racingbetter.co.uk
Byrne Group Plate Handicap Chase - Thu Mar 15th 2012 

home Cheltenham

Casino welcome package

Horse Riding Equipment, Equestrian Clothing, Horse Tack from the Saddlery Shop

Free Horse Racing Tips, Click Here!

TitanBet

Coral Sports

horse racing tipster

cheltenham festival / 2012 news /

 

Salut Flo Takes Byrne Group Plate for Pipe
15/03/12

1 Salut Flo 9/2 Fav
2 The Cockney Mackem 10/1
3 Glam Gerry 33/1
4 Divers 8/1
NR: Jack The Giant (IRE), Rebel Du Maquis (FR)
22 ran Distances: 6l, 4½l, shd
TIME 5m 11.52s (slow by 4.52s)

Salut Flo, six-length winner of the Byrne Group Plate, finally put David Pipe on the Cheltenham Festival leaderboard. “Very happy,” said the trainer, “but relieved as well. The horses have been running well enough all week without winning, so it’s good to get off the mark.”

Salut Flo
© Caroline Norris

Salut Flo
This was only the second run for French-bred Salut Flo since February, 2010, when he chased home Prince de Beauchene at Haydock. “He’s had tendon trouble and we’ve had to be patient with him, and its paid off. He was a very good, promising horse two years ago - the form is there in the book, look where Prince de Beauchene [one of the John Smith’s Grand National market leaders] is now.

“We knew Salut Flo was ready for his comeback when he ran here at Cheltenham in December [in a Grade Three handicap chase] and he was running a massive race when he made one blunder three out, which put him out of it. But if he’d won that day he might have been handicapped out of winning today.”

Salut Flo was given a bold front-running ride by Tom Scudamore and was also the jockey’s first win of the week. “The plan was to concentrate on getting away smartly and ride the race from there,” he said. “With these French horses it’s all about rhythm and once we’d jumped the first I knew I’d get a good ride.

“All the hard work is done by the team at home and the less a jockey does the better and really, all I had to do was sit there and steer. Once you’re in front and going well there’s no point in giving up track position so I just kept going, and he was jumping so well I never had to break the rhythm. He made one small mistake, but it hardly affected him.”

The victory was welcomed by Scudamore, but some bad news within his family at the start of the week kept it in perspective. “It’s special to win here,” he said, “but there are other things in life to worry about.”

Scudamore reported Grands Crus, fourth as favourite for the RSA Chase on Wednesday, apparently none the worse for his exertions. “He seems fine,” he said, “it just wasn’t his day. Horses do get beat, and he’ll be back. And don’t forget Long Run got beat in the same race.”

 

Position
Horse
Trainer
Jockey
Weight
Starting Price
Beaten Distance
1
Salut Flo
D Pipe
T Scudamore
10st 10lbs
9 - 2
Winner
2
The Cockney Mackem
N A Twiston-Davies
S Twiston-Davies
10st 1lbs
10 - 1
6 lengths
3
Glam Gerry
C A Murphy
B Hayes
10st 3lbs
33 - 1
4 1/2 lengths
4
Divers
Ferdy Murphy
A P McCoy
11st 1lbs
8 - 1
Short Head
5
Tartak
Tim Vaughan
Michael Byrne
11st 12lbs
50 - 1
4 lengths
6
Holmwood Legend
K Burke
S Clements
10st 13lbs
18 - 1
2 lengths
7
Finger Onthe Pulse
T J Taaffe
Maurice Linehan
11st 3lbs
25 - 1
1 length
8
Mad Moose
N A Twiston-Davies
William Twiston-Davies
10st 8lbs
33 - 1
1 3/4 length
9
Gansey
Mrs S J Smith
P Buchanan
10st 6lbs
33 - 1
4 lengths
10
Charingworth
Ferdy Murphy
Lucy Alexander
10st 6lbs
25 - 1
4 1/2 lengths
11
Niceonefrankie
Miss V Williams
Aidan Coleman
10st 2lbs
7 - 1
Neck
12
Gilbarry
Jonjo O'Neill
R P McLernon
10st 10lbs
33 - 1
9 lengths
13
Matuhi
D Pipe
Thomas Bellamy
11st 3lbs
22 - 1
2 3/4 lengths
14
Giorgio Quercus
N J Henderson
B J Geraghty
11st 11lbs
16 - 1
1 length
15
Kilcrea Asla
G McPherson
Killian Moore
10st 0lbs
66 - 1
23 lengths
16
Schindler's Gold
Dr R D P Newland
S P Jones
10st 3lbs
100 - 1
10 lengths
17
Hector's Choice
R Lee
J E Moore
11st 6lbs
10 - 1
3/4 length
Fell
Notus De La Tour
D Pipe
Conor O'Farrell
11st 3lbs
8 - 1
PulledUp
Crack Away Jack
P F Nicholls
R Walsh
11st 1lbs
13 - 2
PulledUp
Fine Parchment
C J Mann
N Fehily
10st 6lbs
20 - 1
PulledUp
Radetsky March
M Bradstock
Matthew Batchelor
10st 1lbs
66 - 1
PulledUp
Life Of A Luso
P Henderson
P J Brennan
10st 0lbs
50 - 1
Non Runner
Rebel Du Maquis
P F Nicholls
Ryan Mahon
11st 9lbs
-
Non Runner
Jack The Giant
N J Henderson
A Tinkler
11st 6lbs
-
       

