racingbetter.co.uk
Cheltenham Festival 15th - 18th March 2005

Cheltenham 2005

2005 running order

2005 results

Free Horse Racing Tips, Click Here!

horse racing tipster

Casino welcome package

£20 Risk Free Bet - Betbright partners


5.20pm VINCENT O’BRIEN COUNTY HANDICAP HURDLE

Class A, Grade Three, £65,000 Guaranteed. 2m 1f. For 5yo+, which before February 13, have been placed first, second, ot third in a hurdle. Minimum weight: 10st. Penalties: after February 27, a winner of a hurdle 4lb - no penalty to increase a horse’s weight above 11st 12lb. Penalty Values: 1st: £37,700; 2nd: £14,300; 3rd: £7,150; 4th: £3,250; 5th: £1,625; 6th: £975

1) FONTANESI (David Johnson) Martin Pipe 5-10-00 Timmy Murphy 16/1

2) STANCE (N J Jones) Gary Moore 6-10-00 David Casey 11/1

3) BORORA (Mrs E M Clarke) Richard Lee 6-10-00 Tom Doyle 200/1

4) GRANDE JETE (L Westwood, A Chandler, J J Hindley) Nicky Henderson 8-10-02 Marcus Foley 14/1

5) CROSSBOW CREEK (Mrs M Rimell) Mark Rimell 7-10-06 Jim Crowley

6) MONTE CINTO (Monica Hackett) Paul Nicholls 5-10-01 (1lb ow) Ruby Walsh

7) DESERT AIR (Belinda Harvey) Martin Pipe t6-9-09 Tom Malone (5)

8) GEOS (Thurloe Finsbury) Nicky Henderson 10-11-00 Tom Phelan (5)

9) MCBAIN (Hill, Trembath, Bryan & Outhart) Philip Hobbs 6-10-00 Paul Flynn

10) BALAPOUR (Rita Shah) Oliver Brady IRE t7-10-09 John Cullen

11) BEECHCOURT (Pierse Contracting Limited) Michael O'Brien IRE 8-10-00 Paul Carberry 9/2 Fav

12) PEROUSE (J Dickson & SW McVie) Paul Nicholls t7-11-06 Christian Williams

13) KING REVO (Dick Renwick & Mrs C Barclay) Patrick Haslam 5-11-01 Barry Keniry

14) DANCING PEARL (J E Heymans) Cecil Price 7-10-00 Wayne Hutchinson

15) ITS CRUCIAL (Caroline Beresford-Wylie) Nigel Twiston-Davies 5-10-00 Carl Llewellyn

16) TORRID KENTAVR (Get Into Racing UK) Brian Ellison 8-10-07 Brian Harding

17) COPELAND (Professor David & Heather Silk) Martin Pipe p10-10-13 Jamie Moore

18) RIGMAROLE (Mr & Mrs Mark Woodhouse) Paul Nicholls t7-11-12 Paddy Brennan

19) CALATAGAN (Mr & Mrs J M Davenport) Malcolm Jefferson 6-10-03 Tony Dobbin

20) RISKY REEF (Ergon Syndicate) Andrew Lee IRE 8-10-08 Conor O'Dwyer

21) TAMARINBLEU (The Arthur White Partnership) Martin Pipe 5-11-03 Tony McCoy

22) GRAVE DOUBTS (Bill Davies & Bernard Tottle) Kevin Bishop t9-10-05 Jimmy McCarthy

23) CASTLESHANE (W Hobson, J King, G King, P Winfrow) Steve Gollings p8-9-09 William Kennedy (7)

24) SILVERTOWN (R J Gilbert & S W Transport (Swindon) Ltd) Len Lungo 10-10-03 Gary Berridge (5)

25) FOOL ON THE HILL (Louisville Syndicate) Philip Hobbs 8-10-07 Richard Johnson

26) MARBLE ARCH (Martin Wilson, Rory Sweet, Mary Morrison) Hughie Morrison p9-11-05 Barry Geraghty

