Home Races
Ultima Handicap Chase
Cheltenham Free Bets
Grade 3, Cheltenham 14:50
£125,000 guaranteed, 5yo plus,
3m abt 1f, Class 1
  
Tuesday 15th March 2022

FormGenie - animated banner

1 Corach Rambler 10/1
2 Gericault Roque 9/1
3 Oscar Elite 22/1
4 Tea Clipper 12/1
5 Our Power 11/1
24 ran Distances: 2¾l, hd, 8l
Time: 6m 18.26s (fast by 0.74s)

Derek Fox produced the Lucinda Russell-trained Corach Rambler with a incredible late run to land the spoils in cosy fashion, going away.

Fox was patient on the 10-1 shot after being slowly way due to the standing start. Corach Rambler only had one horse, Belargus, behind him in the early stages of the three-mile-one-furlong stamina test.

He still had more horses in front than behind him at the top of the hill, but he made relentless progress on the downhill section of the course to challenge the two leaders, Gericault Roque and Oscar Elite, at the final fence.

That pair looked to have the race between them but Fox had other ideas and Corach Rambler came between them in the closing stages to win by two and a quarter lengths from Gericault Roque. Oscar Elite was a head away in third with Tea Clipper eight lengths back in fourth.

Trainers Quotes

Russell said: “It means so much. Driving here I said to Scu (partner Peter Scudamore) ‘if we had loads of horses running at the Festival, it wouldn’t matter so much’, but we’re so invested in the two that are here.

“Scu does everything with this horse and it’s not just having a winner at Cheltenham, which means a lot, but it’s about the horse and the owners, a lot of whom haven’t had a horse before. It’s amazing.

“He worked quite well with Ahoy Senor the other day. Most horses couldn’t lay a finger on him, but this horse got quite close to him.

“I didn’t want him to go to Ascot last time, Scu did. He said afterwards he would have been first or second and would have gone up 5lb, so maybe it was a good thing that he unseated.

“He could be an Aintree horse next year, definitely.

“Because of the false starts we were at the back and I was stood with the owners and said to one of them ‘we’ll need a vintage Derek Fox ride’ and we got one.

“It’s funny, it suits the horse as he loves coming through horses. He’s a bit quirky but that was lovely, we knew he’d come up the hill as he’d won here before.

“I’ve said before, Scu rides him all the time and they suit each other as they are both quirky. I want them to do two canters and he’ll head off and canter on the grass. It’s great, well done Derek.”

%ALT_TXT%%

Ultima Business Solutions Handicap Chase (Grade 3)
£125,000 guaranteed, 5yo plus, 3m abt 1f, Class 1
24 ran
Going: Good to Soft

POS. DIST HORSE AGE WGT TRAINER JOCKEY SP
1 -     Corach Rambler 8 10-2 Lucinda Russell Derek Fox 10/1
2
Gericault Roque 6 10-0 David Pipe Tom Scudamore 9/1
3
hd Oscar Elite 7 10-0 Colin Tizzard Harry Cobden 22/1
4
8 Tea Clipper 7 10-7 Tom Lacey Stan Sheppard 12/1
5
½ Our Power 7 10-0 Sam Thomas Charlie Deutsch 11/1
6
1 Death Duty 11 10-6 Gordon Elliott Jack Kennedy 17/2
7
½ Fantastikas 7 10-6 Nigel Twiston-Davies Sam Twiston-Davies 8/1
8
Lostintranslation 10 11-3 Colin Tizzard Brendan Powell 25/1
9
nk Noble Yeats 7 10-9 Emmet Mullins Mr Sam Waley-Cohen 14/1
10
4 Floueur 7 10-8 Gordon Elliott Jordan Gainford 15/2F
11
½ Ben Dundee 10 10-9 Andrew Lynch Danny Mullins 22/1
12 nk Frodon 10 11-12 Paul Nicholls Bryony Frost 11/1
13
¾ Full Back 7 10-2 Gary Moore Joshua Moore 20/1
14
Foxy Jacks 8 10-7 M F Morris Jonathan Moore 28/1
15
Belargus 7 10-0 Nick Gifford Niall Houlihan 125/1
16
Run To Milan 10 10-0 Victor Dartnall Alan Johns 80/1
17
One More Fleurie 8 10-0 Ian Williams Charlie Todd 125/1
18
Rapper 8 10-5 Henry Daly Tom O'Brien 50/1
19
27 Does He Know 7 11-0 Kim Bailey David Bass 11/1
PU Vintage Clouds 12 10-6 Sue Smith Sean Quinlan 33/1
PU Kiltealy Briggs 8 10-3 Jamie Snowden A P Heskin 40/1
PU Discordantly 8 10-5 5ex Mrs John Harrington Robbie Power 28/1

