racingbetter.co.uk
Johnny Henderson Grand Annual Chase - Fri Mar 15th 2013 

home Cheltenham

TitanBet

Free Horse Racing Tips, Click Here!

TitanBet

horse racing tipster

Casino welcome package

cheltenham festival / 2013 news / races /

 

Alderwood Makes it 14 for Ireland in Johnny Henderson
15/03/13

1 Alderwood 3/1 Fav
2 Kid Cassidy 12/1
3 Oiseau de Nuit 33/1
4 Drumshambo 20/1
24 ran

With British and Irish stables 13-all going into The Festival finale, the Johnny Henderson Grand Annual Chase, it was Alderwood, trained by Tom Mullins, who broke the deadlock in favour of the raiders with a record Irish score of 14.

Alderwood
© Caroline Norris

Alderwood

On being told that he had clinched it. Mullins said: "I should think that will be the first and only time I'll win anything for Ireland."

Both Alderwood, who scored by three and a quarter lengths under Tony McCoy as 3/1 favourite, and runner-up Kid Cassidy carry the colours of J P McManus. Asked if he was happy to win it for Ireland, McManus said: "I'm just happy to win it!"

Alderwood was winning at The Festival for the second successive year, having taken the Vincent O'Brien County Hurdle 12 months ago before winning a Grade One novices' contest at Punchestown. Today was his second success over fences after a beginners' chase at Navan in January.

"He was always going to make a chaser," said Mullins. "He was not great early on in the autumn but he started to progress nicely from Christmas on. We had it in mind to come back for this race from last year, so its been a bit of a wait, but we got there.

"He got a great ride today, he's a brave horse and was given a brave ride to go round the inside for the better ground. He was lucky to avoid the fallers, but that's a chance you take on the inside and we got away with it."

Kid Cassidy
© Racehorse Photos

Kid Cassidy
HENDERSON JUST DENIED VICTORY IN HIS FATHER'S RACE

Nicky Henderson had to settle for second place in the Johnny Henderson Grand Annual Challenge Cup - named in honour of his late father - after 12/1 shot Kid Cassidy was beaten three-and-a-quarter lengths by 3/1 favourite Alderwood.

"With six runners, we were definitely trying to win it!" said Henderson.

"It's a shame as you all know I'd have loved to have won the race but I'm delighted J P (McManus) has had the first two home as he puts so much into the sport.

"It was encouraging to see Kid Cassidy jump so well and now he's finally putting it all together, he could pick up a couple of nice races."

Former winner Oiseau De Nuit - who took the race in 2011 - rolled back the years to finish third and round off a memorable week for trainer Colin Tizzard, who finished The Festival with two winners.

"He's run a cracker and I couldn't be more delighted with him," said Tizzard.

"He's an 11-year-old now and he's given weight to most of these so I can't ask for anymore. I've had a couple of winners this week but to be honest in a way I'm glad it's all over as quite a bit of pressure comes with having these good horses. It's probably something I'll appreciate more in a couple of years."

 

Johnny Henderson Grand Annual Chase Challenge Cup
(Grade 3 Handicap)
£90,000 added, 5yo plus, 2m 110y, Class 1
24 ran
Going: SOFT (Good to Soft in places)