27) BONGO FURY (Lord & Countess Donoughmore) Martin Pipe v6-10-05 Tom Scudamore

28) NAWAMEES (Paul Stamp) Gary Moore p7-10-05 Mick Fitzgerald

29) DEMI BEAU (Hugh Villiers) Charlie Mann 7-10-05 Noel Fehily

PU) ANOTHER DUDE (Maurice Hutchinson) Howard Johnson 8-10-00 Graham Lee

30 ran

Breeder: John R Gaines Thoroughbreds LLC & Orpendale

Breeding: b g Sadler’s Wells (USA) - Northern Script (Arts And Letters)

Dist: 2, 2, 1.5, 1.25, 4, nk, .5, 3.5, sh, .5, 2, 1, 5, .5, .75, nk, .5, sh, 1.5, 1.25, .75, 9, 1.75, 12, 4, 1, 18, 13

Tote Win: £28.10 Places: £6.00; £4.30; £34.60; £4.20 Exacta: £423.90

Winning trainer: MARTIN CHARLES PIPE Date of birth: 29/5/45 Date of first licence: 1977 Previous occupation: Amateur rider, shop manager for father, bookmaker David Pipe Cheltenham Festival wins: (34) JCB Triumph Hurdle (1981 Baron Blakeney, 1995 Kissair), Ladbrokes World Hurdle (1994 Balasani, 1996 Cyborgo), Smurfit Champion Hurdle (1997 Make A Stand, 1993 Granville Again), Coral Cup (2002 Ilnamar, 1997 Big Strand, 1993 Olympian), Royal & SunAlliance Chase (1991 Rolling Ball, 1992 Miinnehoma), Fulke Walwyn Kim Muir Chase (1991 Omerta, 2003 Royal Predica, 2004 Maximize), Royal & SunAlliance Hurdle (1989 Sayfar's Lad, 1990 Regal Ambition), Letheby & Christopher Supreme Novices’ Hurdle (1989 Sondrio, 1999 Hors La Loi III), Cathcart (1991 Chatam, 1996 Challenger Du Luc, 1998 Cyfor Malta, 2002 Royal Auclair), Irish Independent Arkle (1997 Or Royal, 1998 Champleve, 2004 Well Chief, 2005 Contraband), Mildmay of Flete (1997 Terao, 1999 Majadou, 2000 Dark Stranger, 2002 Blowing Wind), Vincent O’Brien County Hurdle (1998 Blowing Wind, 2005Fontanesi), Pertemps Final (1998 Unsinkable Boxer), Weatherbys Champion Bumper (2003 Liberman) Other major wins: John Smith’s Grand National (1994 Miinnehoma), Welsh National (1993 Riverside Boy, 1992 Run For Free, 1991 Carvill's Hill, 1988 & 1989 Bonanza Boy), Scottish Grand National (1993 Run For Free), Paddy Power Gold Cup (1987 Beau Ranger, 1996 Challenger Du Luc, 1998 Cyfor Malta, 2000 Lady Cricket, 2001 Shooting Light, 2002 Cyfor Malta, 2004 Celestial Gold), Hennessy Gold Cup (1991 Chatam, 1988 Strands Of Gold), betfred Gold Cup (1995 Cache Fleur, 2004 Puntal), Totesport Gold Trophy (1997 Make A Stand, 2002 Copeland), Tripleprint Gold Cup (1993 Fragrant Dawn, 1998 Northern Starlight), Long Walk Hurdle (1992 Vagog, 2002 Deano’s Beeno), cantorsport.co.uk Silver Cup (2001 Shooting Light, 2003 Horus), Reynoldstown Novices’ Chase (2004 Our Vic) Wins (1974/75-2003/04): 1, 5, 5, 2, 6, 12, 14, 20 23, 32, 51, 79, 106, 129, 208, 224, 230, 224, 194, 126, 137, 176, 212, 208, 187, 243, 168, 235, 190, 175 Number of horses in training (1984-2004): 28, 38, 65, 60, 62, 108, 107, 131, 120, 81, 122, 66, 91, 94, 106, 136, 146, 103, 140, 165, 165 Wins This Season: 165 Second Win of The Festival 2005

