Johnny Henderson Grand Annual Chase
Grade 3 Handicap
£90,000 added,
5yo plus,
2m 110y, Class 1
Friday 14th March 2014

1 Savello 16/1
2 Ned Buntline 6/1JF
3 Claret Cloak 6/1JF
3 Next Sensation 7/1
NR: Oscar Hill (IRE)
23 ran Distances: 1¼l, nk, nk
TIME 4m 1.30s (slow by 5.30s)

Savello pounced late to record a one and a quarter length victory in the final race of the 2014 Cheltenham Festival, the Johnny Henderson Grand Annual Challenge Cup, at odds of 16/1.

Savello
© Caroline Norris
Savello

The eight-year-old capped off an extraordinary day for owners Gigginstown House Stud, who were celebrating an 82,653/1 four-timer after Tiger Roll (JCB Triumph Hurdle), Very Wood (Albert Bartlett Novices' Hurdle) and Don Poli (Martin Pipe Conditional Jockeys' Handicap Hurdle) had all won earlier in the afternoon.

The Tony Martin-trained gelding was given a fantastic ride by Davy Russell, who himself was landing a 3,926/1 treble following his successes on Very Wood and Lord Windermere (Betfred Cheltenham Gold Cup).

"I'll never forget this day - it's been incredible," said Michael O'Leary, owner of Gigginstown House Stud.

"You wait two years for a winner at The Festival and then four come along in one day. We've got a couple of guests in our box and a couple of them have done a £2 accumulator on our horses - they've won over £150,000!"

"I'm delighted for Tony (Martin, the trainer) as well as his horses haven't had the best of luck this week. To be honest, I thought this one had no chance but it's all come together. It goes to show you what confidence can do. Davy (Russell, the jockey) has given him another great ride but he's on a high after his double earlier on.

"I really feel sorry for Bryan Cooper though after his horrible injury (Cooper broke his leg after a fall on Clarcam in the Fred Winter Juvenile Handicap Hurdle on Tuesday). Our thoughts are with him and all the injured jockeys this week."

Trainer Tony Martin was relieved to have got off the mark for this year's Festival in the very last race.

"It's not been the easiest week but we thought he had a squeak coming into this race," said the trainer.

"It's great for Davy who has not had the easiest few months but when you're riding like he is now, your horses always have a chance. It was probably the ride of the week. The horse missed the fourth last and the second last but when you've got the balls to sit and wait like Davy did, there's always a chance."

Johnny Henderson Grand Annual Chase Challenge Cup
(Grade 3 Handicap)
£90,000 added, 5yo plus, 2m 110y, Class 1
23 ran
Going: Good, Good to Soft Places