 

COCKNEY ONE TO NOTE FOR THE OPEN

Gloucestershire trainer Nigel Twiston-Davies has a terrific record at Cheltenham, so when he is thinking ahead to The Open in November it pays to make note.

Twiston-Davies is eyeing the Paddy Power Gold Cup for The Cockney Mackem after the six-year- old, ridden by his son Sam, finished a good second to Salut Flo in the Byrne Group Plate.

The Naunton-based trainer said: “We’re disappointed to be second and we’ve been beaten not only by a good horse, but one who’s had time off so he’s been dropped in the handicap. The handicapper hasn’t had time to reassess him. Our horse isn’t short of pace and hopefully the other horse will go up in the weights if we ever meet him again.

“At least this has shown he likes Cheltenham, so he’ll probably go to Liverpool and then we’ll train him for next season’s Paddy Power Gold Cup.”

Colm Murphy, trainer of Ladbrokes World Hurdle runner-up Voler La Vedette, had to settle for another place at the Festival when Glam Gerry took third spot.

Murphy said: “We’d like to be putting one in the net, but this horse ran a blinder so we can’t be too disappointed. He’s only a novice and his previous run [unseated when beaten] was his first run in a competitive handicap. He handled the ground. I’ve no idea where he’ll go next but in the long run he could be a National horse.”

 

BYRNE GROUP FESTIVAL PLATE - Previous Results

2011-WINNER-HOLMWOOD LEGEND 10-10-06 Owner-Brian Derrick; Trainer-Pat Rodford; Jockey- Keiran Burke; SP-25/1
2ND-Aimigayle 8-10-06 Owner-Pete Mercer; Trainer-Suzy Smith; Jockey-Colin Bolger; SP-25/1
3RD-Beautiful Sound 9-10-06 Owner-Gigginstown House Stud; Trainer-Gordon Elliott IRE; Jockey-Jason Maguire; SP-9/2 Fav
4TH-Consigliere 8-11-10 Owner-Elder Scouller; Trainer-David Pipe; Jockey-Tom Scudamore; SP-20/1
20 ran, Time-5m 18.17s, Dist-3½, 1¾ , 5

2010-WINNER-GREAT ENDEAVOUR 6-10-01 Owner-David Johnson; Trainer-Martin Pipe; Jockey-Danny Cook; SP-18/1
2ND-Sunnyhillboy 7-10-00 Owner-J P McManus; Trainer-Jonjo O’Neill; Jockey-Richie McLernon; SP-6/1 Fav
3RD-From Dawn To Dusk 11-10-03 Owner-Charles Lloyd-Baker; Trainer-Philip Hobbs; Jockey-Richard Johnson; SP-20/1
4TH-Mister McGoldrick 13-10-11 Owner-Richard Longley; Trainer-Sue Smith; Jockey-Jason Maguire; SP-33/1 24 ran, Time-5m 8.30s, Dist-1¼, ¾, 3½

