racingbetter.co.uk
National Hunt Chase Challenge Cup - Wed Mar 17th 2010 

home Cheltenham

Betting Gods - Professional Sports Tipsters And Betting Experts

Ladbrokes

horse racing tipster

Equestrian Co. - Shop Country Clothing, Stable and Field Supplies

cheltenham festival / 2010 news /

 

140th Year of the National Hunt Chase
28/01/10

This year the National Hunt Chase Challenge Cup – the longest race run at The Festival – has received a bumper entry of 80, including 32 Irish-trained and one French-trained horse.

Jonjo O’Neill boasts a superb record in the four-mile contest, having taken the spoils on five occasions and the master of Jackdaws Castle’s quartet of entries this year includes Theatrical Moment, who has been victorious at Leicester on both his previous starts, and dual chase scorer Synchronised. The latter’s owner J P McManus may also be represented by the Francois Doumen-trained Doctor Pat, who has landed novice handicap chases at Sandown and Newbury already this season.

Champion trainer Paul Nicholls may bid for one of the few Festival chases to elude him with Inchidaly Rock, who is unbeaten in two starts over fences, Listed Hurdle winner Forest Pennant and recent Fakenham victor Massasoit. Mobaasher, who was third for Charlie Mann in the 2007 JCB Triumph Hurdle, may take his chance for current handler Venetia Williams, as could Ginolad, who was sixth in the Nakayama Grand Jump for Australian trainer Aaron Purcell.

Nigel Twiston-Davies saddled Tricky Trickster to victory in this race last year and the locally based handler could aim for a repeat with Jaunty Journey and Pettifour, successful in a Grade One hurdle at the 2008 Grand National meeting and a winner over fences at Cheltenham in November.

Howard Johnson sent out Ushers Island to win this race in 1993 and the Co Durham handler may bid for another victory with Abbreybraney, who was beaten a head in a Grade One novice chase at Leopardstown in December, 2007, the progressive Bay Cherry and impressive Sedgefield scorer Presenting Forever.

A trio of entries from the stable of Nicky Henderson includes Zemsky and the talented but fragile Viking Rebel, while his former assistant Charlie Longsdon has entered Far More Serious, who was a comfortable winner of a novices’ handicap chase at Newbury in December.

Numerically, Willie Mullins has the strongest challenge with six entries, headed by recent Grade Two runner-up Apt Approach, talented hurdler Shakervilz and the 2008 Weatherbys Champion Bumper victor Cousin Vinny.

Noel Meade has entered Pandorama, whose three victories over fences include a pair of Grade One successes, and Punchestown scorer Sigma Lifestyle, while Paul Nolan may be represented by Clan Tara, who is a Grade Two winner over hurdles.

Other notable entries include Any Currency, who was third in the Listed Neptune Investment Management Chase at Cheltenham in December for trainer Martin Keighley, the Alex Hales-trained Iconoclast and Youngstown, who has won his two previous starts for Donald McCain in impressive fashion.

 

THE 140TH YEAR OF THE NATIONAL HUNT STEEPLECHASE CHALLENGE CUP
(AMATEUR RIDERS’ NOVICES’ STEEPLECHASE)
Class 2, £75,000 Total Prize Fund, 1.30pm, Wednesday, March 17, 2010. Four miles. For novice five-year-olds and upwards. To be ridden by Category B Amateur Riders or Category C Qualified Riders. Weights: 5-y-o 11st 5lb; 6-y-o and upwards 11st 6lb; Mares allowed 7lb. Entries closed January 26, entries released January 28 (80 entries), scratchings deadline February 23, six-day confirmation stage March 11, final declaration stage 10.00am Tuesday, March 16. Form figures correct up to and including the racing of Tuesday, January 26.

