racingbetter.co.uk
Cheltenham Festival 15th - 18th March 2005

Cheltenham 2005

2005 running order

2005 results



Free Horse Racing Tips, Click Here!

Free Horse Racing Tips, Click Here!

Casino welcome package

Casino welcome package


4.40pm JOHNNY HENDERSON GRAND ANNUAL CHASE CHALLENGE CUP HANDICAP CHASE

Class A, Grade Three, £75,000 Guaranteed. 2m .5f. For 5yo+ Minimum weight: 10st. Penalties: after February 27, a winner of a Class C chase 3lb; of a Class A or B chase 6lb - no penalty to increase a horseís weight above 11st 12lb. Penalty Values: 1st: £43,500; 2nd: £16,500; 3rd: £8,250; 4th: £3,750; 5th: £1,875; 6th: £1,125

1) FOTA ISLAND (J P McManus) Mouse Morris IRE 9-10-00 Paul Carberry 7/1

2) BAMBI DE L'ORME (Mr & Mrs John Poynton) Ian Williams 6-10-00 Graham Lee 16/1

3) CARACCIOLA (Piers Pottinger) Nicky Henderson 8-10-12 Marcus Foley 16/1

4) TYSOU (Bill Brown) Nicky Henderson 8-10-06 Mick Fitzgerald 10/1

5) IMPEK (Jim Lewis) Henrietta Knight 9-11-01 Jim Culloty

6) GREENHOPE (Lynn & Giles Wilson, Martin Landau) Nicky Henderson 7-10-02 Andrew Tinkler

7) MASTER REX (Louise Challis) Ben de Haan 10-10-08 Noel Fehily

8) BLEU SUPERBE (Peter Deal, Tony Hirschfeld & J Tyndall) Venetia Williams 10-10-07 Sam Thomas

9) ARMATURK (Barry Marshall) Paul Nicholls 8-11-12 Christian Williams

10) LATALOMNE (Alderclad Roofing/K M Everitt) Noel Wilson 11-10-00 Paul Robson

11) BATSWING (Ashley Carr) Gary Moore 10-10-00 Jamie Moore

12) FIGARO DU ROCHER (Pipe Monkees) Martin Pipe 5-9-09 Tom Malone (5)

13) ATUM RE (Paul Green) Paul Webber v8-10-00 James Davies

14) L'ANGE AU CIEL (Barry Marshall) Paul Nicholls 6-10-07 Ruby Walsh 9/2 Fav

15) ALMAYDAN (George Brooks & Family) Richard Lee 7-10-03 Robert Thornton

16) BONUS BRIDGE (Lady Knutsford) Henry Daly 10-10-09 Mark Bradburne

17) JERICHO III (Paul Beck) Richard Guest eb8-9-11 Larry McGrath (3)

18) FLAGSHIP UBERALLES (J P McManus) Philip Hobbs 11-11-08 Richard Johnson

19) PALUA (Richard Lavelle) Emma Lavelle 8-10-07 Jimmy McCarthy

20) DAVOSKI (Lady Maria Coventry) Dr Philip Pritchard 11-9-09 Dr Philip Pritchard (5)

F 2 OUT) TANGO ROYAL (Brian Kilpatrick) Martin Pipe t9-10-07 Timmy Murphy

F 1) GREAT TRAVEL (Judy Stewart) Paul Nicholls t6-10-13 Tony McCoy

PU) STORMY LORD (John Wade) John Wade 9-10-00 Brian Harding

UR 3 OUT) GROUND BALL (J P McManus) Charlie Swan IRE 8-10-06 David Casey

24 ran

Breeder: E Morrissey Breeding: b g Supreme Leader - Mary Kate Finn (Saher)