2009-WINNER-SOMETHING WELLS 8-10-07 Owner-Favourites Racing XVIII; Trainer-Venetia Williams; Jockey-William Biddick; SP-33/1
2ND-Ping Pong Sivola 6-10-00Owner-Jean Yeomans; Trainer-Venetia Williams; Jockey-Liam Treadwell; SP-13/2 Fav
3RD-Notable D’Estruval 8-10-07 Owner-P J McCarthy; Trainer-Arthur Moore IRE; Jockey-Davy Russell; SP-8/1
4TH-Three Mirrors 9-11-01 Owner-Sean Murphy; Trainer-Ferdy Murphy; Jockey-Graham Lee; SP-9/1 23 ran, Time-5m 17.70s, Dist-¾, 18, 2¾

2008-WINNER-MISTER MCGOLDRICK 11-11-07 Owner-Richard Longley; Trainer-Sue Smith; Jockey-Dominic Elsworth; SP-66/1
2ND-Gwanako 5-10-12 Owner-The Stewart Family; Trainer-Paul Nicholls; Jockey-Ruby Walsh; SP-9/1
3RD-Fundamentalist 10-11-10 Onwer-Colin Cornes; Trainer-Nigel Twiston-Davies; Jockey-Paddy Brennan; SP-28/1
4TH-Bible Lord 7-10-12 Owner-Martin Tedham; Trainer-Andrew Turnell; Jockey-Mark Grant; SP-6/1 22 ran, Time-5m 9.40s, Dist 13, 11, 4½ 5/2 Fav Don’t Push It (Fell 2 out)

2007-WINNER-IDOLE FIRST 8-10-07 Owner-D and J Racing; Trainer-Venetia Williams; Jockey-Alan O’Keeffe; SP-12/1
2ND-Palarshan 9-10-05 Owner-Summer Wellesley; Trainer-Henry Daly; Jockey-Richard Johnson; SP-28/1
3RD-Mariah Rollins 9-10-07 Owner-Paul Murphy; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Mick Fitzgerald; SP-20/1
4TH-Le Volfoni 6-11-02 Owner-A Banks; Trainer-Paul Nicholls; Jockey-Joe Tizzard; SP-16/1
23 ran, Time-5m 11.40s, Dist-4, 1¼, hd 7/2 Fav Opera Mundi (19th)

2006-WINNER-NON SO 8-11-03 Owner-ROA Dawn Run Partnership; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Mick Fitzgerald; SP-14/1
2ND-Kelrev 8-11-01 Owner-Len Jakeman, Flintham, King & Roberts; Trainer-Venetia Williams; Jockey-Sam Thomas; SP-50/1
3RD-Graphic Approach 8-11-06 Owner-Mr & Mrs Peter Orton; Trainer-Charles Egerton; Jockey-Tony McCoy; SP-11/1
4TH-Roman Ark 8-10-12 Owner-Richard Collins; Trainer-Malcolm Jefferson; Jockey-Graham Lee; SP-33/1
24 ran, Time-5m 05.20s, Dist-9, 7, hd 5/1 Fav Ross River (Fell)

2005-WINNER-LIBERTHINE 6-10-01 Owner-Robert Waley-Cohen; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Mr Sam Waley-Cohen; SP-25/1
2ND-Banker Count 13-10-12 Owner-Mrs Hector Brown; Trainer-Venetia Williams; Jockey-Sam Thomas; SP-16/1
3RD-Simply Gifted 10-11-01 Owner-Steve Hammond; Trainer-Jonjo O’Neill; Jockey-Tony McCoy; SP-14/1
4TH-Brooklyn Breeze 8-11-00 Owner-Ashleybank Investments Limited; Trainer-Len Lungo; Jockey-Tony Dobbin; SP-9/2 Fav 22 ran, Time-5m 15.60s, Dist-7, 3, 2

2004-WINNER-TIKRAM 7-10-00 Owner-Mike Charlton and Rodger Sargent; Trainer-Gary Moore; Jockey-Timmy Murphy; SP- 12/1
2ND-Iznogoud 8-10-03 Owner-Country Stores/Avalon Surfacing; Trainer-Martin Pipe; Jockey-Tony McCoy; SP-9/2 Fav
3RD-Fondmort 8-11-12 Owner-Bill Brown; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Mick Fitzgerald; SP-9/1
4TH-Kelrev 6-9-11 Owner-Len Jakeman, Flintham, King and Roberts; Trainer-Venetia Williams; Jockey-Sam Thomas; SP-16/1 16 ran, Time-4m 59.80s; Dist-2.5, 1.5, 2