Form Horse Age Owner Trainer

23/32-31 ABBEYBRANEY (IRE) 9 Andrea & Graham Wylie Howard Johnson
0-32113 ANY CURRENCY (IRE) 7 Cash Is King Martin Keighley
0/1-2212 APT APPROACH (IRE) 7 Greenstar Syndicate Willie Mullins IRE
03-1306 ASKMEROE (IRE) 7 A F Shiels & Niall Reilly Tony Martin IRE
4014F3 BAILY VIEW (IRE) 7 R A Scott Mouse Morris IRE
464310 BARCARDERO (USA) 8 Top Of The Rock Syndicate Gordon Elliott IRE
42-11 BAY CHERRY (IRE) 8 Andrea & Graham Wylie Howard Johnson
15F4 BECAUSEICOULDNTSEE (IRE) 7 Noel Glynn Noel Glynn IRE
123-123 BENCH WARRENT (IRE) 7 Mrs J M Mayo Charlie Mann
6- BENTOTA (IRE) 9 Julie Martin and David R Martin Kim Bailey
03F21/- CANALTURN (FR) 8 The Dover Street Boys Charles Egerton
120/2-PP CARDINAL SPIRIT 8 One Day Soon Rodney Racing Ferdy Murphy
0-02F04 CARLAS DREAM (IRE) 8 John Place Denis Murphy IRE
0411-24 CAST CADA (IRE) 7 Jared Sullivan & Edwyn Good Charlie Mann
214-241 CLAN TARA (IRE) 8 Gigginstown House Stud Paul Nolan IRE
1U5-223 COUSIN VINNY (IRE) 7 Festival Syndicate Willie Mullins IRE
0-P1304 CRUCHAIN (IRE) 7 P McCarthy Jonjo O'Neill
0-5F611 DOCTOR PAT (IRE) 6 J P McManus Francois Doumen FR
1410-51 EDGBRIAR (FR) 8 D Allen Paul Webber
141-432 FABALU (IRE) 8 Tim Leslie Donald McCain Jnr
126/-121 FAR MORE SERIOUS (IRE) 10 Neysauteur Partnership Charlie Longsdon
141/2-12 FOREST PENNANT (IRE) 8 Peter Hart Paul Nicholls
3-U031F FREE WORLD (IRE) 8 Malcolm Denmark Warren Greatrex
3-1P225 GENTLE RANGER (IRE) 8 Mrs S Clifford David Pipe
0-41264 GERSHWINNER (IRE) 7 The Red Oak Partnership Donald McCain Jnr
11P-P2F GILES CROSS (IRE) 8 K C M S Partnership Victor Dartnall
1006-13 GINOLAD (AUS) 10 James Purcell Venetia Williams
F-53135 HERE COMES SALLY (IRE) 10 Andrew Pierce Paul Pierce IRE
P2-0053 HIGH FIDELITAY (IRE) 8 J P McManus Tony Mullins IRE
160-1 HUNTERS PLOY (IRE) 8 Colin Cornes Ian Williams
F/53-S11 ICONOCLAST (IRE) 9 John & Lorraine Barlow Alex Hales
2102-11 INCHIDALY ROCK (IRE) 8 Maggie Findlay & Paul Barber Paul Nicholls
1/05P4/-2 INVERLOCHY LAD (IRE) 9 Ronald Lilley Ian Duncan IRE
4602-U6 IRISH REALM (USA) 7 Maurice Clifford Paul Magnier IRE
121F/-F3 JADANLI (IRE) 8 Eamonn Gilligan Paul Gilligan IRE
33-12UP JAUNTY JOURNEY 7 Colin Roberts Nigel Twiston-Davies
11//5/624- KILDONNAN 11 W E Sturt Jim Old
0-11611 KNIGHTON COMBE 10 I R Snowden Jamie Snowden
P-62413 LORD APPELLARE (IRE) 9 The Reality Partnership Richard Rowe
154-221 MASSASOIT (IRE) 8 The Stewart Family Paul Nicholls
006156 MIGHTY MASSINI (IRE) 7 Sam Agnew Colin McBratney IRE