Horse
Trainer
Jockey
Weight
SP
Distance
1
Savello
A J Martin
D N Russell
11st 5lbs
16 - 1
Winner
2
Ned Buntline
N Meade
P Carberry
10st 10lbs
6 - 1
1 1/4 length
3
Claret Cloak
Miss E C Lavelle
N Fehily
11st 0lbs
6 - 1
Neck
4
Next Sensation
M Scudamore
R Johnson
11st 0lbs
7 - 1
Neck
5
French Opera
N J Henderson
Nico de Boinville
11st 12lbs
33 - 1
3 lengths
6
Eastlake
Jonjo O'Neill
Maurice Linehan
11st 5lbs
20 - 1
9 lengths
7
Dare Me
Miss V Williams
Aidan Coleman
11st 0lbs
14 - 1
3 3/4 lengths
8
Lucky Landing
T Coyle
D C Costello
10st 8lbs
66 - 1
1 3/4 length
9
Tanks For That
N J Henderson
B J Geraghty
11st 2lbs
12 - 1
2 1/2 lengths
10
Anquetta
N J Henderson
Mr S Waley-Cohen
10st 11lbs
50 - 1
1/2 length
11
Viva Colonia
B Ellison
Nick Scholfield
11st 2lbs
40 - 1
Neck
12
Changing The Guard
Dr R D P Newland
W Hutchinson
10st 9lbs
25 - 1
3 3/4 lengths
13
Drumshambo
Miss V Williams
L Treadwell
11st 2lbs
40 - 1
5 lengths
14
His Excellency
D Pipe
T Scudamore
11st 0lbs
14 - 1
Nose
15
Lancetto
Evan Williams
Conor Ring
10st 13lbs
50 - 1
2 1/2 lengths
16
Shooters Wood
P F Nicholls
Harry Derham
10st 9lbs
40 - 1
13 lengths
Fell
Oiseau de Nuit
C L Tizzard
Brendan Powell
11st 11lbs
28 - 1
Fell
Raya Star
A King
R Thornton
11st 7lbs
7 - 1
BD
Easter Meteor
Miss E C Lavelle
Richard O'Dea
11st 6lbs
25 - 1
Fell
Mr Mole
P F Nicholls
A P McCoy
11st 5lbs
7 - 1
PU
Astracad
N A Twiston-Davies
Sam Twiston-Davies
11st 1lbs
22 - 1
Fell
Competitive Edge
C O'Dwyer
M P Walsh
10st 12lbs
40 - 1
Fell
Passage Vendome
W P Mullins
D J Casey
10st 10lbs
33 - 1
NR
Oscar Hill
D G Bridgwater
T J O'Brien
11st 0lbs
-
       

RUSSELL BRINGS UP 3,926/1 TREBLE ON FESTIVAL'S FINAL DAY

An unforgettable day for jockey Davy Russell was finished in grand style when he took the closing race on Savello.

z Savello, who is trained by Tony Martin, started at 16/1 and completed a four-timer on the day for his owner, Michael O'Leary of Gigginstown House Stud.

Ironically, at the end of December, Russell lost his job as first jockey to Gigginstown in favour of Bryan Cooper. When Cooper broke his leg on Tuesday at The Festival, Russell was called up to renew his association in the familiar purple and white colours.

Russell said of Savello: "When you've got the machinery it makes the job a lot easier, and obviously Tony is a marvellous trainer, but there's nothing easy about this horse and as you can see, he wears a hood.

"He can get quite lit up and we've spent so long trying to get him to settle. All credit to Tony, because he's very much a spooky horse and anything can set him off.

"It went well in the race and I didn't want him to jump any better because I was in the position I wanted to be and was always happy I was going to get there. I had to sit and suffer at the top of the hill, but as he stays a bit further he was going to get home."

Johnny Henderson Grand Annual Chase Previous Results

2013-WINNER-ALDERWOOD 9-10-11 Owner-J P McManus; Trainer-Tom Mullins IRE; Jockey-Tony McCoy; SP-3/1 Fav
2ND-Kid Cassidy 7-10-11 Owner-J P McManus; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Jeremiah McGrath; SP-12/1
3RD-Oiseau De Nuit 11-11-03 Owner-Terry Warner; Trainer-Colin Tizzard; Jockey-Brendan Powell; SP-33/1
4TH-Drumshambo 7-10-13 Owner-The Grouse Partnership; Trainer-Venetia Williams; Jockey-Aidan Coleman; SP-20/1
23 ran, Time-4m 17.60s; Dist-3¼, 10, 5

2012-WINNER-BELLVANO 8-10-02 Owner-J P McManus; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Paul Carberry; SP-20/1
2ND-Tanks For That 9-10-13 Owner-Bridget Hanbury; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Barry Geraghty; SP-9/1
3RD-Kumbeshwar 5-10-08 Owner-McNiell Family & Nigel Bunter; Trainer-Alan King; Jockey-Robert Thornton; SP-16/1
4TH-Anquetta 8-10-02 Owner-The Ten From Seven; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Andrew Tinkler; SP-33/1
21 ran, Time-3m 58.00s; Dist-2¼, 7, 3¼ 4/1 Fav Kid Cassidy (12th)