PU Doctor Duffy 9 10-7 C Byrnes Liam Quinlan 33/1
PU Grumpy Charley 7 10-4 Chris Honour Bryan Carver 16/1

%ALT_TXT%%

Festival Handicap Chase – Past Results

Year Winner Age/Wt Jockey Trainer Owner SP Ran

2021 Vintage Clouds 11 10-11 Ryan Mania Sue Smith Trevor Hemmings 28/1 16

2020 The Conditional 8 10-06 Brendan Powell David Bridgwater P J Cave 15/2 23

2019 Beware The Bear 9-11-08 Jeremiah McGrath Nicky Henderson G Barlow 10/1 24

2018-WINNER-COO STAR SIVOLA 6-10-10 Owner-Babbit Racing; Trainer-Nick Williams; Jockey-Lizzie Kelly; SP-5/1 Fav
2ND-Shantou Flyer 8-11-06 Owner-Carl Hinchy; Trainer-Richard Hobson; Jockey-James Bowen; SP-14/1
3RD-Vintage Clouds 8-10-12 Owner-Trevor Hemmings; Trainer-Sue Smith; Jockey-Danny Cook; SP-7/1
4TH-Beware The Bear 8-11-07 Owner-G B Barlow; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Jeremiah McGrath; SP-14/1
18 ran, Time-6m 47.50s; Dist-nk, 6, 2¾

2017-WINNER-UN TEMPS POUR TOUT 8-11-12 Owner-Prof Caroline Tisdall & Bryan Drew; Trainer-David Pipe; Jockey-Tom Scudamore; SP-9/1
2ND-Singlefarmpayment 7-10-13 Owner-N T Griffith & H M Haddock; Trainer-Tom George; Jockey-Adrian Heskin; SP-5/1 Fav
3RD-Noble Endeavour 8-11-11 Owner-Chris Jones; Trainer-Gordon Elliott IRE; Jockey-Davy Russell; SP-15/2
4TH-Buywise 10-11-02 Owner-T Hywel Jones; Trainer-Evan Williams; Jockey-Adam Wedge; SP-33/1
23 ran, Time-6m 20.00s; Dist-sh, 3½, 7

2016-WINNER-UN TEMPS POUR TOUT 7-11-07 Owner-Prof Caroline Tisdall & Bryan Drew; Trainer-David Pipe; Jockey-Tom Scudamore; SP-11/1
2ND-Holywell 9-11-12 Owner-Gay Smith; Trainer-Jonjo O’Neill; Jockey-Richie McLernon; SP-8/1
3RD-The Young Master 7-11-05 Owner-Dajam & The Old Masters; Trainer-Neil Mulholland; Jockey-Mr Sam Waley-Cohen; SP-14/1
4TH-Morning Assembly 9-11-09 Owner-Clipper Logistics Group Ltd; Trainer-Pat Fahy IRE; Jockey-Davy Russell; SP-10/1
23 ran, Time-6m 17.80s; Dist-7, 9, 1 13/2 Fav Out Sam (7th)

2015-WINNER-THE DRUIDS NEPHEW 8-11-03 Owner-The Stonehenge Druids; Trainer-Neil Mulholland; Jockey-Barry Geraghty; SP-8/1
2ND-Grand Jesture 7-10-11 Owner-Ann & Alan Potts; Trainer-Henry de Bromhead IRE; Jockey-Jonathan Burke; SP-25/1
3RD-Gallant Oscar 9-10-05 Owner-G Kelly; Trainer-Tony Martin IRE; Jockey-Bryan Cooper; SP-9/1
4TH-Indian Castle 7-10-10 Owner-Askew Dick Hernon Reynard; Trainer-Ian Williams; Jockey-Will Kennedy; SP-16/1
24 ran, Time-6m 19.20s; Dist-3¾, 1½, hd 6/1 Fav Ned Stark (8th)

2014-WINNER-HOLYWELL 7-11-06 Owner-Gay Smith; Trainer-Jonjo O’Neill; Jockey-Richie McLernon; SP-10/1
2ND-Ma Filleule 6-10-13 Owner-Simon Munir; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Nico de Boinville; SP-33/1
3RD-The Package 11-11-02 Owner-The Johnson Family; Trainer-David Pipe; Jockey-Tom Scudamore; SP-16/1
4TH-Green Flag 7-11-04 Owner-John Adam; Trainer-Lucinda Russell; Jockey-Peter Buchanan; SP-6/1
23 ran, Time- 6m 1.80s; Dist-1¾, 7, 2¾ 7/1 Fav Alfie Sherrin (8th)