2003-WINNER-YOUNG SPARTACUS 10-10-09 Owner-Bart Hellyer; Trainer-Henry Daly; Jockey-Richard Johnson; SP-16/1
2ND-Fondmort 7-10-13 Owner-Bill Brown; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Mick Fitzgerald SP-11/2
3RD-Scots Grey 8-9-07 Owner-Henry Ponsonby; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Mr Andrew Tinkler; SP-16/1
4TH-Cregg House 8-9-09 Owner-Kathleen Kennedy; Trainer-Paddy Mullins IRE; Jockey-Robert Power; SP-25/1
19 ran, Time-5m 5.00s; Dist-4, 4, 33 5/1 Fav Go Roger Go (UR)

2002-WINNER-BLOWING WIND 9-10-09 Owner-Peter Deal; Trainer-Martin Pipe; Jockey-Ruby Walsh; SP-25/1
2ND-Lady Cricket 8-11-12 Owner-David Johnson; Trainer-Martin Pipe; Jockey-Tony McCoy; SP-5/2 Fav
3RD-Its Time For A Win 10-10-00 Owner-John Kenny; Trainer-Willie Mullins IRE; Jockey-David Casey; SP-16/1
4TH-Strong Run 9-10-00 Owner-Michael D McGrath; Trainer-Noel Meade IRE; Jockey-Carl Llewellyn; SP-14/1
21 ran, Time-5m 22.30s; Dist-1.25, 1.25, 1

2001 - No Race (Foot and Mouth Disease)

2000-WINNER-DARK STRANGER 9-10-03 Owner-Terry Neill; Trainer-Martin Pipe; Jockey-Richard Johnson; SP-14/1
2ND-Native Charm 8-11-00 Owner-Pell-Mell Partners; Trainer-Charlie Morlock; Jockey-Jimmy McCarthy; SP-13/2 Fav
3RD-Inn At The Top 8-10-08 Owner-Sylvia Blakely; Trainer-Jim Turner; Jockey-Robbie Supple; SP-7/1
4TH-Sir Dante 9-10-07 Owner-Peter Wilby; Trainer-Richard Rowe; Jockey-Barry Fenton; SP-10/1
18 ran, Time-4m 49.60s, Dist-7, 1, 3

1999-WINNER-MAJADOU 5-11-00 Owner-Chris, Basil & Rosie Batterham II; Trainer-Martin Pipe; Jockey-Tony McCoy; SP-7/4 Fav
2ND-King Of Sparta 6-10-00 Owner-Mrs Richard Tice; Trainer-Jonny Portman; Jockey-Chris Maude; SP-33/1
3RD-Wayward King 7-11-01 Owner-Fieldspring Racing; Trainer-Ron Hodges; Jockey-Richard Dunwoody; SP-25/1
4TH-The Outback Way 9-10-12 Owner-Mrs B Grainger, S Bell & D Boocock; Trainer-Venetia Williams; Jockey-Ruby Walsh; SP-10/1 18 ran, Time-5m 9.8s, Dist-16, nk, nk

1998-WINNER-SUPER COIN 10-10-0 Owner-George Brookes; Trainer-Richard Lee; Jockey-Norman Williamson; SP-7/1
2ND-Sparky Gayle 8-10-09 Owner-Ray and Anita Anderson Green; Trainer-Colin Parker; Jockey-Brian Storey; SP-3/1 Fav
3RD-Monnaie Forte 8-10-0 Owner & Trainer-James Adam; Jockey-Brendan Powell; SP-5/1
14 ran, Time-4m 58.8s, Dist-2,1.5