Winning Jockey: Timothy James Murphy Date of birth: August 20, 1974 First winner: Gayloire, Kilmuckridge point to point (Co Wexford) General: Rode the last ever winner over jumps at Nottingham - Dominie (29/2/96) Cheltenham Festival Wins (6): MILDMAY OF FLETE CHASE (1997 Terao, 2004 Tikram), VINCENT O’BRIEN COUNTY HCAP HURDLE (1999 Sir Talbot), PERTEMPS FINAL (2004 Creon), IRISH INDEPENDENT ARKLE (2005 Contraband), COUNTY HURDLE (2005Fontanesi) Other major wins: REHEARSAL CHASE (1998 See More Business), PILLAR PROPERTY CHASE (1998 See More Business), ASCOT HURDLE (1998 Juyush), AGFA DIAMOND HCAP CHASE (1999 Clever Remark); REYNOLDSTOWN NOVICES’ CHASE (2004 Our Vic), Irish Hennessy Gold Cup (2003 Beef Or Salmon), Lexus Chase (2002 Beef Or Salmon), Paddy Power Gold Cup (2004 Celestial Gold), Hennessy Gold Cup (2004 Celestial Gold) Number of Wins (1995/96-2003/2004): 26; 28; 60; 73; 64; 54; 98; 42; 57 Wins This Season: 127 Second Win of The Festival 2005

OWNER TURNS AROUND HELICOPTER

David Johnson was on his way home by helicopter above Prestbury Park when he realised that eventual winner Fontanesi had a chance in the concluding Vincent O’Brien County Handicap Hurdle. The five-year-old went on to win by two lengths from Stance.

He said: "I was on my way and came back in the helicopter! I saw him picking up and I knew that he would stay on.

"It’s been a long wait since Tuesday [when he was successful with Contraband] for another winner but that’s two now and I am very pleased - that’s the same number that I had last year.

"This horse is small and 10st was perfect - he can’t carry weight and he’s been running off 11st 12lb and things like that.

"I was expecting a big run from Our Vic, Contraband and Celestial Gold and I thought Comply Or Die might have a squeak but this one was not quite the one we expected. People can wait a lifetime for a Cheltenham winner."

Facts and Figures:

1. Vincent O'Brien's record at The Festival was outstanding with 25 victories, including four Gold Cups, three Champion Hurdles, 10 Supreme Novices’ Hurdles and a flurry of supporting races. This will be the 11th year that the County Hurdle bears the name of Vincent O’Brien, who retired from training in 1994.

The first County Hurdle was run in 1920, and won by Trespasser, ridden by George Duller, who until 1973 also had a race named after him at Cheltenham's premier meeting.

3. The County Hurdle has suffered more abandonments than any other race at The Festival. Since the war, the race has been lost on five occasions, most recently in 2001 because of the foot and mouth crisis.

4. The race has been a favourite for the Irish with nine winners since 1953.

5. The longest-priced winner in recent years was Winnie The Witch at 33/1 in 1991.

6. The fastest time for the winning horse is 3 mins 51.2 secs by Moody Man in 1990.

7. In 1998, Blowing Wind, picked up an additional £50,000 bonus having won the Imperial Cup at Sandown Park the previous weekend. The bonus, worth £60,000 this year, is offered again by Sunderlands, bookmaking sponsor of the Imperial Cup, to any horse that wins the Sandown race and then goes on to success in any contest at The Festival.

Previous Results

VINCENT O'BRIEN COUNTY HANDICAP HURDLE

2004-WINNER-SPORAZENE 5-10-13 Owner-Ged Mason & David Jackson; Trainer-Paul Nicholls; Jockey-Ruby Walsh; SP- 7/1 Jt Fav

2ND-Hawadeth 9-9-07 Owner-Nicky Viney; Trainer-Victor Dartnall; Jockey-Mr Tom Malone; SP-50/1

3RD-Copeland 9-10-01 Owner-Professor David and Mrs Heather Silk; Trainer-Martin Pipe; Jockey-Jamie Moore; SP- 25/1

4TH-Balapour 6-10-00 Owner-Rita Shah; Trainer-Oliver Brady IRE; Jockey-Carl Llewellyn; SP-12/1

23 ran, Time-4m 3.70s, Dist-.5, 1.5, nk 7/1 Jt Fav Harchibald (5th)

2003-WINNER-SPIRIT LEADER 7-11-07 Owner-Dil Thompson; Trainer-Jessica Harrington IRE; Jockey-Barry Geraghty; SP-10/1

2ND-Balapour 5-10-00 Owner-Rita Shah; Trainer-Oliver Brady IRE; Jockey-Martin Mooney; SP-25/1