2011-WINNER-OISEAU DE NUIT 9-10-13 Owner-Terry Warner; Trainer-Colin Tizzard; Jockey-Steven Clements; SP-40/1
2ND-Askthemaster 11-10-08 Owner-Miss C Wall; Trainer-Robert Tyner IRE; Jockey-Philip Enright; SP-50/1
3RD-Leo’s Lucky Star 9-10-11 Owner-Sheila Brookhouse; Trainer-David Pipe; Jockey-Danny Cook; SP-20/1
4TH-De Boitron 7-11-12 Owner-Mrs J Morgan & Mrs Lindsey J Shaw; Trainer-Ferdy Murphy; Jockey-Graham Lee; SP-8/1
23 ran, Time-3m 52.80s; Dist-3¼, 2¼ , 6 4/1 Fav I’msingingtheblues (7th)

2010-WINNER-PIGEON ISLAND 7-10-01 Owner-Raymond Mould; Trainer-Nigel Twiston-Davies; Jockey-Paddy Brennan; SP-16/1 2ND-French Opera 7-11-05 Owner-Judy Wilson & Martin Landau; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-David Bass; SP-10/1 3RD-Consigliere 7-11-03 Owner-E Scouller; Trainer-David Pipe; Jockey-Tom Scudamore; SP-16/1 4TH-Cornas 8-11-08 Owner-The Gascoigne Brooks Partnership III; Trainer-Nick Williams; Jockey-Daryl Jacob; SP-16/1 19 ran, Time-4m 7.60s; Dist-1¼ , ¾, 3½ 13/2 Fav You’re The Top (PU)

2009-WINNER-OH CRICK 6-10-00 Owner-David Sewell; Trainer-Alan King; Jockey-Wayne Hutchinson; SP-7/1
2ND-Moon Over Miami 8-10-09 Owner-Anne Fulton & Michael Lynch; Trainer-Charlie Mann; Jockey-Noel Fehily; SP-20/1
3RD-French Opera 6-10-08 Owner-Judy Wilson & Martin Landau; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Marcus Foley; SP-10/1
4TH-Tramantano10-10-03 Owner-Raymond Mould; Trainer-Nigel Twiston-Davies; Jockey-Marcus Foley; SP-33/1 18 ran, Time-4m 7.50s; Dist-¾, 7, 4½ 3/1 Fav Poquelin (8th)

2008-WINNER-TIGER CRY 10-10-06 Owner-Chris Jones; Trainer-Arthur Moore IRE; Jockey-Davy Russell; SP-15/2
2ND-My Petra 5-10-04 Owner-Richard and Lizzie Kelvin Hughes; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Mick FitzGerald; SP-3/1 Fav
3RD-Calatagan 9-11-02 Owner-Mr & Mrs J M Davenport; Trainer-Malcolm Jefferson; Jockey-Tom Dreaper; SP-50/1
4TH-Andreas 8-11-12 Owner-Trevor Hemmings; Traienr-Paul Nicholls; Jockey-Ruby Walsh; SP-10/1 17 ran, Time-4m 10.65s; Dist-3, hd, 2

2007-WINNER-ANDREAS 7-10-11 Owner-Trevor Hemmings; Trainer-Paul Nicholls; Jockey-Robert Thornton; SP-12/1
2ND-Hasty Prince 9-10-05 Owner-J P McManus; Trainer-Jonjo O’Neill; Jockey-Tony McCoy; SP-8/1
3RD-Ground Ball 10-10-05 Owner-J P McManus; Trainer-Charlie Swan IRE; Jockey-David Casey; SP-33/1
4TH-Ursis 6-10-08 Owner-P Martin; Trainer-Steve Gollings; Jockey-Barry Geraghty; SP-14/1
23 ran, Time-3m57.30s; Dist: 3, 4, 2½ 5/2 Fav Saintsaire (6th)