2230-13 MOBAASHER (USA) 7 Seasons Holidays Venetia Williams
001112 MONTERO (IRE) 8 Gerard Burke Dessie Hughes IRE
5-13425 NOAKARAD DE VERZEE (FR) 9 David Maxwell Giles Smyly
2U2-526 NOM DE GUERRE (IRE) 8 Mr & Mrs Nicholas Tatman Ben de Haan
3C-1202 ORPHEUS VALLEY (IRE) 7 Twill End In Tears Syndicate Paul Flynn IRE
5/411-00 PALACE MERANO (FR) 7 T J Heneghan Willie Mullins IRE
121-111 PANDORAMA (IRE) 7 R J Bagnall Noel Meade IRE
333F-05 PENNEK (FR) 7 H D Read Alan King
04-221U PETTIFOUR (IRE) 8 J B Pettifer Nigel Twiston-Davies
F00-205 POKER DE SIVOLA (FR) 7 David Johnson Ferdy Murphy
30F2-1 PRESENTING FOREVER (IRE) 6 Andrea & Graham Wylie Howard Johnson
0-00023 PRUDENT HONOUR (IRE) 8 Humble Syndicate Thomas Cooper IRE
32-PU11 RICHARD'S SUNDANCE (IRE) 8 Elizabeth Masterman and Sara Vernon Victor Dartnall
P000-1P RINGAROSES 9 Mrs Nicholas Jones/Martin Broughton Jonjo O'Neill
02-2453 ROCCO'S HALL (IRE) 8 A Germano Terrinoni, D Cox, M Roberts Edward O'Grady IRE
0-00431 SADDLERS STORM (IRE) 8 Billy Moffett Tony Martin IRE
31-2235 SAM ADAMS (IRE) 7 Gigginstown House Stud Paul Nolan IRE
02P2P-3 SAMSBRO (IRE) 9 Stewart Andrew John Quinn
032//-143 SHAKA'S PEARL 10 Bridget Biddlecombe Nick Gifford
05-4561 SHAKERVILZ (FR) 7 Thomas Gilligan Willie Mullins IRE
55-300R SHESADOLL (IRE) 9 Laura Drumm Laura Drumm IRE
11-F031 SIGMA LIFESTYLE (IRE) 7 J A Boyle/Michael McGinley Noel Meade IRE
11F-113 SYNCHRONISED (IRE) 7 J P McManus Jonjo O'Neill
24F2-F3 TANK TOP 9 R & L Channing A & P Hurley A & S Waller Tom George
P-3122P TARQUINIUS (FR) 7 Hugh Villiers Charlie Mann
0-50U45 TEN FIRES (GER) 8 Barry Connell Dessie Hughes IRE
13-14U3 THE MIDNIGHT CLUB (IRE) 9 C C R Racing Syndicate Willie Mullins IRE
32320-0 THE SHOE (NZ) 8 Gerard Peterson & Owen Glenn Nicky Henderson
01/204-1 THE SLIOTAR (IRE) 9 Roger Brookhouse David Pipe
10-4411 THEATRICAL MOMENT (USA) 7 Masterson Holdings Limited Jonjo O'Neill
6 THYNE FOR DEPLOY (IRE) 6 Ms M M Hourigan Michael Hourigan IRE
402614 TINAKELLYLAD (IRE) 6 Ms B Twomey Mouse Morris IRE
15 TRUE GRIT (NZ) 6 Thomas Barr Edward O'Grady IRE
521-321 UIMHIRACEATHAIR (IRE) 8 Full House Syndicate Willie Mullins IRE
3/54-40 VAMIZI (IRE) 7 Remenham Racing Mark Bradstock
1213/- VIKING REBEL (IRE) 8 Richard & Lizzie Kelvin Hughes Nicky Henderson
252P-04 WESTERN CHARMER (IRE) 8 Gerard Burke Dessie Hughes IRE
14F-411 YOUNGSTOWN (IRE) 7 Jon Glews & Peter Knight Donald McCain Jnr
211-24 ZEMSKY (IRE) 7 R A Bartlett Nicky Henderson