Dist: 5, 1, 1, 3, .5, 3.5, .5, .5, 6, 5, sh, 1, 8, 2.5, .5, 14, 1, 3.5, .75

Tote Win: £9.90 Places: £2.30; £4.20; £4.80; £2.40 Exacta: £321.50

Winning Trainer: Michael (Mouse) Morris Date of birth: 4/4/1951 Date of first licence: 1980 Previous occupation: Jockey, won Irish Grand National and Queen Mother Champion Chase (twice) Number of horses in training (1984-2004): 45, 45, 44, 43, 38, 30, 43, 38, 38, 36, 33, 35, 41, 38, 36, 31, 37, 34, 21, 32, 27 Cheltenham Festival Wins (5): Ladbrokes World Hurdle (1990 Trapper John), Christies Foxhunter (1986 Attitude Adjuster), Queen Mother (1986 Buck House), Letheby & Christopher Supreme Novicesí Hurdle (1983 Buck House), Grand Annual (2005 Fota Island) Aintree Festival wins: Mumm Mildmay Novicesí Chase (1998 Boss Doyle) Other major wins: Punchestown Chase (1993 Cahervillahow), Champion Novicesí Hurdle (1998 His Song), West Yorkshire Hurdle (2000 Boss Doyle), Intervet Trophy Handicap Chase (2000 Foxchapel King), Ulster Champion Chase (2001 Foxchapel King), Ericsson Chase (2001 Foxchapel King)

Winning Jockey: Paul Alice Carberry Date of Birth: 09/02/1974 Cheltenham Festival Wins: (7) BUMPER (1993 Rhythm Section), WILLIAM HILL TROPHY HANDICAP CHASE (1998 Unguided Missile, 2002 Frenchmans Creek), ROYAL & SUNALLIANCE NOVICESí CHASE (1999 Looks Like Trouble); LETHEBY & CHRISTOPHER SUPREME NOVICESí HURDLE (2000 Sausalito Bay), PERTEMPS FINAL (2005 Oulart,), GRAND ANNUAL (2005 FOTA ISLAND) Other Big Race Wins: GRAND NATIONAL (Bobbyjo 1999), TOTE GOLD TROPHY (1996 Squire Silk), ERICSSON CHASE (1998 Dorans Pride), THE SPORTING INDEX CROSS COUNTRY CHASE (1998 Lindenís Lotto) General: Son of former jockey Tommy Carberry who won the Tote Cheltenham Gold Cup (1970 & 1971) and Grand Natiotional (1975) on LíEscargot. Based in Ireland, riding mainly for Noel Meade. Wins This Season (in UK): 5 Second Win Of The Festival 2005

INITIAL WINNING QUOTES RACE FIVE

JOHNNY HENDERSON GRAND ANNUAL HANDICAP CHASE

Winning trainer ĎMouseí Morris said: "heís done that well as he is only a novice. I was a bit worried about the loose horse, but we managed to avoid him and this has made up for Tuesday.

"In fairness to Tony McCoy this was the race he said that we should go for with the horse and he was right."

Paul Carberry, who rode the winner, said: "it is great to have another winner at The Festival. It was a bit worrying when the loose horse came at me and I didnít know which way to go to avoid him.

"First of all he went one way and so I switched to his outside and then he went back the other way so I didnít know what to do.

"At the last I sat behind him in case he decided to run out."

ISLAND CONTINUES GREAT IRISH RUN

The J P McManus-owned Fota Island became the ninth Irish-trained winner at the 2005 Festival when coming home five lengths clear in the Johnny Henderson Grand Annual Chase.

"I always thought this horse would be better on the better ground he got today," said McManus. "I didnít care whether this one or Ground Ball (who came down three fences out) won, I hadnít backed either.

"Financially it has not been a great Festival for me, I had a couple of bets yesterday and left my money with the boys."

Winning trainer Mouse Morris added: "This is a class horse on his day but the ground has been the problem and he had no weight today. We have no great plans for him but I expect heíll go to Punchestown."