2006-WINNER-GREENHOPE 8-10-11 Owner-Lynn & Giles Wilson, Martin Landau; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Andrew Tinkler; SP-20/1
2ND-Tiger Cry 8-10-13 Owner-Chris Jones; Trainer-Arthur Moore IRE; Jockey-David Casey; SP-6/1
3RD-Madison Du Berlais 5-10-04 Owner-Roger Stanley & Yvonne Reynolds; Trainer-Martin Pipe; Jockey-Tom Scudamore; SP-11/1
4TH-Nyrche 6-11-02 Owner-Tony & Jeni Fisher; Trainer-Alan King; Jockey-Robert Thornton; SP-20/1
23 ran, Time-3m 55.90s; Dist: 2, 1, 1.25 4/1 Fav Andreas (Fell)

2005-WINNER-FOTA ISLAND 9-10-00 Owner-J P McManus; Trainer-Mouse Morris IRE; Jockey-Paul Carberry; SP-7/1
2ND-Bambi De L’Orme 6-10-00 Owner-Mr & Mrs John Poynton; Trainer-Ian Williams; Jockey-Graham Lee; SP-16/1
3RD-Caracciola 8-10-12 Owner-Piers Pottinger; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Marcus Foley; SP-16/1
4TH-Tysou 8-10-06 Owner-Bill Brown; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Mick Fitzgerald; SP-10/1
24 ran, Time-4m 03.40s; Dist: 5, 1, 1 9/2 Fav L’Ange Au Ciel (14th)

2004-WINNER-ST PIRRAN 9-10-01 Owner-Graham Roach; Trainer-Paul Nicholls; Jockey-Ruby Walsh; SP-4/1 Fav
2ND-Ground Ball 7-10-05 Owner-J P McManus; Trainer-Charlie Swan IRE; Jockey-David Casey; SP-10/1
3RD-Reiziger 8-9-11 Owner-D Jones & B Thomas; Trainer-Venetia Williams; Jockey-Paddy Brennan; SP-33/1
4TH-No Visibility 9-10-00 Owner-David Moon; Trainer-Robert Alner; Jockey-Timmy Murphy; SP-14/1
21 ran, Time-4m 5.90s; Dist- 2.5, 7, 9

2003-WINNER-PALARSHAN 5-10-00 Owner-Mrs A L Wood; Trainer-Henry Daly; Jockey-Mark Bradburne; SP-8/1
2ND-Risk Accessor 8-10-01 Owner-J P McManus; Trainer-Christy Roche IRE; Jockey-Seamus Durack; SP-20/1
3RD-Dark’n Sharp 8-11-02 Owner-Ascot Five Plus One; Trainer-Richard Phillips; Jockey-Richard Johnson; SP-13/2
4TH-Vol Solitaire 5-10-08 Owner-Barry Marshall; Trainer-Paul Nicholls; Jockey-Ruby Walsh; SP-13/2
21 ran, Time-3m 58.60s; Dist-3, .75, .75 6/1 Fav Ross Moff (5th)

2002-WINNER-FADOUDAL DU COCHET 9-10-00 Owner-Sir Anthony O’Reilly; Trainer-Arthur Moore IRE; Jockey-David Casey; SP-6/1
2ND-Exit Swinger 7-11-00 Owner-Sandicroft Stud Syndicate; Trainer-Martin Pipe; Jockey-Tony McCoy; SP-4/1 Fav
3RD-Dark ‘n Sharp 7-10-00 Owner-Ascot Five Plus One; Trainer-Richard Phillips; Jockey-Richard Johnson; SP-13/2
4TH-Logician 11-10-01 Owner-Robert Roulston; Trainer-Ian Balding; Jockey-Barry Keniry; SP-20/1
18 ran, Time-4m 5.20s; Dist-.75, 3, 5

2001- No Race (Foot and Mouth Disease)