Position
Horse
Trainer
Jockey
Weight
Starting Price
Beaten Distance
1
Alderwood
T Mullins
A P McCoy
10st 11lbs
3 - 1
Winner
2
Kid Cassidy
N J Henderson
Jeremiah McGrath
11st 0lbs
12 - 1
3 1/4 lengths
3
Oiseau de Nuit
C L Tizzard
Brendan Powell
11st 6lbs
33 - 1
10 lengths
4
Drumshambo
Miss V Williams
Aidan Coleman
10st 13lbs
20 - 1
5 lengths
5
Petit Robin
N J Henderson
Mr N de Boinville
11st 12lbs
12 - 1
1 1/4 length
6
Tatenen
R Rowe
A Thornton
10st 10lbs
50 - 1
2 lengths
7
Renard
Miss V Williams
S Thomas
10st 10lbs
25 - 1
3 3/4 lengths
8
French Opera
N J Henderson
B J Geraghty
11st 11lbs
20 - 1
2 1/2 lengths
9
Anquetta
N J Henderson
D Bass
10st 8lbs
20 - 1
10 lengths
10
Oh Crick
A King
Mr Joshua Newman
10st 10lbs
33 - 1
10 lengths
11
Parsnip Pete
T R George
A P Cawley
10st 5lbs
33 - 1
4 lengths
12
King Edmund
C Gordon
Tom Cannon
10st 9lbs
66 - 1
12 lengths
13
Rody
T R George
P J Brennan
10st 11lbs
8 - 1
1 1/4 length
Fell
His Excellency
D Pipe
T Scudamore
11st 8lbs
33 - 1
PulledUp
Tanks For That
N J Henderson
A Tinkler
11st 8lbs
33 - 1
Fell
Kumbeshwar
A King
W Hutchinson
11st 7lbs
25 - 1
PulledUp
Ulck Du Lin
P F Nicholls
R Walsh
11st 3lbs
7 - 1
BroughtDown
Stagecoach Pearl
Mrs S J Smith
Ryan Mania
11st 2lbs
66 - 1
BroughtDown
Marshal Zhukov
Mrs Caroline Keevil
Ian Popham
10st 13lbs
20 - 1
Fell
Tetlami
N J Henderson
R J Killoran
10st 11lbs
14 - 1
PulledUp
Shooters Wood
P F Nicholls
D A Jacob
10st 11lbs
16 - 1
PulledUp
Viva Colonia
B Ellison
Danny Cook
10st 11lbs
16 - 1
PulledUp
Gus Macrae
Miss R Curtis
Patrick Corbett
10st 4lbs
33 - 1
Non Runner
Benefficient
A J Martin
B J Cooper
11st 9lbs
-
       

 

JOHNNY HENDERSON GRAND ANNUAL CHASE - PREVIOUS RESULTS

2012-WINNER-BELLVANO 8-10-02 Owner-J P McManus; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Paul Carberry; SP-20/1
2ND-Tanks For That 9-10-13 Owner-Bridget Hanbury; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Barry Geraghty; SP-9/1
3RD-Kumbeshwar 5-10-08 Owner-McNiell Family & Nigel Bunter; Trainer-Alan King; Jockey-Robert Thornton; SP-16/1
4TH-Anquetta 8-10-02 Owner-The Ten From Seven; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Andrew Tinkler; SP-33/1
21 ran, Time-3m 58.00s; Dist-2¼, 7, 3¼ 4/1 Fav Kid Cassidy (12th)

2011-WINNER-OISEAU DE NUIT 9-10-13 Owner-Terry Warner; Trainer-Colin Tizzard; Jockey-Steven Clements; SP-40/1
2ND-Askthemaster 11-10-08 Owner-Miss C Wall; Trainer-Robert Tyner IRE; Jockey-Philip Enright; SP-50/1
3RD-Leo’s Lucky Star 9-10-11 Owner-Sheila Brookhouse; Trainer-David Pipe; Jockey-Danny Cook; SP-20/1
4TH-De Boitron 7-11-12 Owner-Mrs J Morgan & Mrs Lindsey J Shaw; Trainer-Ferdy Murphy; Jockey-Graham Lee; SP-8/1
23 ran, Time-3m 52.80s; Dist-3¼, 2¼ , 6 4/1 Fav I’msingingtheblues (7th)

2010-WINNER-PIGEON ISLAND 7-10-01 Owner-Raymond Mould; Trainer-Nigel Twiston-Davies; Jockey-Paddy Brennan; SP-16/1 2ND-French Opera 7-11-05 Owner-Judy Wilson & Martin Landau; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-David Bass; SP-10/1 3RD-Consigliere 7-11-03 Owner-E Scouller; Trainer-David Pipe; Jockey-Tom Scudamore; SP-16/1 4TH-Cornas 8-11-08 Owner-The Gascoigne Brooks Partnership III; Trainer-Nick Williams; Jockey-Daryl Jacob; SP-16/1 19 ran, Time-4m 7.60s; Dist-1¼ , ¾, 3½ 13/2 Fav You’re The Top (PU)

2009-WINNER-OH CRICK 6-10-00 Owner-David Sewell; Trainer-Alan King; Jockey-Wayne Hutchinson; SP-7/1
2ND-Moon Over Miami 8-10-09 Owner-Anne Fulton & Michael Lynch; Trainer-Charlie Mann; Jockey-Noel Fehily; SP-20/1
3RD-French Opera 6-10-08 Owner-Judy Wilson & Martin Landau; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Marcus Foley; SP-10/1
4TH-Tramantano10-10-03 Owner-Raymond Mould; Trainer-Nigel Twiston-Davies; Jockey-Marcus Foley; SP-33/1 18 ran, Time-4m 7.50s; Dist-¾, 7, 4½ 3/1 Fav Poquelin (8th)