80 Entries
32 Irish-trained
1 French-trained

 

140TH YEAR OF THE NATIONAL HUNT CHASE FACTS & FIGURES

1. The National Hunt Chase has been run more times than any other race at The Festival, and is in its 140th year in 2010. Until the 1930s, only the Grand National was more important than the National Hunt Chase in the jump calendar. The race had been run at a number of venues until it became a part of the new two-day National Hunt Festival at Cheltenham in 1911. It had also been run at Cheltenham in 1904 and 1905.

2. The four-mile National Hunt Chase is the longest race run at The Festival. The race was reduced in distance by a furlong in 2008 and reverted back to the old course.

3. The race is usually one of the best supported at The Festival, with very competitive fields each year. The largest post-war field size is 37 (1948) and the smallest 13 (1993). There is now a safety limit of 20 runners.

4. Flimsy Truth, a 33/1 chance, set a record post-war time of 8 mins 11.09s in 1998 but that was beaten by Relaxation in 2000, who scored in 8 mins 0.60s.

5. Flimsy Truth is not the longest priced post-war winner - that honour goes to Topsham Bay, successful in 1990, and 2005 winner Another Rum, who were both returned at 40/1. Castledermot, 6/4 favourite in 1949, is the shortest-priced victor.

6. The race has proved a good guide to future success in recent seasons. The 2007 winner Butler’s Cabin subsequently won the Irish Grand National, while 2006 victor Hot Weld landed a memorable double in 2007 by collecting the Scottish National and the Sandown Gold Cup in the space of a week. 2007 John Smith’s Grand National victor Silver Birch finished fourth in 2004.

7. The 2008 race was run as the Peter O’Sullevan National Hunt Chase to celebrate the legendary commentator’s 90th birthday.

 

NATIONAL HUNT CHASE CHALLENGE CUP PAST RESULTS

2009-WINNER-TRICKY TRICKSTER 6-11-11 Owner-Million In Mind Partnership; Trainer-Nigel Twiston-Davies; Jockey-Mr Sam
Waley-Cohen; SP-11/1
2ND-Drumconvis 8-11-11 Owner-Billy Moffett; Trainer-Tony Martin IRE; Jockey-Mr Derek O’Connor; SP-22/1
3RD-Nine De Sivola 8-11-07 Owner-The DPRP Sivola Partnership; Trainer-Ferdy Murphy; Jockey-Mrs Rose Dobbin
19 ran, Time-8m 25.80s; Dist-10, nk 4/1 Fav Can’t Buy Time (4th)

2008-WINNER-OLD BENNY 7-11-07 Owner-Trevor Hemmings; Trainer-Alan King; Jockey-Charlie Huxley; SP-9/1
2ND-Over The Creek 9-12-00 Owner-David Johnson; Trainer-David Pipe; Jockey-Mr Josh Guerriero; SP-7/1
3RD-Back On Line 8-11-07 Owner-ROA Arkle Partnership; Trainer-Venetia Williams; Jockey-Mr William Biddick
20 ran, Time-8m 26.6s; Dist-7, 4½ 9/2 Fav Ornais (5th)

2007-WINNER-BUTLER’S CABIN 7-12-00 Owner-J P McManus; Trainer-Jonjo O’Neill; Jockey-Mr Alan Berry; SP-33/1
2ND Character Building 7-12-00 Owner-Mrs E Wright; Trainer-John Quinn; Jockey-Mr Derek O’Connor; SP-7/1
3RD Countess Trifaldi 7-11-00 Owner-C Wilkinson; Trainer-Michael Phillips IRE; Jockey-Mr Colman Sweeney; SP-100/1
19 ran, Time-8m 38.70s; Dist-¾, 10 2/1 Fav Gungadu (Fell)