BAMBI DE LíORME FINISHES SECOND

Ian Williams sent out Bambi De LíOrme to finish the five length runner-up to Fota Island in the Johnny Henderson Grand Annual Chase.

The runner-upís trainer said: "Heís run a blinder and the early pace suited him well as he stays. Graham [Lee, jockey] produced him at the last but he just found one too good.

"He has been unfortunate this season and he deserved to run well - that was a good performance.

"He loves this faster ground and he might go to Aintree depending how he comes out of this."

Nicky Henderson saddled Caracciola and Tysou to finish third and fourth in the race named after his late father, who passed away in 2003.

Henderson said to winning owner J P McManus: "I canít think of anybody that I would rather give this prize too."

He then added after a pause: "Apart from myself maybe!"

Facts and Figures:

1. The Johnny Henderson Grand Annual Chase is the oldest race at The Festival, and the oldest in the chasing calendar. It was first run at Andoversford, near Cheltenham, in April, 1834 over three miles of open country.

2. Johnny Henderson’s name has been added to the race title in 2005. Henderson, who died in December, 2003, was aware in 1963 that there was a danger that property developers would buy Cheltenham racecourse so together with other Jockey Club members he formed Racecourse Holdings Trust, a non-profit-making organisation, that raised £240,000 to purchase the racecourse and

safeguard its future. RHT is still Cheltenham’s parent company and now owns 13 British racecourses. Henderson, whose son Nicky has enjoyed great success at Cheltenham as a trainer, served as patron at the course until his death.

3. The race died out in the 1860s, like much of the steeplechasing calendar, but was revived at the turn of the century. In fact, for some time, it was the single most important National Hunt race, surpassing even the Grand National. During the early 1900s, it was held at Melton Mowbray, Leicester and Warwick, before finally returning to Cheltenham in 1913.

4. The longest-priced post-war winner is Hipparchus at 100/1 in 1954.

5. The fastest winning time was recorded by Samakaan when successful in 2000 in 3m 52.40s. This beat a record of 3m 54.20s set by Hal’s Farewell back in 1968.

Previous Results

JOHNNY HENDERSON GRAND ANNUAL CHASE CHALLENGE CUP (HANDICAP)

2004-WINNER-ST PIRRAN 9-10-01 Owner-Graham Roach; Trainer-Paul Nicholls; Jockey-Ruby Walsh; SP-4/1 Fav

2ND-Ground Ball 7-10-05 Owner-J P McManus; Trainer-Charlie Swan IRE; Jockey-David Casey; SP-10/1

3RD-Reiziger 8-9-11 Owner-D Jones & B Thomas; Trainer-Venetia Williams; Jockey-Paddy Brennan; SP-33/1

4TH-No Visibility 9-10-00 Owner-David Moon; Trainer-Robert Alner; Jockey-Timmy Murphy; SP-14/1

21 ran, Time-4m 5.90s; Dist- 2.5, 7, 9

2003-WINNER-PALARSHAN 5-10-00 Owner-Mrs A L Wood; Trainer-Henry Daly; Jockey-Mark Bradburne; SP-8/1

2ND-Risk Accessor 8-10-01 Owner-J P McManus; Trainer-Christy Roche IRE; Jockey-Seamus Durack; SP-20/1

3RD-Dark’n Sharp 8-11-02 Owner-Ascot Five Plus One; Trainer-Richard Phillips; Jockey-Richard Johnson; SP-13/2

4TH-Vol Solitaire 5-10-08 Owner-Barry Marshall; Trainer-Paul Nicholls; Jockey-Ruby Walsh; SP-13/2

21 ran, Time-3m 58.60s; Dist-3, .75, .75 6/1 Fav Ross Moff (5th)

2002-WINNER-FADOUDAL DU COCHET 9-10-00 Owner-Sir Anthony O’Reilly; Trainer-Arthur Moore IRE; Jockey-David Casey; SP-6/1