2008-WINNER-TIGER CRY 10-10-06 Owner-Chris Jones; Trainer-Arthur Moore IRE; Jockey-Davy Russell; SP-15/2
2ND-My Petra 5-10-04 Owner-Richard and Lizzie Kelvin Hughes; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Mick FitzGerald; SP-3/1 Fav
3RD-Calatagan 9-11-02 Owner-Mr & Mrs J M Davenport; Trainer-Malcolm Jefferson; Jockey-Tom Dreaper; SP-50/1
4TH-Andreas 8-11-12 Owner-Trevor Hemmings; Traienr-Paul Nicholls; Jockey-Ruby Walsh; SP-10/1 17 ran, Time-4m 10.65s; Dist-3, hd, 2

2007-WINNER-ANDREAS 7-10-11 Owner-Trevor Hemmings; Trainer-Paul Nicholls; Jockey-Robert Thornton; SP-12/1
2ND-Hasty Prince 9-10-05 Owner-J P McManus; Trainer-Jonjo O’Neill; Jockey-Tony McCoy; SP-8/1
3RD-Ground Ball 10-10-05 Owner-J P McManus; Trainer-Charlie Swan IRE; Jockey-David Casey; SP-33/1
4TH-Ursis 6-10-08 Owner-P Martin; Trainer-Steve Gollings; Jockey-Barry Geraghty; SP-14/1
23 ran, Time-3m57.30s; Dist: 3, 4, 2½ 5/2 Fav Saintsaire (6th)

2006-WINNER-GREENHOPE 8-10-11 Owner-Lynn & Giles Wilson, Martin Landau; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Andrew Tinkler; SP-20/1
2ND-Tiger Cry 8-10-13 Owner-Chris Jones; Trainer-Arthur Moore IRE; Jockey-David Casey; SP-6/1
3RD-Madison Du Berlais 5-10-04 Owner-Roger Stanley & Yvonne Reynolds; Trainer-Martin Pipe; Jockey-Tom Scudamore; SP-11/1
4TH-Nyrche 6-11-02 Owner-Tony & Jeni Fisher; Trainer-Alan King; Jockey-Robert Thornton; SP-20/1
23 ran, Time-3m 55.90s; Dist: 2, 1, 1.25 4/1 Fav Andreas (Fell)

2005-WINNER-FOTA ISLAND 9-10-00 Owner-J P McManus; Trainer-Mouse Morris IRE; Jockey-Paul Carberry; SP-7/1
2ND-Bambi De L’Orme 6-10-00 Owner-Mr & Mrs John Poynton; Trainer-Ian Williams; Jockey-Graham Lee; SP-16/1
3RD-Caracciola 8-10-12 Owner-Piers Pottinger; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Marcus Foley; SP-16/1
4TH-Tysou 8-10-06 Owner-Bill Brown; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Mick Fitzgerald; SP-10/1
24 ran, Time-4m 03.40s; Dist: 5, 1, 1 9/2 Fav L’Ange Au Ciel (14th)

2004-WINNER-ST PIRRAN 9-10-01 Owner-Graham Roach; Trainer-Paul Nicholls; Jockey-Ruby Walsh; SP-4/1 Fav
2ND-Ground Ball 7-10-05 Owner-J P McManus; Trainer-Charlie Swan IRE; Jockey-David Casey; SP-10/1
3RD-Reiziger 8-9-11 Owner-D Jones & B Thomas; Trainer-Venetia Williams; Jockey-Paddy Brennan; SP-33/1
4TH-No Visibility 9-10-00 Owner-David Moon; Trainer-Robert Alner; Jockey-Timmy Murphy; SP-14/1
21 ran, Time-4m 5.90s; Dist- 2.5, 7, 9

2003-WINNER-PALARSHAN 5-10-00 Owner-Mrs A L Wood; Trainer-Henry Daly; Jockey-Mark Bradburne; SP-8/1
2ND-Risk Accessor 8-10-01 Owner-J P McManus; Trainer-Christy Roche IRE; Jockey-Seamus Durack; SP-20/1
3RD-Dark’n Sharp 8-11-02 Owner-Ascot Five Plus One; Trainer-Richard Phillips; Jockey-Richard Johnson; SP-13/2
4TH-Vol Solitaire 5-10-08 Owner-Barry Marshall; Trainer-Paul Nicholls; Jockey-Ruby Walsh; SP-13/2
21 ran, Time-3m 58.60s; Dist-3, .75, .75 6/1 Fav Ross Moff (5th)