2000-WINNER-SAMAKAAN 7-10-11 Owner-Lady Harris; Trainer-Venetia Williams; Jockey-Norman Williamson; SP-9/2 Fav
2ND-Green Green Desert 9-10-13 Owner-Angela Tincknell; Trainer-Paul Nicholls; Jockey-Joe Tizzard; SP-12/1
3RD-Aghawadda Gold 8-11-10 Owner-The Ivy Syndicate; Trainer-Tom Tate; Jockey-Russ Garrity; SP-10/1
4TH Clifton Beat 9-10-09 Owner-Martin St Quinton; Trainer-Philip Hobbs; Jockey-Richard Johnson; SP-14/1
16 ran, Time-3m 52.40s, Dist-4, hd, 9

1999-WINNER-SPACE TRUCKER 8-10-01 Owner Mrs Eileen Queally; Trainer-Jessica Harrington IRE; Jockey-Shay Barry; SP-7/2 Fav
2ND-Dines 7-10-08 Owner-T Chappell, Terry Curry, D Nichols & John Blackwell;Trainer-Paul Nicholls; Jockey-Tony McCoy; SP-6/1
3RD-Hurricane Lamp 8-10-07 Owner-Fred & Sue Welch; Trainer-David Nicholson; Jockey-Richard Johnson; SP-16/1
15 ran Time-4m 4.1s, Dist-1.5, 1

1998-WINNER-EDREDON BLEU 6-11-06 Owner-Jim Lewis; Trainer-Henrietta Knight; Jockey-Tony McCoy; SP-7/2 Fav
2ND-Tidebrook 8-10-03 Owner-Richard Williams; Trainer-Kim Bailey; Jockey-Norman Williamson;SP-9/2
3RD-Cumbrian Challenge 9-11-10 Owner-Cumbrian Industrials Ltd; Trainer-Tim Easterby; Jockey-Lorcan Wyer; SP-16/1
4TH-Morstock 8-10-00 Owner-Mrs M Fairbairn; Trainer-Ron Hodges; Jockey-Tom Dascombe; SP-33/1
17 ran Time-3m 58.6s, Dist-3.5, 2.5, 4

1997-WINNER-UNCLE ERNIE 12-11-04 Owner-Lady Lloyd-Webber; Trainer-Jimmy FitzGerald; Jockey-Graham Bradley; SP-20/1
2ND-Elzoba 5-10-08 Owner-David Johnson; Trainer-Martin Pipe; Jockey-Tony McCoy; SP-13/2
3RD-Perknapp 10-10-00 Owner-Mrs Seamus Purcell; Trainer-Tony Martin IRE; Jockey-Charlie Swan; SP-25/1
16 ran, Time-4m 00.4s, Dist-2, 1 7/2 Fav Certainly Strong (8th)

1996-KIBREET 9-10-12 Owner-Terry Warner and Jill Emery; Trainer-Philip Hobbs; Jockey-Tony McCoy;SP-7/1
2ND-Easthorpe 8-10-12 Owner-Martin Broughton; Trainer-Henrietta Knight; Jockey-Jason Titley; SP-6/1
3RD-Uncle Ernie 11-11-03 Owner-Lady Lloyd Webber; Trainer-Jimmy FitzGerald; Jockey-Mark Dwyer; SP-12/1
13 ran, Time-4m 4.1s, Dist-4, 1.5 5/1 Fav Front Street (7th)

1995-WINNER-SOUND REVEILLE 7-10-10 Owner-Angela Abecassis; Trainer-Charlie Brooks; Jockey-Graham Bradley; SP-7/1
2ND-Auburn Castle 6-10-00 Owner-Rashleigh Arms Charlestown St Austell; Trainer-Oliver Sherwood; Jockey-Jamie Osborne; SP-7/2
3RD-Around The Horn 8-10-06 Owner-Pell-Mell Partners; Trainer-Josh Gifford; Jockey-Simon McNeill; SP-7/2
8 ran, Time-4m 17.1s, Dist-1.75, .25 3/1 Fav Thumbs Up (4th)