1997-WINNER-TERAO 11-10-07 Owner-Brian Kilpatrick; Trainer-Martin Pipe; Jockey-Timmy Murphy; SP-20/1
2ND-All The Aces 10-10-11 Owner-J P McManus; Trainer-Jonjo O’Neill; Jockey-Charlie Swan; SP-14/1
3RD-Air Shot 7-11-07 Owner-Mrs Peter Prowting; Trainer-David Nicholson; Jockey-Richard Johnson; SP-15/2
13 ran, Time-5m 1.2s, Dist-1.25, hd 100/30 Fav As Du Trefle (6th)

1996-WINNER-OLD BRIDGE 8-9-07 Owner-K C B Mackenzie; Trainer-Andrew Turnell; Jockey-Gary Crone; SP-14/1
2ND-Call It A Day 6-10-01 Owner-Jane Lane; Trainer-David Nicholson; Jockey-Charlie Swan;SP-9/2
3RD-Postage Stamp 9-10-00 Owner-Paddy O’Donnell; Trainer-Ferdy Murphy; Jockey-Lorcan Wyer; SP-20/1
13 ran, Time-5m 12.5s, Dist-.5, 6 100/30 Fav Big Matt (6th)

 

BYRNE GROUP FESTIVAL PLATE ROLL OF HONOUR
(First run in 1951)