2006-WINNER-HOT WELD 7-11-11 Owner-S Hubbard Rodwell; Trainer-Ferdy Murphy; Jockey-Mr Richard Harding; SP-33/1
2 Beantown 8-11-07 Owner-Eoin Barry; Trainer-Sean Aherne IR; Jockey-Mr Paul Tobin; SP-40/1
3 Far From Trouble 7-11-11 Owner-J P McManus; Trainer-Christy Roche IRE; Jockey-Mr J T McNamara; SP-7/2 Fav
22 ran, Time-8m 33.20s; Dist-nk, 1

2005-WINNER-ANOTHER RUM 7-11-07 Owner-Ronald Lilley; Trainer-Ian Duncan IRE; Jockey-Mr Mark O’Hare; SP-40/1
2ND Caislean Ui Cuain 9-11-11 Owner-Seamus O’Farrell; Trainer-Jim Lambe IRE; Jockey-Mr J P O’Farrell; SP-150/1
3RD Control Man 7-12-00 Owner-David Johnson; Trainer-Martin Pipe; Jockey-Mr Gordon Elliott; SP-11/1
20 ran, Time-8m 49.90s; Dist-7, .5 100/30 Fav Point Barrow (5th)

2004-WINNER-NATIVE EMPEROR 8-11-11 Owner-J C, J R & S R Hitchins; Trainer-Jonjo O’Neill; Jockey-Mr Robert Widger; SP-5/1 Jt Fav
2ND Celestial Gold 6-11-11 Owner-David Johnson; Trainer-Martin Pipe; Jockey-Mr Ashley Farrant; SP-33/1
3RD Drombeag 6-11-07 Owner-J P McManus; Trainer-Jonjo O’Neill; Jockey-Mr J T McNamara; SP-8/1
22 ran, Time-8m 12.10s; Dist-1.75, 6 5/1 Jt Fav Silver Birch (5th)

2003-WINNER-SUDDEN SHOCK 8-11-07 Owner-Darren Mercer; Trainer-Jonjo O’Neill; Jockey-Mr Denis Cullen; SP-25/1
2ND Stormez 6-12-00 Owner-David Johnson; Trainer-Martin Pipe; Jockey-Mr Jamie Moore; SP-7/4 Fav
3RD Young Ottoman 7-11-11 Owner-D G Staddon; Trainer-Victor DartnAll; Jockey-Mr Julian Pritchard; SP-10/1
24 ran, Time-8m 21.80s; Dist-1, 13

2002-WINNER-RITH DUBH 10-11-11 Owner-J P McManus; Trainer-Jonjo O’Neill; Jockey-Mr J T McNamara; SP-10/1
2ND-Timbera 8-12-00 Owner-Josephine Breen; Trainer-Dessie Hughes IRE; Jockey-Mr Davy Russell; SP-8/1
3RD-Silver Steel 7-12-00 Owner-Thomas Harty; Trainer-Christy Roche IRE; Jockey-Mr Alan Crowe; SP-12/1
26 ran, Time 8m 46.40s; Dist-hd, 13 6/1 Fav Mister Bigtime (8th)

2001-Race Cancelled

2000-WINNER-RELAXATION 8-12-00 Owner-Sir Philip Payne-Gallwey and Mrs Vicky Wiggin; Trainer-Henry Daly; Jockey-Mr Mark Bradburne; SP-8/1
2ND-Inch Rose 6-11-13 Owner-E Hunston, P White and Mrs V Griffiths; Trainer-Noel Chance; Jockey-Mr Tom Doyle; SP-9/1
3RD-Mister One 9-12-07 Owner-Colin Tizzard; Trainer-Colin Tizzard; Jockey-Mr J D Moore; SP-11/2
21 ran, Time-8m 0.60s, Dist-6, 5 4/1 Fav Fandango De Chassy (PU)