2013-WINNER-GOLDEN CHIEFTAIN 8-10-02 Owner-Brocade Racing; Trainer-Colin Tizzard; Jockey-Brendan Powell; SP-28/1
2ND-Our Mick 7-11-04 Owner- K & Mrs E Benson; Trainer-Donald McCain; Jockey-Jason Maguire; SP-13/2 Fav
3RD-White Star Line 9-10-05 Owner-Patsy Byrne; Trainer-Dessie Hughes IRE; Jockey-Bryan Cooper; SP-12/1
4TH-Tullamore Dew 11-10-03 Owner-Give Every Man His Due; Trainer-Nick Gifford; Jockey-Tom Cannon; SP-33/1
24 ran, Time- 6m 19.80s; Dist-10, 2, ¾

2012-WINNER-ALFIE SHERRIN 9-10-00 Owner-J P McManus; Trainer-Jonjo O’Neill; Jockey-Richie McLernon; SP-14/1
2ND-Fruity O’Rooney 9-10-11 Owner-Heart Of The South Racing; Trainer-Gary Moore; Jockey-Jamie Moore; SP-16/1
3RD-Our Mick 6-11-01 Owner-K Benson & Mrs E Benson; Trainer-Donald McCain; Jockey-Jason Maguire; SP-11/1
4TH-The Package 9-10-10 Owner-David Johnson; Trainer-David Pipe; Jockey-Timmy Murphy; SP-6/1
19 ran, Time-6m 8.60s; Dist-1, 4, 2 11/2 Jt Fav Quantitativeeasing (7th), Hold On Julio (10th)

2011-WINNER-BENSALEM 8-11-02 Owner-Alan Marsh & John Duggan; Trainer-Alan King; Jockey-Robert Thornton; SP-5/1
2ND-Carole’s Legacy 7-11-05 Owner-Paul Murphy; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Barry Geraghty; SP-9/1
3RD-Reve De Sivola 6-10-13 Owner-Paul Duffy Diamond Partnership; Trainer-Nick Williams; Jockey-Daryl Jacob; SP-9/1
4TH-Fair Along 9-11-07 Owner-Alan Peterson; Trainer-Philip Hobbs; Jockey-Rhys Flint; SP-25/1
19 ran, Time-6m 10.00s; Dist ½, 11, 17 9/2 Fav Sunnyhill Boy (Fell)

2010-WINNER-CHIEF DAN GEORGE 10-10-10 Owner-Maurice Chapman; Trainer-Jimmy Moffatt; Jockey-Paddy Aspell; SP-33/1 2ND-The Package 7-10-09 Owner-David Johnson; Trainer-David Pipe; Jockey-Timmny Murphy; SP-9/2 Fav 3RD-Ogee 7-10-05 Owner-Sir Evelyn de Rothschild; Trainer-Renee Robeson; Jockey-Jimmy McCarthy; SP-8/1 4TH-Offshore Account 10-10-03 Owner-Brian Polly; Trainer-Charlie Swan IRE; Jockey-David Casey; SP-33/1 24 ran, Time-6m 10.66s; Dist-hd, 1¼, 4

2009-WINNER-WICHITA LINEMAN 8-10-09 Owner-J P McManus; Trainer-Jonjo O’Neill; Jockey-Tony McCoy; SP-5/1 Fav 2ND-Maljimar 9-10-05 Owner-Jane Williams; Trainer-Nick Williams; Jockey-Daryl Jacob; SP-14/1 3RD-Nenuphar Collognes 8-10-09 Owner-Top Brass Partnership; Trainer-Alan King; Jockey-Robert Thornton; SP-17/2 4TH-Dear Villez 7-11-03 Owner-John & Barbara Cotton; Trainer-Paul Nicholls; Jockey-Ruby Walsh; SP-16/1 21 ran, Time-6m 26.63s; Dist-nk, ½, 6

2008-WINNER-AN ACCORDIAN 7-10-12 Owner-Brian Kilpatrick; Trainer-David Pipe; Jockey-Tom Scudamore; SP-7/1 2ND-New Alco 7-11-00 Owner-D McGowan and S Murphy; Trainer-Ferdy Murphy; Jockey-Davy Russell; SP-10/1 3RD-L’Ami 9-11-00 Owner-J P McManus; Trainer-Francois Doumen FR; Jockey-Tony McCoy; SP-11/2 Fav 14 ran, Time-6m 35.5s; Dist-2 1¼, hd