Year Winner Age/Wt Jockey Trainer Owner SP Ran

2011 Holmwood Legend 10-10-06 Keiran Burke Pat Rodford Brian Derrick 25/1 20
2010 Great Endeavour 6-10-01 Danny Cook David Pipe David Johnson 18/1 24
2009 Something Wells 8-10-07 William Biddick Venetia Williams Favourites Racing XVIII 33/1 23
2008 Mister McGoldrick 11-11-07 Dominic Elsworth Sue Smith Richard Longley 66/1 22
2007 Idole First 8-10-07 Alan O’Keeffe Venetia Williams D and J Racing 12/1 23
2006 Non So 8-11-03 Mick Fitzgerald Nicky Henderson Roa Dawn Run Partnership 14/1 24
2005 Liberthine 6-10-01 Mr Sam Waley-Cohen Nicky Henderson Robert Waley-Cohen 25/1 22
2004 Tikram 7-10-00 Timmy Murphy Gary Moore Mike Charlton and Rodger Sargent 12/1 16
2003 Young Spartacus 10-10-09 Richard Johnson Henry Daly Bart Hellyer 16/1 19
2002 Blowing Wind 9-10-09 Ruby Walsh Martin Pipe Peter Deal 25/1 21
2001 No Race (Foot and Mouth)
2000 Dark Stranger 9-10-03 Richard Johnson Martin Pipe Terry Neill 14/1 18
1999 Majadou 5-11-00 Tony McCoy Martin Pipe Chris, Basil & Rosie Batterham II 7/4F 18
1998 Super Coin 10-10-00 Norman Williamson Richard Lee George Brookes 7/1 14
1997 Terao 11-10-07 Timmy Murphy Martin Pipe Brian Kilpatrick 20/1 13
1996 Old Bridge 8-9-07 Gary Crone Andrew Turnell K C B Mackenzie 14/1 13
1995 Kadi 6-10-04 Norman Williamson David Nicholson Jim Brown 11/2 12
1994 Elfast 11-11-04 Graham McCourt John Webber John Webber 8/1 18
1993 Sacre D’Or 8-11-00 Graham McCourt Nigel Tinkler Isobel Wright 7/1 11
1992 Elfast 9-11-00 Martin Lynch John Webber John Webber 10/1 19
1991 Foyle Fisherman 12-11-00 Eamon Murphy Josh Gifford J N Hutchinson 33/1 15
1990 New Halen 9-9-07 Eamon Tierney Paul James Sally Siviter 66/1 14
1989 Paddyboro 11-10-07 Richard Rowe Josh Gifford Captain F Tyrwhitt-Drake 9/2 10
1988 Smart Tar 7-10-02 Carl Llewellyn Mark Wilkinson Hermione Courage 11/1 15
1987 Gee-A 8-9-10 Miss Gee Armytage Geoff Hubbard Geoff Hubbard 33/1 18
1986 The Tsarevich 10-11-05 John White Nicky Henderson Major Ivan Straker 8/1 16
1985 The Tsarevich 9-11-07 John White Nicky Henderson Mrs Judy Henty 5/1F 16
1984 Half Free 8-11-06 Richard Linley Fred Winter Sheikh Ali Abu Khamsin 16/1 16
1983 Mr Peapock 7-9-07 Leslie Bloomfield Trevor Hallett Mrs B Collins 20/1 15
1982 Doubleuagain 8-10-00 Frank Berry Andy Geraghty IRE P McBennett 11/1 13
1981 Political Pop 7-10-00 Robert Earnshaw Michael Dickinson Mrs A Starkie 15/8F 12
1980 Snowshill Sailor 8-10-04 Andy Turnell Bob Turnell Snowshill Farms and Stud Ltd 8/1 14
1979 Brawny Scot 9-10-00 Ridley Lamb George Fairbairn Mrs M Corrie 10/1 15
1978 King Or Country 7-10-09 Paul Leach David Barons Brook Hire Ltd 7/1 16
1977 Uncle Bing 8-12-05 John Francome Richard Head Mrs J Mildmay-White 9/2 7
1976 Broncho II 7-11-01 Michael Dickinson Tony Dickinson Frank Tyldesley 7/2 14
1975 Summerville 9-10-13 Andy Turnell Bob Turnell Jim Joel 4/1 13
1974 Garnishee 10-10-10 David Mould Tom Jones James Goldsmith 9/2 7
1973 Vulgan Town 7-10-00 Johnnie Haine Toby Balding Brigadier-General Preston Gilbride 9/2 15
1972 Mocharabuice 9-10-07 Graham Thorner Tim Forster Mrs Plum Carew Pole 11/2 17
1971 Hound Tor 7-10-02 Macer Gifford Guy Harwood John Tilling 14/1 10
1970 Verona Forest 7-11-00 Gerry Scott Neville Crump Lord Cadogan 25/1 19
1969 Specify 7-11-02 Bob Davies Denis Rayson F W Rogers 5/1 8
1968 Merry Court 7-10-03 Josh Gifford Bobby Renton Lurline Brotherton 20/1 14
1967 French March 7-9-09 Mr Ben Hanbury Tom Hanbury Mrs Tom Hanbury 25/1 14
1966 Tibidabo 6-10-04 Jeff King Arthur Freeman Mrs A M Gibson 7/1 12
1965 Snaigow 6-10-03 Johnny Lehane Verly Bewicke Lord Cadogan 100/6 15
1964 Take Plenty 8-10-01 Ron Vibert Tim Forster Hugh Summer 100/9 12
1963 Milo 8-10-04 Josh Gifford Herbert Blagrave Herbert Blagrave 11/2 19
1962 Spring Greeting 7-10-06 Johnny Lehane Verly Bewicke Brigadier A E V Brumell 100/8 19
1961 Malting Barley 6-10-04 Owen McNally Toby Balding Bruce Turner 5/1 8
1960 Devon Customer 8-10-04 Joe Guest Syd Bowler Lady Gunter 100/7 12
1959 Siracusa 6-10-12 Jumbo Wilkinson Bobby Renton Mrs E Truelove 9/4F 12
1958 Caesar’s Helm 7-11-06 Fred Winter Bobby Renton Jim Joel 9/2 14
1957 Madras 7-10-02 Johnny Bullock Michael Marsh Michael Marsh 100/7 12
1956 Pondapatarri 7-11-00 Rene Emery George Beeby Late Lord Bicester 100/6 21
1955 Mont Tremblant 9-12-07 Dave Dick Fulke Walwyn Dorothy Paget 11/2F 19
1954 Tudor Line 9-10-12 George Slack Bobby Renton Mrs E Truelove 11/4 11
1953 Sy Oui 8-10-03 Fred Winter Ryan Price P Hatvany 100/8 17
1952 Portarlington 7-10-08 Ken Mullins Willie Stephenson Willie Stephenson 8/1 10
1951DH Slender 9-10-11 Fred Winter Ryan Price W Harris 7/1 9
1951DH Canford 9-12-02 Glen Kelly Ivor Anthony Mrs E du Pont Weir 100/8 9

tumpline internet home | associations | bloodstock agents | bookmakers | links | information | jockeys | portals | racecourses | race horse trainers | sales | studs | syndicates | submit site
© racingbetter.co.uk • 91 Tribune Drive • Carlisle • CA3 0LE