2002-WINNER-FADOUDAL DU COCHET 9-10-00 Owner-Sir Anthony O’Reilly; Trainer-Arthur Moore IRE; Jockey-David Casey; SP-6/1
2ND-Exit Swinger 7-11-00 Owner-Sandicroft Stud Syndicate; Trainer-Martin Pipe; Jockey-Tony McCoy; SP-4/1 Fav
3RD-Dark ‘n Sharp 7-10-00 Owner-Ascot Five Plus One; Trainer-Richard Phillips; Jockey-Richard Johnson; SP-13/2
4TH-Logician 11-10-01 Owner-Robert Roulston; Trainer-Ian Balding; Jockey-Barry Keniry; SP-20/1
18 ran, Time-4m 5.20s; Dist-.75, 3, 5

2001- No Race (Foot and Mouth Disease)

2000-WINNER-SAMAKAAN 7-10-11 Owner-Lady Harris; Trainer-Venetia Williams; Jockey-Norman Williamson; SP-9/2 Fav
2ND-Green Green Desert 9-10-13 Owner-Angela Tincknell; Trainer-Paul Nicholls; Jockey-Joe Tizzard; SP-12/1
3RD-Aghawadda Gold 8-11-10 Owner-The Ivy Syndicate; Trainer-Tom Tate; Jockey-Russ Garrity; SP-10/1
4TH Clifton Beat 9-10-09 Owner-Martin St Quinton; Trainer-Philip Hobbs; Jockey-Richard Johnson; SP-14/1
16 ran, Time-3m 52.40s, Dist-4, hd, 9

1999-WINNER-SPACE TRUCKER 8-10-01 Owner Mrs Eileen Queally; Trainer-Jessica Harrington IRE; Jockey-Shay Barry; SP-7/2 Fav
2ND-Dines 7-10-08 Owner-T Chappell, Terry Curry, D Nichols & John Blackwell;Trainer-Paul Nicholls; Jockey-Tony McCoy; SP-6/1
3RD-Hurricane Lamp 8-10-07 Owner-Fred & Sue Welch; Trainer-David Nicholson; Jockey-Richard Johnson; SP-16/1
15 ran Time-4m 4.1s, Dist-1.5, 1

1998-WINNER-EDREDON BLEU 6-11-06 Owner-Jim Lewis; Trainer-Henrietta Knight; Jockey-Tony McCoy; SP-7/2 Fav
2ND-Tidebrook 8-10-03 Owner-Richard Williams; Trainer-Kim Bailey; Jockey-Norman Williamson;SP-9/2
3RD-Cumbrian Challenge 9-11-10 Owner-Cumbrian Industrials Ltd; Trainer-Tim Easterby; Jockey-Lorcan Wyer; SP-16/1
4TH-Morstock 8-10-00 Owner-Mrs M Fairbairn; Trainer-Ron Hodges; Jockey-Tom Dascombe; SP-33/1
17 ran Time-3m 58.6s, Dist-3.5, 2.5, 4

1997-WINNER-UNCLE ERNIE 12-11-04 Owner-Lady Lloyd-Webber; Trainer-Jimmy FitzGerald; Jockey-Graham Bradley; SP-20/1
2ND-Elzoba 5-10-08 Owner-David Johnson; Trainer-Martin Pipe; Jockey-Tony McCoy; SP-13/2
3RD-Perknapp 10-10-00 Owner-Mrs Seamus Purcell; Trainer-Tony Martin IRE; Jockey-Charlie Swan; SP-25/1
16 ran, Time-4m 00.4s, Dist-2, 1 7/2 Fav Certainly Strong (8th)

1996-KIBREET 9-10-12 Owner-Terry Warner and Jill Emery; Trainer-Philip Hobbs; Jockey-Tony McCoy;SP-7/1
2ND-Easthorpe 8-10-12 Owner-Martin Broughton; Trainer-Henrietta Knight; Jockey-Jason Titley; SP-6/1
3RD-Uncle Ernie 11-11-03 Owner-Lady Lloyd Webber; Trainer-Jimmy FitzGerald; Jockey-Mark Dwyer; SP-12/1
13 ran, Time-4m 4.1s, Dist-4, 1.5 5/1 Fav Front Street (7th)