2007-WINNER-JOES EDGE 10-10-06 Owner-Chemipetro Limited; Trainer-Ferdy Murphy; Jockey-Davy Russell; SP-50/1
2ND-Juveigneur 10-11-09 Owner-Trevor Hemmings; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Mick Fitzgerald; SP-7/1Co Fav
3RD-Distant Thunder 9-10-11 Owner-Old Moss Farm; Trainer-Noel Chance; Jockey-Andrew McNamara; SP-7/1 Co Fav
4TH-Mon Mome 7-11-01 Owner-Vida Bingham; Trainer-Venetia Williams; Jockey-Liam Treadwell; SP-16/1
23 ran, Time-6m 15.94s, Dist-sh, sh, 8 7/1 Co Fav New Alco (6th)

2006-WINNER-DUN DOIRE 7-10-09 Owner-Dunderry Racing Syndicate; Trainer-Tony Martin IRE; Jockey-Ruby Walsh; SP-7/1 2ND-Juveigneur 9-11-05 Owner-Trevor Hemmings; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Mick Fitzgerald; SP-16/1
3RD-Irish Hussar 10-11-12 Owner-Major Christopher Hanbury; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Marcus Foley; SP-66/1
4TH-Model Son 8-10-08 Owner-P J Hughes Developments Ltd; Trainer-Patrick Haslam; Jockey-Paddy Merrigan; SP-14/1
21 ran, Time-6m 12.10s, Dist-2, 1.25, 1.5 100/30 Fav Moulin Riche (PU)

2005-WINNER-KELAMI 7-10-02 Owner-Halewood International Ltd; Trainer-Francois Doumen FR; Jockey-Robert Thornton; SP-8/1
2ND-Keen Leader 9-11-12 Owner-Adair Catherwood; Trainer-Jonjo O’Neill; Jockey-Barry Geraghty; SP-28/1
3RD-Irish Hussar 9-11-07 Owner-Major Christopher Hanbury; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Mick Fitzgerald; SP- 33/1
4TH-Chives 10-11-13 Owner-Trevor Hemmings; Trainer-Sue Smith; Jockey-Dominic Elsworth; SP-33/1
20 ran, Time-6m 08.60s, Dist-1.25, 2, .75 11/2 Fav Iris Bleu (9th)

2004-WINNER-FORK LIGHTNING 8-10-05 Owner-Fred and Sue Welch; Trainer-Alan King; Jockey-Robert Thornton; SP-7/1
2ND-Shardam 7-10-07 Owner-Howard Parker; Trainer-Nigel Twiston-Davies; Jockey-Carl Llewellyn; SP-11/2
3RD-Royal Auclair 7-10-09 Owner-Clive Smith; Trainer-Paul Nicholls; Jockey-Ruby Walsh; SP 7/1
11 ran, Time-6m 12.30s, Dist-2, 9 100/30 Fav Haut Cercy (8th)

2003-WINNER-YOULNEVERWALKALONE 9-10-11 Owner-J P McManus; Trainer-Christy Roche IRE; Jockey-Barry Geraghty; SP-7/1
2ND-Haut Cercy 8-10-00 Owner-The Wiggin Partnership; Trainer-Henry Daly; Jockey-Richard Johnson; SP-10/1
3RD-Ad Hoc 9-11-00 Owner-Sir Robert Ogden; Trainer-Paul Nicholls; Jockey-Ruby Walsh; SP-5/1 Jt Fav
4TH Maximize 9-10-01 Owner-Lady Vestey; Trainer-Henrietta Knight; Jockey-Jim Culloty; SP-20/1
18 ran, Time-6m 16.90s, Dist- .75, 9, 1.25 5/1 Jt Fav Joss Naylor (11th)

2002-WINNER-FRENCHMAN’S CREEK 8-10-05 Owner-Rory Sweet and Panda Wilson; Trainer-Hughie Morrison; Jockey-Paul Carberry; SP-8/1
2ND-Carbury Cross 8-10-02 Owner-Anne, Duchess of Westminster; Trainer-Jonjo O’Neill; Jockey-Liam Cooper; SP-25/1
3RD-Ad Hoc 8-11-07 Owner-Sir Robert Ogden; Trainer-Paul Nicholls; Jockey-Ruby Walsh; SP-7/1
4TH-You’re Agoodun 8-11-00 Owner-Jeff Lammiman; Trainer-Martin Pipe; Jockey-Johnny Kavanagh; SP-20/1
23 ran, Time-6m 12.10s, Dist-3, 16, .75 4/1 Fav Gunther McBride (6th)