1999-WINNER-DEEJAYDEE 7-12-00 Owner- Mrs M Devine; Trainer-Michael Hourigan IRE; Jockey-Mr Tony Martin; SP-13/2
2ND-Riot Leader 9-12-07 Owner-Mrs & Mrs D A Gamble; Trainer-Tom George; Jockey-Mr Alan Dempsey; SP-10/1
3RD-Spot Thedifference 6-12-04 Owner-Mrs S Bolger; Trainer-Enda Bolger IRE; Jockey-Mr Paul Moloney; SP-13/2
21 ran, Time-8m 33.7s, Dist-nk, 6 6/1 Fav Derrymore Mist (4th)

1998-WINNER-WANDERING LIGHT 9-12-7 Owner- Anne Duchess of Westminster; Trainer-Tim Forster; Jockey-Mr Rupert Wakley; SP-10/1
2ND-Thatswhatithought 6-12-0 Owner-Joy Valentine; Trainer-Mouse Morris IRE; Jockey-Mr Ruby Walsh; SP-20/1
3RD-Torduff Express 7-12-7 Owner-Two Plus Two; Trainer-Paul Nicholls; Jockey-Mr Joe Tizzard; SP-7/1
24 ran, Time-8m 21.1s, Dist-16, 7 100/30 Fav Farfadet V (BD)

1997-WINNER-FLIMSY TRUTH 11-12-07 Owner-Martin Weston; Trainer-Martin Weston; Jockey-Mr Mike Harris; SP-33/1
2ND-Vol Par Nuit 6-12-04 Owner-D O McIntyre; Trainer-Francois Doumen FR; Jockey-Mr Thierry Doumen;SP-13/2
3RD-Robsand 8-12-00 Owner-Sir Brian McGrath; Trainer-Toby Balding; Jockey-Mr Andrew Balding; SP-9/1
23 ran, Time-8m 11.09s, Dist-1.25, 27 6/1 Fav Random Harvest (PU)

1996-WINNER-LOVING AROUND 8-11-13 Owner-Lord Tavistock; Trainer-Edward O’Grady IRE; Jockey-Mr Philip Fenton; SP-10/1
2ND-Fellow Countryman 9-12-07 Owner-A D Wardall; Trainer-Kim Bailey; Jockey-Mr Marcus Armytage; SP-10/1
3RD-Class of Ninetytwo 7-12-07 Owner-Lord Cadogan; Trainer-Tim Forster; Jockey-Mr Jim Culloty; SP-3/1 Fav
22 ran, Time-8m 34.7s, Dist-13, 6

1995-WINNER-FRONT LINE 8-12-07 Owner-J P McManus; Trainer-Jonjo O’Neill; Jockey-Mr John Berry; SP-7/1
2ND-Keano 6-12-00 Owner-Midavon Partnership; Trainer-Philip Hobbs; Jockey-Mr Sean Mulcaire; SP-8/1
3RD-Lacken Cross 7-12-04 Owner-John J Howlett; Trainer-Aidan O’Brien IRE; Jockey-Mr Henry Cleary; SP-7/1
25 ran, Time-8m 55.5s, Dist-dist, 7 13/2 Fav Extra Special (PU)

1994-WINNER-CHRISTMAS GORSE 8-12-04 Owner-David Stoddart; Trainer-Nick Gaselee; Jockey-Mr Marcus Armytage; SP-14/1
2ND-Extra Special 9-12-00 Owner-Robert Ogden; Trainer-Gordon Richards; Jockey-Capt Adam Ogden; SP-25/1
3RD-Nearly Splendid 9-12-04 Owner & Trainer-Roy Stevens; Jockey-Mr Tom Greed; SP-14/1
19 ran Time-8m 36.8s, Dist-3.5, 4 11/4 Fav Front Line (PU)

 