2ND-Exit Swinger 7-11-00 Owner-Sandicroft Stud Syndicate; Trainer-Martin Pipe; Jockey-Tony McCoy; SP-4/1 Fav

3RD-Dark ‘n Sharp 7-10-00 Owner-Ascot Five Plus One; Trainer-Richard Phillips; Jockey-Richard Johnson; SP-13/2

4TH-Logician 11-10-01 Owner-Robert Roulston; Trainer-Ian Balding; Jockey-Barry Keniry; SP-20/1

18 ran, Time-4m 5.20s; Dist-.75, 3, 5

2001- No Race (Foot and Mouth Disease)

2000-WINNER-SAMAKAAN 7-10-11 Owner-Lady Harris; Trainer-Venetia Williams; Jockey-Norman Williamson; SP-9/2 Fav

2ND-Green Green Desert 9-10-13 Owner-Angela Tincknell; Trainer-Paul Nicholls; Jockey-Joe Tizzard; SP-12/1

3RD-Aghawadda Gold 8-11-10 Owner-The Ivy Syndicate; Trainer-Tom Tate; Jockey-Russ Garrity; SP-10/1

4TH Clifton Beat 9-10-09 Owner-Martin St Quinton; Trainer-Philip Hobbs; Jockey-Richard Johnson; SP-14/1

16 ran, Time-3m 52.40s, Dist-4, hd, 9

1999-WINNER-SPACE TRUCKER 8-10-01 Owner Mrs Eileen Queally; Trainer-Jessica Harrington IRE; Jockey-Shay Barry; SP-7/2 Fav

2ND-Dines 7-10-08 Owner-T Chappell, Terry Curry, D Nichols & John Blackwell;Trainer-Paul Nicholls; Jockey-Tony McCoy; SP-6/1

3RD-Hurricane Lamp 8-10-07 Owner-Fred & Sue Welch; Trainer-David Nicholson; Jockey-Richard Johnson; SP- 16/1 15 ran Time-4m 4.1s, Dist-1.5, 1

1998-WINNER-EDREDON BLEU 6-11-06 Owner-Jim Lewis; Trainer-Henrietta Knight; Jockey-Tony McCoy; SP-7/2 Fav

2ND-Tidebrook 8-10-03 Owner-Richard Williams; Trainer-Kim Bailey; Jockey-Norman Williamson;SP-9/2

3RD-Cumbrian Challenge 9-11-10 Owner-Cumbrian Industrials Ltd; Trainer-Tim Easterby; Jockey-Lorcan Wyer; SP-16/1

4TH-Morstock 8-10-00 Owner-Mrs M Fairbairn; Trainer-Ron Hodges; Jockey-Tom Dascombe; SP-33/1

17 ran Time-3m 58.6s, Dist-3.5, 2.5, 4

1997-WINNER-UNCLE ERNIE 12-11-04 Owner-Lady Lloyd-Webber; Trainer-Jimmy FitzGerald; Jockey-Graham Bradley; SP-20/1

2ND-Elzoba 5-10-08 Owner-David Johnson; Trainer-Martin Pipe; Jockey-Tony McCoy; SP-13/2

3RD-Perknapp 10-10-00 Owner-Mrs Seamus Purcell; Trainer-Tony Martin IRE; Jockey-Charlie Swan; SP-25/1

16 ran, Time-4m 00.4s, Dist-2, 1 7/2 Fav Certainly Strong (8th)

1996-KIBREET 9-10-12 Owner-Terry Warner and Jill Emery; Trainer-Philip Hobbs; Jockey-Tony McCoy;SP-7/1

2ND-Easthorpe 8-10-12 Owner-Martin Broughton; Trainer-Henrietta Knight; Jockey-Jason Titley; SP-6/1

3RD-Uncle Ernie 11-11-03 Owner-Lady Lloyd Webber; Trainer-Jimmy FitzGerald; Jockey-Mark Dwyer; SP-12/1

