chris Jones 15/2 17
2007 Andreas 7-10-11 Robert Thornton Paul Nicholls Trevor Hemmings 12/1 23
2006 Greenhope 8-10-11 Andrew Tinkler Nicky Henderson Lynn Wilson, Giles Wilson, Martin Landau 20/1 23
2005 Fota Island 9-10-00 Paul Carberry Mouse Morris IRE J P McManus 7/1 24
2004 St Pirran 9-10-01 Ruby Walsh Paul Nicholls Graham Roach 4/1F 21
2003 Palarshan 5-10-00 Mark Bradburne Henry Daly Mrs A L Wood 8/1 21
2002 Fadoudal Du Cochet 9-10-00 David Casey Arthur Moore IRE Sir Anthony O’Reilly 6/1 18
2001 No Race (Foot and Mouth)
2000 Samakaan 7-10-11 Norman Williamson Venetia Williams Lady Harris 9/2F 16
1999 Space Trucker 8-10-01 Shay Barry Jessica Harrington IRE Eileen Queally 7/2F 15
1998 Edredon Bleu 6-11-06 Tony McCoy Henrietta Knight Jim Lewis 7/2F 17
1997 Uncle Ernie 12-11-04 Graham Bradley Jimmy FitzGerald Lady Lloyd-Webber 20/1 16
1996 Kibreet 9-10-12 Tony McCoy Philip Hobbs Terry Warner 7/1 13
1995 Sound Reveille 7-10-10 Graham Bradley Charlie Brooks Mrs G Abecassis 7/1 8
1994 Snitton Lane 8-10-00 David Bridgwater Bill Clay H D White 33/1 17
1993 Space Fair 10-11-01 Adrian Maguire Richard Lee Osborne House Ltd 5/1 12
1992 My Young Man 7-11-10 Graham Bradley Charlie Brooks Georgina Tulloch 7/1 17
1991 Aldino 8-10-00 Jamie Osborne Oliver Sherwood Arthur Boyd-Rochfort 15/2 12
1990 Katabatic 7-10-08 Hywel Davies Andy Turnell Pell-Mell Partners 11/4F 13
1989 Pukka Major 8-10-02 Peter Scudamore Tim Thomson Jones Mrs Solna Jones 4/1JF 17
1988 Vodkatini 9-10-13 Richard Rowe Josh Gifford Dick Richardson Horse Racing Ltd 4/1F 14
1987 French Union 9-11-03 Richard Dunwoody David Nicholson Claire Smith 13/2 16
1986 Pearlyman 7-11-05 Graham Bradley John Edwards Valerie Shaw 14/1 19
1985 Kathies Lad 8-11-10 Steve Smith Eccles Alan Jarvis J E Clayton 7/1 19
1984 Mossy Moore 8-10-00 Jonjo O'Neill Brian Chinn Brian Chinn 11/2 13
1983 Churchfield Boy 7-10-00 Joe Byrne Michael Cunningham IRE J Quinn 8/1 18
1982 Reldis 8-10-00 Paul Barton David Gandolfo Haunch Lane Stores Ltd 9/1 16
1981 Friendly Alliance 8-10-07 John Francome Fred Winter John Mulhern 11/2 11
1980 Stopped 8-11-12 Ben De Haan Fred Winter T Ludlow 7/2 13
1979 Casbah 12-11-13 Graham Thorner Tim Forster Lord Leverhulme 5/1 10
1978 Young Arthur 9-11-04 Allen Webb Derek Kent Mrs Derek Kent 3/1JF 8
1977 Tom Morgan 8-11-06 Tommy Stack Ken Oliver Wing Commander P Stead 9/4F 9
1976 Dulwich 9-11-07 Bob Davies Colin Davies T Elley 9/4F 10
1975 No race (course waterlogged)
1974 Dulwich 7-10-01 Taffy Salaman Colin Davies T Elley 100/30F 9
1973 Coolera Prince 8-10-10 Nigel Wakley Tim Handel Mrs C Handel 8/1 15
1972 Tudor Dance 6-10-02 Jeff King Bob Turnell Jim Joel 4/1 15
1971 Khan 7-10-08 Frankie Carroll Mick Burke IRE Lord Petersham 2/1F 8
1970 Fortina’s Palace 7-11-11 Peter Jones Michael Scudamore J Nesbitt Davis 10/1 18
1969 All Glory 8-10-00 Mr Anthony Robinson John Edwards A Morley 10/1 10
1968 Hal’s Farewell 7-10-10 Jeff King Peter Bailey George Jeffreys 5/1 10
1967 San Angelo 7-11-01 John Buckingham Edward Courage Edward Courage 10/1 13
1966 Well Packed 8-10-11 Tommy Stack Bobby Renton Mrs Anne Myddleton 100/7 12
1965 Fort Rouge 7-11-00 George Milburn Ken Oliver Lady Edmondstone 13/2 10
1964 Richard Of Bordeaux 9-11-03 Willie Robinson Fulke Walwyn John Schillizzi 9/1 14
1963 Anner Loch 8-10-06 David Nicholson John Hicks Pat Colvin 7/1 13
1962 Moretons 9-10-12 Bill Rees Peter Cazalet Mrs A T Hodgson 100/8 14
1961 Barberyn 6-11-00 Michael Scudamore Willie Stephenson John Bigg 3/1 10
1960 Monsieur Trois Etoiles 8-11-06 Frankie Carroll Jimmy Brogan IRE Mrs W L Pilkington 3/1F 9
1959 Top Twenty 10-12-06 Fred Winter Clem Magnier IRE Mrs Thomas O'Brien 9/2JF 12
1958 Top Twenty 9-10-07 Francis Shortt Clem Magnier IRE Mrs M O'Brien 10/1 18
1957 Sir Edmund 7-10-12 Bert Morrow Alec Kilpatrick F H Curnick 6/1 11
1956 Rosenkavalier 7-10-06 Harry Sprague Bob Turnell George Strakosch 8/1 11
1955 No race (Abandoned because of snow)
1954 Hipparchus 5-10-01 Jack Dowdeswell Peter Rice-Stringer Mrs H J Rice-Stringer 100/8 11
1953 Rose & Crown 6-10-00 Johnny Bullock Fulke Walwyn Dorothy Paget 33/1 13
1952 Marcianus 6-11-02 Tim Molony George Beeby Lord Bicester 7/1 12
1951 Merry Court 6-1-011 Tim Molony Tom Yates Edward Bee 10/1 11
1950 Norborne 6-11-04 Eddie Reavey Geoffrey Champneys N Clark 8/1 11
1948 Clare Man 7-10-03 Charlie Hook Walter Nightingall Mrs Geoffrey Kohn 20/1 20
1947 Rope Trick 6-10-08 Tony Doyle Verly Bewicke Capt A M Keith 100/7 12
1946 Loyal King 6-11-12 Dan Moore Fulke Walwyn Dorothy Paget 7/2 1

tumpline internet home | associations | bloodstock agents | bookmakers | links | information | jockeys | portals | racecourses | race horse trainers | sales | studs | syndicates | submit site
© racingbetter.co.uk • 91 Tribune Drive • Carlisle • CA3 0LE