Betvictor.com

Johnny Henderson Grand Annual Challenge Cup Handicap Chase Roll Of Honour

Year Winner Age/Wt Jockey Trainer Owner SP Ra

2013 Alderwood 9-10-11 Tony McCoy Tom Mullins IRE J P McManus 3/1F 23
2012 Bellvano 8-10-02 Paul Carberry Nicky Henderson J P McManus 20/1 21
2011 Oiseau De Nuit 9-10-13 Steven Clements Colin Tizzard Terry Warner 40/1 23
2010 Pigeon Island 7-10-01 Paddy Brennan Nigel Twiston-Davies Raymond Mould 16/1 19
2009 Oh Crick 6-10-00 Wayne Hutchinson Alan King David Sewell 7/1 18
2008 Tiger Cry 10-10-06 Davy Russell Arthur Moore IRE Chris Jones 15/2 17
2007 Andreas 7-10-11 Robert Thornton Paul Nicholls Trevor Hemmings 12/1 23
2006 Greenhope 8-10-11 Andrew Tinkler Nicky Henderson Lynn Wilson, Giles Wilson, Martin Landau 20/1 23
2005 Fota Island 9-10-00 Paul Carberry Mouse Morris IRE J P McManus 7/1 24
2004 St Pirran 9-10-01 Ruby Walsh Paul Nicholls Graham Roach 4/1F 21
2003 Palarshan 5-10-00 Mark Bradburne Henry Daly Mrs A L Wood 8/1 21
2002 Fadoudal Du Cochet 9-10-00 David Casey Arthur Moore IRE Sir Anthony O’Reilly 6/1 18
2001 No Race (Foot and Mouth)
2000 Samakaan 7-10-11 Norman Williamson Venetia Williams Lady Harris 9/2F 16
1999 Space Trucker 8-10-01 Shay Barry Jessica Harrington IRE Eileen Queally 7/2F 15
1998 Edredon Bleu 6-11-06 Tony McCoy Henrietta Knight Jim Lewis 7/2F 17
1997 Uncle Ernie 12-11-04 Graham Bradley Jimmy FitzGerald Lady Lloyd-Webber 20/1 16
1996 Kibreet 9-10-12 Tony McCoy Philip Hobbs Terry Warner 7/1 13
1995 Sound Reveille 7-10-10 Graham Bradley Charlie Brooks Mrs G Abecassis 7/1 8
1994 Snitton Lane 8-10-00 David Bridgwater Bill Clay H D White 33/1 17
1993 Space Fair 10-11-01 Adrian Maguire Richard Lee Osborne House Ltd 5/1 12
1992 My Young Man 7-11-10 Graham Bradley Charlie Brooks Georgina Tulloch 7/1 17
1991 Aldino 8-10-00 Jamie Osborne Oliver Sherwood Arthur Boyd-Rochfort 15/2 12
1990 Katabatic 7-10-08 Hywel Davies Andy Turnell Pell-Mell Partners 11/4F 13
1989 Pukka Major 8-10-02 Peter Scudamore Tim Thomson Jones Mrs Solna Jones 4/1JF 17
1988 Vodkatini 9-10-13 Richard Rowe Josh Gifford Dick Richardson Horse Racing Ltd 4/1F 14
1987 French Union 9-11-03 Richard Dunwoody David Nicholson Claire Smith 13/2 16
1986 Pearlyman 7-11-05 Graham Bradley John Edwards Valerie Shaw 14/1 19
1985 Kathies Lad 8-11-10 Steve Smith Eccles Alan Jarvis J E Clayton 7/1 19
1984 Mossy Moore 8-10-00 Jonjo O'Neill Brian Chinn Brian Chinn 11/2 13
1983 Churchfield Boy 7-10-00 Joe Byrne Michael Cunningham IRE J Quinn 8/1 18
1982 Reldis 8-10-00 Paul Barton David Gandolfo Haunch Lane Stores Ltd 9/1 16