13 ran, Time-4m 4.1s, Dist-4, 1.5 5/1 Fav Front Street (7th)

1995-WINNER-SOUND REVEILLE 7-10-10 Owner-Angela Abecassis; Trainer-Charlie Brooks; Jockey-Graham Bradley; SP-7/1

2ND-Auburn Castle 6-10-00 Owner-Rashleigh Arms Charlestown St Austell; Trainer-Oliver Sherwood; Jockey-Jamie Osborne; SP-7/2

3RD-Around The Horn 8-10-06 Owner-Pell-Mell Partners; Trainer-Josh Gifford; Jockey-Simon McNeill; SP-7/2 8 ran, Time-4m 17.1s, Dist-1.75, .25 3/1 Fav Thumbs Up (4th)

JOHNNY HENDERSON GRAND ANNUAL CHALLENGE CUP HANDICAP CHASE ROLL OF HONOUR

Year Winner Age/Wt Jockey Trainer Owner SP Ran

2004 St Pirran 9-10-01 Ruby Walsh Paul Nicholls Graham Roach 4/1F 21

2003 Palarshan 5-10-00 Mark Bradburne Henry Daly Mrs A L Wood 8/1 21

2002 Fadoudal Du Cochet 9-10-00 David Casey Arthur Moore IRE Sir Anthony O’Reilly 6/1 18

2001 No Race (Foot and Mouth)

2000 Samakaan 7-10-11 Norman Williamson Venetia Williams Lady Harris 9/2F 16

1999 Space Trucker 8-10-01 Shay Barry Jessica Harrington IRE Eileen Queally 7/2F 15

1998 Edredon Bleu 6-11-06 Tony McCoy Henrietta Knight Jim Lewis 7/2F 17

1997 Uncle Ernie 12-11-04 Graham Bradley Jimmy FitzGerald Lady Lloyd-Webber 20/1 16

1996 Kibreet 9-10-12 Tony McCoy Philip Hobbs Terry Warner 7/1 13

1995 Sound Reveille 7-10-10 Graham Bradley Charlie Brooks Mrs G Abecassis 7/1 8

1994 Snitton Lane 8-10-00 David Bridgwater Bill Clay H D White 33/1 17

1993 Space Fair 10-11-01 Adrian Maguire Richard Lee Osborne House Ltd 5/1 12

1992 My Young Man 7-11-10 Graham Bradley Charlie Brooks Georgina Tulloch 7/1 17

1991 Aldino 8-10-00 Jamie Osborne Oliver Sherwood Arthur Boyd-Rochfort 15/2 12

1990 Katabatic 7-10-08 Hywel Davies Andy Turnell Pell-Mell Partners 11/4F 13

1989 Pukka Major 8-10-02 Peter Scudamore Tim Thomson Jones Mrs Solna Jones 4/1JF 17

1988 Vodkatini 9-10-13 Richard Rowe Josh Gifford Dick Richardson Horse Racing Ltd 4/1F 14

1987 French Union 9-11-03 Richard Dunwoody David Nicholson Claire Smith 13/2 16

1986 Pearlyman 7-11-05 Graham Bradley John Edwards Valerie Shaw 14/1 19

1985 Kathies Lad 8-11-10 Steve Smith Eccles Alan Jarvis J E Clayton 7/1 19

1984 Mossy Moore 8-10-00 Jonjo O'Neill Brian Chinn Brian Chinn 11/2 13

1983 Churchfield Boy 7-10-00 Joe Byrne Michael Cunningham IRE J Quinn 8/1 18

1982 Reldis 8-10-00 Paul Barton David Gandolfo Haunch Lane Stores Ltd 9/1 16

1981 Friendly Alliance 8-10-07 John Francome Fred Winter John Mulhern 11/2 11

1980 Stopped 8-11-12 Ben De Haan Fred Winter T Ludlow 7/2 13

1979 Casbah 12-11-13 Graham Thorner Tim Forster Lord Leverhulme 5/1 10