1995-WINNER-SOUND REVEILLE 7-10-10 Owner-Angela Abecassis; Trainer-Charlie Brooks; Jockey-Graham Bradley; SP-7/1
2ND-Auburn Castle 6-10-00 Owner-Rashleigh Arms Charlestown St Austell; Trainer-Oliver Sherwood; Jockey-Jamie Osborne; SP-7/2
3RD-Around The Horn 8-10-06 Owner-Pell-Mell Partners; Trainer-Josh Gifford; Jockey-Simon McNeill; SP-7/2
8 ran, Time-4m 17.1s, Dist-1.75, .25 3/1 Fav Thumbs Up (4th)

 

JOHNNY HENDERSON GRAND ANNUAL CHALLENGE CUP HANDICAP CHASE ROLL OF HONOUR

Year Winner Age/Wt Jockey Trainer Owner SP Ra

2012 Bellvano 8-10-02 Paul Carberry Nicky Henderson J P McManus 20/1 21
2011 Oiseau De Nuit 9-10-13 Steven Clements Colin Tizzard Terry Warner 40/1 23
2010 Pigeon Island 7-10-01 Paddy Brennan Nigel Twiston-Davies Raymond Mould 16/1 19
2009 Oh Crick 6-10-00 Wayne Hutchinson Alan King David Sewell 7/1 18
2008 Tiger Cry 10-10-06 Davy Russell Arthur Moore IRE Chris Jones 15/2 17
2007 Andreas 7-10-11 Robert Thornton Paul Nicholls Trevor Hemmings 12/1 23
2006 Greenhope 8-10-11 Andrew Tinkler Nicky Henderson Lynn Wilson, Giles Wilson, Martin Landau 20/1 23
2005 Fota Island 9-10-00 Paul Carberry Mouse Morris IRE J P McManus 7/1 24
2004 St Pirran 9-10-01 Ruby Walsh Paul Nicholls Graham Roach 4/1F 21
2003 Palarshan 5-10-00 Mark Bradburne Henry Daly Mrs A L Wood 8/1 21
2002 Fadoudal Du Cochet 9-10-00 David Casey Arthur Moore IRE Sir Anthony O’Reilly 6/1 18
2001 No Race (Foot and Mouth)
2000 Samakaan 7-10-11 Norman Williamson Venetia Williams Lady Harris 9/2F 16
1999 Space Trucker 8-10-01 Shay Barry Jessica Harrington IRE Eileen Queally 7/2F 15
1998 Edredon Bleu 6-11-06 Tony McCoy Henrietta Knight Jim Lewis 7/2F 17
1997 Uncle Ernie 12-11-04 Graham Bradley Jimmy FitzGerald Lady Lloyd-Webber 20/1 16
1996 Kibreet 9-10-12 Tony McCoy Philip Hobbs Terry Warner 7/1 13
1995 Sound Reveille 7-10-10 Graham Bradley Charlie Brooks Mrs G Abecassis 7/1 8
1994 Snitton Lane 8-10-00 David Bridgwater Bill Clay H D White 33/1 17
1993 Space Fair 10-11-01 Adrian Maguire Richard Lee Osborne House Ltd 5/1 12
1992 My Young Man 7-11-10 Graham Bradley Charlie Brooks Georgina Tulloch 7/1 17
1991 Aldino 8-10-00 Jamie Osborne Oliver Sherwood Arthur Boyd-Rochfort 15/2 12
1990 Katabatic 7-10-08 Hywel Davies Andy Turnell Pell-Mell Partners 11/4F 13
1989 Pukka Major 8-10-02 Peter Scudamore Tim Thomson Jones Mrs Solna Jones 4/1JF 17
1988 Vodkatini 9-10-13 Richard Rowe Josh Gifford Dick Richardson Horse Racing Ltd 4/1F 14
1987 French Union 9-11-03 Richard Dunwoody David Nicholson Claire Smith 13/2 16
1986 Pearlyman 7-11-05 Graham Bradley John Edwards Valerie Shaw 14/1 19
1985 Kathies Lad 8-11-10 Steve Smith Eccles Alan Jarvis J E Clayton 7/1 19
1984 Mossy Moore 8-10-00 Jonjo O'Neill Brian Chinn Brian Chinn 11/2 13
1983 Churchfield Boy 7-10-00 Joe Byrne Michael Cunningham IRE J Quinn 8/1 18