3RD-Through The Rye 7-10-09 Owner-Nice To See You Euro-Racing); Trainer-Edwin Tuer; Jockey-Graham Lee; SP-66/1

4TH-Non So 5-11-05 Owner-ROA Dawn Run Partnership; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Mick FitzgGerald; SP-10/1 28 ran, Time-3m 58.60s, Dist-nk, shd, 5 5/1 Fav Mise Rafturai (PU)

2002-WINNER-ROOSTER BOOSTER 8-11-01 Owner-Terry Warner; Trainer-Philip Hobbs; Jockey-Richard Johnson; SP-8/1

2ND-The Gatherer 8-10-06 Owner-J P McManus; Trainer-Arthur Moore IRE; Jockey-Conor O’Dwyer; SP-12/1

3RD-Ben Ewar 8-10-01 Owner-Tony Richards; Trainer-Ken Cunningham-Brown; Jockey-Barry Fenton; SP-50/1

4TH-Benbyas 5-10-00 Owner-C H Stephenson & Partners; Trainer-Les Eyre; Jockey-Timmy Murphy; SP-12/1

21 ran, Time-4m 5.90s, Dist-1.25, .5, 7 2/1 Fav Polar Red (13th)

2001 - No Race (Foot and Mouth Disease)

2000-WINNER-MASTER TERN 5-10-03 Owner-J P McManus; Trainer-Jonjo O’Neill; Jockey-Tony Dobbin; SP-9/2 Fav

2ND Danegold 8-10-02 Owner-Circular Distributors Ltd; Trainer-Mick Channon; Jockey-Timmy Murphy; SP-25/1

3RD Spokesman 6-10-02 Owner-Theresa McCoubrey; Trainer-Christy Roche IRE Jockey-Paul Moloney; SP-10/1

4TH Auetaler 6-11-09 Owner-The Anfield Hombres; Trainer-Martin Pipe; Jockey-Rodi Greene; SP-12/1

21 ran, Time-3m 51.30s Dist-nk, 1, 1

1999-WINNER-SIR TALBOT 5-10-00 Owner-Wally Sturt; Trainer-Jim Old; Jockey-Timmy Murphy; SP-10/1

2ND-Decoupage 7-10-13 Owner-James Dean; Trainer-Charlie Egerton; Jockey-Norman Williamson; SP-100/30 Fav

3RD-Toto Toscato 5-11-05 Owner-Hilda Clarke; Trainer-David Nicholson; Jockey-Richard Johnson; SP-25/1

4TH-Sadler’s Realm 6-9-09 Owner-B D Racing; Trainer-Philip Hobbs; Jockey-Robert Widger; SP-25/1

28 ran, Time- 3m 57.8s Dist-6, 10

1998-WINNER-BLOWING WIND 5-11-08 Owner-Peter Deal; Trainer-Martin Pipe; Jockey-Tony McCoy; SP-15/8 Fav

2ND-Advocat 8-10-05 Owner-The High Street Racing Syndicate; Trainer-Noel Meade IRE; Jockey-Paul Carberry; SP-12/1

3RD-Bless Me Sister 9-10-02 Owner-Bray Partners; Trainer-Richard Rowe; Jockey-Darren O’Sullivan; SP-33/1

4TH-Barna Boy 10-11-06 Owner-Lynn Wilson; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Mick FitzGerald;

SP-14/1 27 ran, Time- 3m 54.3s Dist-1.75, 2.5

1997-WINNER-BARNA BOY 9-10-12 Owner-Lynn Wilson; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Richard Dunwoody; SP-14/1

2ND-Carlito Brigante 5-10-00 Owner-Lady Carole Bamford; Trainer-Paul Webber; Jockey-Jamie Osborne; SP-13/2

3RD-Penny A Day 7-11-08 Owner-Ian Good; Trainer-Mary Reveley; Jockey-Peter Niven; SP-15/2

4TH-Black Queen 6-10-04 Owner-Heinz Pollmeier; Trainer-John Kiely IRE; Jockey-A J O’Brien;

SP-12/1 20 ran, Time-3m 58.9s, Dist-1, 3, 1 7/2 Fav Tidjani (5th)