NATIONAL HUNT CHASE CHALLENGE CUP (AMATEUR RIDERS)
ROLL OF HONOUR

Year Winner Age/Wt Jockey Trainer Owner SP Ran

2009 Tricky Trickster 6-11-11 Mr Sam Waley-Cohen Nigel Twiston-Davies Million In Mind Partnership 11/1 19
2008 Old Benny 7-11-07 Mr Charlie Huxley Alan King Trevor Hemmings 9/1 20
2007 Butler’s Cabin 7-12-00 Mr Alan Berry Jonjo O’Neill J P McManus 33/1 19
2006 Hot Weld 7-11-11 Mr Richard Harding Ferdy Murphy S Hubbard Rodwell 33/1 22
2005 Another Rum 7-11-07 Mr Mark O’Hare Ian Duncan IRE Ronald Lilley 40/1 20
2004 Native Emperor 8-11-11 Mr Robert Widger Jonjo O’Neill J C, J R & S R Hitchins 5/1JF 22
2003 Sudden Shock 8-11-07 Mr Denis Cullen Jonjo O’Neill Darren Mercer 25/1 24
2002 Rith Dubh 10-11-11 Mr J T McNamara Jonjo O’Neill J P McManus 10/1 26
2001 No Race (Foot and Mouth)
2000 Relaxation 8-12-00 Mr Mark Bradburne Henry Daly Sir Philip Payne-Gallwey/Vicky Wiggin 8/1 21
1999 Deejaydee 7-12-00 Mr Tony Martin Michael Hourigan IRE Mrs M Devine 13/2 21
1998 Wandering Light 9-12-07 Mr Rupert Wakley Tim Forster Anne Duchess of Westminster 10/1 24
1997 Flimsy Truth 11-12-07 Mr Micky Harris Martin Weston Martin Weston 33/1 23
1996 Loving Around 5-11-06 Mr Philip Fenton Edward O’Grady IRE Lord Tavistock 10/1 22
1995 Front Line 8-12-07 Mr John Berry Jonjo O'Neill J P McManus 7/1 25
1994 Christmas Gorse 8-12-04 Mr Marcus Armytage Nick Gaselee David Stoddart 14/1 19
1993 Ushers Island 7-12-04 Mr Noel Wilson Howard Johnson Bob Bowden 15/2 13
1992 Keep Talking 7-12-07 Mr Marcus Armytage Tim Thomson Jones Jim Joel 5/2F 24
1991 Smooth Escort 7-12-00 Mr Tony Martin Di Haine A F Budge (Equine) Ltd 7/1 18
1990 Topsham Bay 7-12-00 Mr Paul Hacking David Barons Michael Marsh 40/1 25
1989 Boraceva 6-12-07 Mr Seamus Mullins Toby Balding Duke of Atholl 4/1F 21
1988 Over The Road 7-12-04 Mr Tom Costello Terry Casey John Upson 10/1 28
1987 Mighty Mark 8-12-07 Mr Jimmy Walton Frank Walton Frank Walton 8/1 30
1986 Omerta 6-12-07 Mr Lorcan Wyer Homer Scott IRE Mrs J McMorrow 9/4F 22
1985 Northern Bay 9-12-04 Mr Tony Fowler Tom Bill Twycross Frozen Food Centre Ltd 12/1 20
1984 Macks Friendly 7-12-07 Mr Willie Mullins Paddy Mullins IRE John Mulhern 11/4 18
1983 Bit Of A Skite 7-12-00 Mr Frank Codd Edward O'Grady IRE J P McManus 5/1F 29
1982 Hazy Dawn 7-12-07 Mr Willie Mullins Paddy Mullins IRE R Daniels 8/1 26
1981 Lucky Vane 6-12-07 Mr Stephen Bush Toby Balding Bridget Swire 13/1 21
1980 Waggoners Walk 11-12-04 Mr Tony Fowler Caroline Mason George Mason 10/1 23
1979 Artic Ale 8-12-00 Mr John Fowler Dan Moore IRE Anthony Robinson 20/1 25
1978 Gay Tie 5-11-09 Mr John Fowler Mick O'Toole IRE Dr P Morrissey 10/1 17