1981 Friendly Alliance 8-10-07 John Francome Fred Winter John Mulhern 11/2 11
1980 Stopped 8-11-12 Ben De Haan Fred Winter T Ludlow 7/2 13
1979 Casbah 12-11-13 Graham Thorner Tim Forster Lord Leverhulme 5/1 10
1978 Young Arthur 9-11-04 Allen Webb Derek Kent Mrs Derek Kent 3/1JF 8
1977 Tom Morgan 8-11-06 Tommy Stack Ken Oliver Wing Commander P Stead 9/4F 9
1976 Dulwich 9-11-07 Bob Davies Colin Davies T Elley 9/4F 10
1975 No race (course waterlogged)
1974 Dulwich 7-10-01 Taffy Salaman Colin Davies T Elley 100/30F 9
1973 Coolera Prince 8-10-10 Nigel Wakley Tim Handel Mrs C Handel 8/1 15
1972 Tudor Dance 6-10-02 Jeff King Bob Turnell Jim Joel 4/1 15
1971 Khan 7-10-08 Frankie Carroll Mick Burke IRE Lord Petersham 2/1F 8
1970 Fortina’s Palace 7-11-11 Peter Jones Michael Scudamore J Nesbitt Davis 10/1 18
1969 All Glory 8-10-00 Mr Anthony Robinson John Edwards A Morley 10/1 10
1968 Hal’s Farewell 7-10-10 Jeff King Peter Bailey George Jeffreys 5/1 10
1967 San Angelo 7-11-01 John Buckingham Edward Courage Edward Courage 10/1 13
1966 Well Packed 8-10-11 Tommy Stack Bobby Renton Mrs Anne Myddleton 100/7 12
1965 Fort Rouge 7-11-00 George Milburn Ken Oliver Lady Edmondstone 13/2 10
1964 Richard Of Bordeaux 9-11-03 Willie Robinson Fulke Walwyn John Schillizzi 9/1 14
1963 Anner Loch 8-10-06 David Nicholson John Hicks Pat Colvin 7/1 13
1962 Moretons 9-10-12 Bill Rees Peter Cazalet Mrs A T Hodgson 100/8 14
1961 Barberyn 6-11-00 Michael Scudamore Willie Stephenson John Bigg 3/1 10
1960 Monsieur Trois Etoiles 8-11-06 Frankie Carroll Jimmy Brogan IRE Mrs W L Pilkington 3/1F 9
1959 Top Twenty 10-12-06 Fred Winter Clem Magnier IRE Mrs Thomas O'Brien 9/2JF 12
1958 Top Twenty 9-10-07 Francis Shortt Clem Magnier IRE Mrs M O'Brien 10/1 18
1957 Sir Edmund 7-10-12 Bert Morrow Alec Kilpatrick F H Curnick 6/1 11
1956 Rosenkavalier 7-10-06 Harry Sprague Bob Turnell George Strakosch 8/1 11
1955 No race (Abandoned because of snow)
1954 Hipparchus 5-10-01 Jack Dowdeswell Peter Rice-Stringer Mrs H J Rice-Stringer 100/8 11
1953 Rose & Crown 6-10-00 Johnny Bullock Fulke Walwyn Dorothy Paget 33/1 13
1952 Marcianus 6-11-02 Tim Molony George Beeby Lord Bicester 7/1 12
1951 Merry Court 6-1-011 Tim Molony Tom Yates Edward Bee 10/1 11
1950 Norborne 6-11-04 Eddie Reavey Geoffrey Champneys N Clark 8/1 11
1948 Clare Man 7-10-03 Charlie Hook Walter Nightingall Mrs Geoffrey Kohn 20/1 20
1947 Rope Trick 6-10-08 Tony Doyle Verly Bewicke Capt A M Keith 100/7 12
1946 Loyal King 6-11-12 Dan Moore Fulke Walwyn Dorothy Paget 7/2 1

Free Racing Tips