1978 Young Arthur 9-11-04 Allen Webb Derek Kent Mrs Derek Kent 3/1JF 8

1977 Tom Morgan 8-11-06 Tommy Stack Ken Oliver Wing Commander P Stead 9/4F 9

1976 Dulwich 9-11-07 Bob Davies Colin Davies T Elley 9/4F 10

1975 No race (course waterlogged)

1974 Dulwich 7-10-01 Taffy Salaman Colin Davies T Elley 100/30F 9

1973 Coolera Prince 8-10-10 Nigel Wakley Tim Handel Mrs C Handel 8/1 15

1972 Tudor Dance 6-10-02 Jeff King Bob Turnell Jim Joel 4/1 15

1971 Khan 7-10-08 Frankie Carroll Mick Burke IRE Lord Petersham 2/1F 8

1970 Fortina’s Palace 7-11-11 Peter Jones Michael Scudamore J Nesbitt Davis 10/1 18

1969 All Glory 8-10-00 Mr Anthony Robinson John Edwards A Morley 10/1 10

1968 Hal’s Farewell 7-10-10 Jeff King Peter Bailey George Jeffreys 5/1 10

1967 San Angelo 7-11-01 John Buckingham Edward Courage Edward Courage 10/1 13

1966 Well Packed 8-10-11 Tommy Stack Bobby Renton Mrs Anne Myddleton 100/7 12

1965 Fort Rouge 7-11-00 George Milburn Ken Oliver Lady Edmondstone 13/2 10

1964 Richard Of Bordeaux 9-11-03 Willie Robinson Fulke Walwyn John Schillizzi 9/1 14

1963 Anner Loch 8-10-06 David Nicholson John Hicks Pat Colvin 7/1 13

1962 Moretons 9-10-12 Bill Rees Peter Cazalet Mrs A T Hodgson 100/8 14

1961 Barberyn 6-11-00 Michael Scudamore Willie Stephenson John Bigg 3/1 10

1960 Monsieur Trois Etoiles 8-11-06 Frankie Carroll Jimmy Brogan IRE Mrs W L Pilkington 3/1F 9

1959 Top Twenty 10-12-06 Fred Winter Clem Magnier IRE Mrs Thomas O'Brien 9/2JF 12

1958 Top Twenty 9-10-07 Francis Shortt Clem Magnier IRE Mrs M O'Brien 10/1 18

1957 Sir Edmund 7-10-12 Bert Morrow Alec Kilpatrick F H Curnick 6/1 11

1956 Rosenkavalier 7-10-06 Harry Sprague Bob Turnell George Strakosch 8/1 11

1955 No race (Abandoned because of snow)

1954 Hipparchus 5-10-01 Jack Dowdeswell Peter Rice-Stringer Mrs H J Rice-Stringer 100/8 11

1953 Rose & Crown 6-10-00 Johnny Bullock Fulke Walwyn Dorothy Paget 33/1 13

1952 Marcianus 6-11-02 Tim Molony George Beeby Lord Bicester 7/1 12

1951 Merry Court 6-1-011 Tim Molony Tom Yates Edward Bee 10/1 11

1950 Norborne 6-11-04 Eddie Reavey Geoffrey Champneys N Clark 8/1 11

1948 Clare Man 7-10-03 Charlie Hook Walter Nightingall Mrs Geoffrey Kohn 20/1 20

1947 Rope Trick 6-10-08 Tony Doyle Verly Bewicke Capt A M Keith 100/7 12

1946 Loyal King 6-11-12 Dan Moore Fulke Walwyn Dorothy Paget 7/2 11

tumpline internet home | associations | bloodstock agents | bookmakers | links | information | jockeys | portals | racecourses | race horse trainers | sales | studs | syndicates | submit site
© racingbetter.co.uk • 91 Tribune Drive • Carlisle • CA3 0LE