1977 Alpenstock 10-12-04 Mr Dick Saunders Stan Mellor Harron Thompson 14/1 21
1976 Sage Merlin 8-12-07 Mr Peter Greenall Jack Hardy John Bingham 5/2F 22
1975 Abandoned (course waterlogged)
1974 Mr Midland 7-12-04 Mr Mouse Morris Edward O’Grady IRE B Naughton 7/2 17
1973 Foreman 7-12-01 Mr Bill Shand Kydd Tom Jones R Dean 11/2F 25
1972 Charley Winking 7-12-00 Mr Derrick Scott Leslie Scott Leslie Scott 20/1 23
1971 Deblin’s Green 8-11-07 Mr Derek Edmunds George Yardley George Yardley 9/2F 20
1970 Domason 7-12-01 Mr Robert Alner Harry Dufosee Harry Dufosee 10/1 18
1969 Lizzy The Lizard 10-12-00 Mr Grant Cann Tony Hartnoll Tony Hartnoll 10/1 35
1968 Fascinating Forties 9-11-07 Mr Michael Dickinson George Owen Lord Leverhulme 9/1 22
1967 Master Tammy 9-11-07 Mr Brian Fanshawe George Guilding George Guilding 100/7 24
1966 Polaris Missile 7-11-09 Mr John Thorne John Thorne John Thorne 100/6 29
1965 Red Vale 11-12-00 Mr George Small Albert Piper Mrs C Smith 100/8 26
1964 Dorimont 10-12-01 Mr Charles Vaughan Tom Taaffe IRE M A Walshe 4/1 30
1963 Time 8-12-00 Mr Ian Balding Willie Stephenson John Cheatle 8/1 35
1962 Go Slow 7-12-07 Mr George Small Albert Piper Mrs I R Millar 10/1 26
1961 Superfine 8-12-04 Sir William Pigott-Brown Frank Cundell I Kerwood 10/1 33
1960 Proud Socks 8-12-00 Mr H Thompson Vivian Bishop Vivian Bishop 100/6 22
1959 Sabaria 8-12-00 Mr John Lawrence Bob Turnell Bob Turnell 5/2F 17
1958 Spud Tamson 7-12-04 Mr Geordie Dun Tommy Dun Mrs T D C Dun 13/2 28
1957 Kari Sou 8-12-00 Mr Alan Lillingston Archie Thomlinson Archie Thomlinson 100/6 24
1956 Rosana III 7-12-00 Mr G Everitt G Everitt G Everitt 9/1 22
1955 Reverend Prince 9-12-00 Mr C Pocock P Dufosee P Dufosee 33/1 26
1954 Quare Times 8-12-04 Mr Bunny Cox Vincent O’Brien IRE Mrs R Smyth 5/2F 26
1953 Pontage 7-12-04 Mr Bunny Cox Dan Moore IRE Lady Honor Svejdar 9/4F 22
1952 Frosty Knight 6-12-00 Mr Charles Straker Ian Straker Ian Straker 15/2 19
1951 Cushendun 6-12-04 Mr Peter Chisman Bobby Renton Lurline Brotherton 10/1 18
1950 Ellesmere 7-12-07 Mr Atty Corbett Ken Cundell Lord Bicester 100/30F 26
1949 Castledermot 7-12-07 Lord Mildmay Vincent O'Brien IRE Mrs Harry Keogh 6/4F 17
1948 Bruno II 8-12-03 Major Guy Cunard William Anstruther-Gray William Anstruther-Gray 20/1 37
1947 Maltese Wanderer 8-12-03 Major Dermot Daly Tom Yates G J Wells 6/1 20
1946 Prattler 11-12-03 Major Dermot Daly Tom Yates E Manner 33/1 20

tumpline internet home | associations | bloodstock agents | bookmakers | links | information | jockeys | portals | racecourses | race horse trainers | sales | studs | syndicates | submit site
© racingbetter.co.uk • 91 Tribune Drive • Carlisle • CA3 0LE