1996-WINNER-STAR RAGE 6-10-00 Owner-David Abell; Trainer-Jimmy Harris; Jockey-Dean Gallagher; SP-14/1

2ND-Romancer 5-11-03 Owner-Matt Archer & Jean Broadhurst; Trainer-Nigel Twiston-Davies; Jockey-Carl Llewellyn; SP-8/1

3RD-Non Vintage 5-10-13 Owner-A Mann and Mrs T Mann; Trainer-Michael Chapman; Jockey-Billy Worthington; SP-33/1

4TH-Cheryl’s Lad 6-11-05 Owner-Elaine Baines; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-John Kavanagh; SP-5/1 Fav

28 ran, Time-4m 0.8s, Dist-3, 3.5, 2.5

1995-WINNER-HOME COUNTIES 6-10-12 Owner-Roxy Cinemas (Dalton) Ltd; Trainer-Dudley Moffatt; Jockey-Jimmy Moffatt; SP-14/1

2ND-Family Way 8-10-08 Owner-J P McManus; Trainer-Arthur Moore IRE; Jockey-Francis Woods; SP-8/1

3RD-Test Match 8-10-00 Owner-K J Oulton; Trainer-Bill Clay; Jockey-Diane Clay; SP-100/1

4TH-Inchcailloch 6-10-00 Owner-F J Carter; Trainer-Jeff King; Jockey- Norman Williamson; SP-25/1

23 ran, Time-4m 14.2s, Dist-hd, 3, 2.5 6/1 Fav Pridwell (7th)

 

VINCENT O’BRIEN COUNTY HANDICAP HURDLE ROLL OF HONOUR

(Vincent O’Brien County Handicap Hurdle since 1995, County Handicap Hurdle 1990-1994, Racegoers Club County Handicap Hurdle 1989, County Handicap Hurdle before 1989)