1982 Reldis 8-10-00 Paul Barton David Gandolfo Haunch Lane Stores Ltd 9/1 16
1981 Friendly Alliance 8-10-07 John Francome Fred Winter John Mulhern 11/2 11
1980 Stopped 8-11-12 Ben De Haan Fred Winter T Ludlow 7/2 13
1979 Casbah 12-11-13 Graham Thorner Tim Forster Lord Leverhulme 5/1 10
1978 Young Arthur 9-11-04 Allen Webb Derek Kent Mrs Derek Kent 3/1JF 8
1977 Tom Morgan 8-11-06 Tommy Stack Ken Oliver Wing Commander P Stead 9/4F 9
1976 Dulwich 9-11-07 Bob Davies Colin Davies T Elley 9/4F 10
1975 No race (course waterlogged)
1974 Dulwich 7-10-01 Taffy Salaman Colin Davies T Elley 100/30F 9
1973 Coolera Prince 8-10-10 Nigel Wakley Tim Handel Mrs C Handel 8/1 15
1972 Tudor Dance 6-10-02 Jeff King Bob Turnell Jim Joel 4/1 15
1971 Khan 7-10-08 Frankie Carroll Mick Burke IRE Lord Petersham 2/1F 8
1970 Fortina’s Palace 7-11-11 Peter Jones Michael Scudamore J Nesbitt Davis 10/1 18
1969 All Glory 8-10-00 Mr Anthony Robinson John Edwards A Morley 10/1 10
1968 Hal’s Farewell 7-10-10 Jeff King Peter Bailey George Jeffreys 5/1 10
1967 San Angelo 7-11-01 John Buckingham Edward Courage Edward Courage 10/1 13
1966 Well Packed 8-10-11 Tommy Stack Bobby Renton Mrs Anne Myddleton 100/7 12
1965 Fort Rouge 7-11-00 George Milburn Ken Oliver Lady Edmondstone 13/2 10
1964 Richard Of Bordeaux 9-11-03 Willie Robinson Fulke Walwyn John Schillizzi 9/1 14
1963 Anner Loch 8-10-06 David Nicholson John Hicks Pat Colvin 7/1 13
1962 Moretons 9-10-12 Bill Rees Peter Cazalet Mrs A T Hodgson 100/8 14
1961 Barberyn 6-11-00 Michael Scudamore Willie Stephenson John Bigg 3/1 10
1960 Monsieur Trois Etoiles 8-11-06 Frankie Carroll Jimmy Brogan IRE Mrs W L Pilkington 3/1F 9
1959 Top Twenty 10-12-06 Fred Winter Clem Magnier IRE Mrs Thomas O'Brien 9/2JF 12
1958 Top Twenty 9-10-07 Francis Shortt Clem Magnier IRE Mrs M O'Brien 10/1 18
1957 Sir Edmund 7-10-12 Bert Morrow Alec Kilpatrick F H Curnick 6/1 11
1956 Rosenkavalier 7-10-06 Harry Sprague Bob Turnell George Strakosch 8/1 11
1955 No race (Abandoned because of snow)
1954 Hipparchus 5-10-01 Jack Dowdeswell Peter Rice-Stringer Mrs H J Rice-Stringer 100/8 11
1953 Rose & Crown 6-10-00 Johnny Bullock Fulke Walwyn Dorothy Paget 33/1 13
1952 Marcianus 6-11-02 Tim Molony George Beeby Lord Bicester 7/1 12
1951 Merry Court 6-1-011 Tim Molony Tom Yates Edward Bee 10/1 11
1950 Norborne 6-11-04 Eddie Reavey Geoffrey Champneys N Clark 8/1 11
1948 Clare Man 7-10-03 Charlie Hook Walter Nightingall Mrs Geoffrey Kohn 20/1 20
1947 Rope Trick 6-10-08 Tony Doyle Verly Bewicke Capt A M Keith 100/7 12
1946 Loyal King 6-11-12 Dan Moore Fulke Walwyn Dorothy Paget 7/2 1

tumpline internet home | associations | bloodstock agents | bookmakers | links | information | jockeys | portals | racecourses | race horse trainers | sales | studs | syndicates | submit site
© racingbetter.co.uk • 91 Tribune Drive • Carlisle • CA3 0LE