Year Winner Age/Wt Jockey Trainer Owner SP Ran

2004 Sporazene 5-10-13 Ruby Walsh Paul Nicholls Ged Mason & David Jackson 7/1 JF 23

2003 Spirit Leader 7-11-07 Barry Geraghty Jessica Harrington IRE Dil Thompson 10/1 28

2002 Rooster Booster 8-11-01 Richard Johnson Phillip Hobbs Terry Warner 8/1 21

2001 No Race (Foot and Mouth)

2000 Master Tern 5-10-03 Tony Dobbin Jonjo O’Neill J P McManus 9/2F 21

1999 Sir Talbot 5-10-00 Timmy Murphy Jim Old Wally Sturt 10/1 28

1998 Blowing Wind 5-11-08 Tony McCoy Martin Pipe Peter Deal 15/8F 27

1997 Barna Boy 9-10-12 Richard Dunwoody Nicky Henderson Lynn Wilson 14/1 20

1996 Star Rage 6-10-00 Dean Gallagher Jimmy Harris David Abell 14/1 28

1995 Home Counties 6-10-12 Jimmy Moffatt Dudley Moffatt Roxy Cinemas (Dalton) Ltd 14/1 23

1994 Dizzy 6-10-00 Tony Dobbin Peter Monteith Lt Col Willie Monteith 12/1 24

1993 Thumbs Up 7-10-02 Richard Dunwoody Nicky Henderson Michael Buckley 16/1 21

1992 Dusty Miller 6-10-06 Jamie Osborne Simon Sherwood Watership Down Racing 9/1 27

1991 Winnie The Witch 7-9-08 David Bridgwater Ken Bridgwater Paddocks Thoroughbred Racing 33/1 26

1990 Moody Man 5-11-02 Peter Hobbs Philip Hobbs James Burley 9/1 20

1989 Willsford 6-10-08 Michael Bowlby Jenny Pitman Arnie Kaplan 11/1 21

1988 Cashew King 5-10-04 Trevor Wall Bryan McMahon Peter Moss 9/1 24

1987 Neblin 8-11-00 Richard Guest Toby Balding Skipper Leather 14/1 24

1986 Jobroke 6-10-03 Jonjo O'Neill Peter Easterby Lt Col Dick Warden 6/1F 29

1985 Floyd 5-10-05 Colin Brown David Elsworth Mike Walsh 5/2F 27

1984 Hill’s Guard 5-10-11 Andy Stringer Andy Scott G Shie 6/1 19

1983 Robin Wonder 5-10-03 Jim Davies David Elsworth Anthony Hunt 10/1 29

1982 Path Of Peace 6-10-06 Jonjo O'Neill Chris Thornton Louise Gold 4/1 23

1981 Staplestown 6-10-07 Tommy Ryan Edward O'Grady IRE Mrs I O’Sullivan 11/2F 25

1980 Prince Of Bermuda 5-10-00 Steve Knight Bob Turnell J Harnett 9/1 18

1979 Monte Ceco 6-10-12 Colin Tinkler Fred Rimell J Saunders Jones 6/1 20

1978 No race (Abandoned because of snow)

1977 Kilcoleman 5-10-07 Tommy Kinane Billy Boyers IRE P Clarke 14/1 26

1976 Java Fox 6-10-01 Mr George Jones Roy Cambidge J Caddick 16/1 13

1975 No race (Course waterlogged)

1974 True Song 5-11-02 Gary Old Donald Underwood Mrs J Underwood 14/1 20

1973 Current Romance 7-10-07 David Nicholson Frenchie Nicholson R Warmington 20/1 31

1972 Cold Day 6-10-08 Ron Hyett Katie Gaze Katie Gaze 15/1 25

1971 Carry Off 7-10-01 David Goulding Nigel Angus A M Picken 25/1 24

1970 Khan 6-9-11 Lord Petersham Miss Delmer Harty IRE Lord Petersham 100/8 32

1969 Gay Knight 5-10-03 Aly Branford Les Kennard L E Withers 100/7 27

1968 Jolly Signal 6-10-11 Jimmy Uttley Earl Jones Mrs D Crouch 6/1 16

1967 Cool Alibi 5-10-09 Roddy Reid Rodney Bower H A Moore 20/1 28

1966 Roaring Twenties 6-11-02 George Milburn Ken Oliver Mrs A L G Ogilvy 10/1 16

1965 Mayfair Bill 6-10-04 Andy Turnell Bob Turnell Jim Joel 33/1 19

1964 Icy Wonder 5-10-02 Jeff King Vernon Cross F J Hunt 11/2 17

1963 Bahrain 6-10-06 Tommy Carberry Dan Moore IRE Ted Sturman 11/2 19

1962 Sky Pink 5-10-11 Fred Winter Ryan Price Gerry Judd 100/8 20

1961 Most Unusual 6-10-07 Josh Gifford Bill Ransom Bill Ransom 100/7 23

1960 Albergo 6-12-05 Doug Page Clem Magnier IRE Mrs Clem Magnier 7/4F 26

1959 Approval 13-11-02 Derek Leslie Syd Mercer Syd Mercer 10/1 20

1958 Friendly Boy 6-10-05 Liam Brennan Joe Osborne IRE Mrs V Vanden Bergh 3/1F 18

1957 Flaming East 8-10-05 Peter Pickford Ricky Vallance Mrs Ricky Vallance 100/6 19

1956 Pommel 9-10-11 Steve Boddy Jack C Waugh Peter Shepherd 100/7 18

1955 No race (Abandoned because of snow)

1954 Bold Baby 8-12-00 Paddy Powell Michael Dawson IRE Michael Dawson 13/8F 14

1953 Teapot II 8-12-07 Pat Taaffe Clem Magnier IRE Mrs C Magnier 4/1 16

1952 Ballymacan 5-10-12 Bryan Marshall Neville Crump H D Waddington 100/7 21

1951 Southwick 7-10-03 George Spann J Whiting Sonny Hall 100/7 21

1950 Blue Raleigh 7-10-00 Jimmy Power Bobby Renton Lurline Brotherton 25/1 19

1949 No race (Abandoned because of frost)

1948 Cape Light 5-11-01 Joe Maguire Ivor Anthony Sir Humphrey de Trafford 2/1F 21

1947 No race (Abandoned because of snow and frost)

1946 Vidi 5-11-10 Don Butchers Reg Hobbs A E Saunders 6/1 27

tumpline internet home | associations | bloodstock agents | bookmakers | links | information | jockeys | portals | racecourses | race horse trainers | sales | studs | syndicates | submit site
© racingbetter.co.uk • 91 Tribune Drive • Carlisle • CA3 0LE