2001 - No Race (Foot and Mouth)

2000-WINNER-MARLBOROUGH 8-10-03 Owner-Robert Ogden; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Mick Fitzgerald; SP-11/2
2ND-Beau 7-10-02 Owner-Sylvia Tainton; Trainer-Nigel Twiston-Davies; Jockey-Carl Llewellyn; SP-5/1 Jt Fav
3RD-Star Traveller 9-10-00 Owner-Jill Griffith & Liz Strachan; Trainer-Henry Daly; Jockey-Andrew Thornton; SP-6/1 12 ran, Time-5m 59.70s, Dist-2.5, .5 5/1 Jt Fav Spendid (5th)

1999-WINNER-BETTY’S BOY 10-10-02 Owner-Ted Benfield and Bill Brown; Trainer-Kim Bailey; Jockey-Norman Williamson; SP-25/1
2ND-Island Chief 10-10-01 Owner-George Dilger; Trainer-Peter Beaumont; Jockey-Brian Storey; SP-10/1
3RD-Nahthen Lad 10-10-10 Owner-Jim Shaw; Trainer-Jenny Pitman; Jockey-Richard Dunwoody; SP-25/1
4TH-Macgeorge 9-11-08 Owner-Mr & Mrs J H Watson; Trainer-Richard Lee; Jockey-Adrian Maguire; SP-16/1
18 ran, Time-6m 22.6s, Dist-5, 2, 2.5 4/1 Fav Kadou Nonantais (fell)

1998-WINNER-UNGUIDED MISSILE 10-11-10 Owner-David Harrison; Trainer-Gordon Richards; Jockey-Paul Carberry; SP-10/1
2ND-Glitter Isle 8-10-02 Owner-Mrs Timothy Pilkington; Trainer-Josh Gifford; Jockey-Philip Hide; P-20/1
3RD-Even Flow 9-10-07 Owner-Andrew Wates; Trainer-Terry Casey; Jockey-Mick Fitzgerald; SP-7/2 Fav
13 ran, Time-6m 11.6s, Dist-7, .5

1997-WINNER-FLYER’S NAP 11-11-02 Owner-Jim Tory; Trainer-Robert Alner;Jockey-David Bridgwater; SP-20/1
2ND-Stormtracker 8-10-00 Owner-Tim Davis; Trainer-Colin Weedon; Jockey-Mark Richards; SP-25/1
3RD-General Command 9-11-02 Owner-Robert Ogden; Trainer-Gordon Richards; Jockey-Jamie Osborne; SP-9/4 Fav 14 ran, Time-6m 13.8s, Dist-1.5, .75

1996-WINNER-MAAMUR 8-10-00 Owner-Jean Wood; Trainer-Tim Forster; Jockey-Andrew Thornton; SP-13/2
2ND-Unguided Missile 8-10-10 Owner-David Harrison; Trainer-Gordon Richards; Jockey-Richard Dunwoody; SP-11/4 Fav
3RD-Chatam 12-10-02 Owner-Adrian Nolan and Dr B Nolan; Trainer-Martin Pipe; Jockey-David Bridgwater; SP-28/1 10 ran, Time-6m 22.9s, Dist-7, 13

1995-WINNER-ROUGH QUEST 9-10-03 Owner-Andrew Wates; Trainer-Terry Casey; Jockey-Mick Fitzgerald; SP-16/1
2ND-Antonin 7-11-08 Owner-G R Bailey Ltd (Baileys Horse Feeds); Trainer-Sue Bramall; Jockey-John Burke; SP-14/1
3RD-Cache Fleur 9-10-06 Owner-Brian Kilpatrick; Trainer-Martin Pipe;Jockey-Richard Dunwoody; SP-6/1
4TH-Grange Brake 9-10-10 Owner-Jenny Mould; Trainer-Nigel Twiston-Davies; Jockey-David Bridgwater; SP-14/1 16 ran, Time-6m 32.9s, Dist-9, sh, .75 7/2 Fav Couldnt Be Better (11th)

Mathematician Betting

Festival Trophy Handicap Chase Roll Of Honour

(JLT Specialty Handicap Chase 2012-2013, Stewart Family Spinal Research Handicap Chase 2011, William Hill Trophy Handicap Chase 2005-2010, William Hill National Hunt Handicap Chase 1998-2004, Astec Buzz Shop National Hunt Handicap Chase 1997, Ritz Club National Hunt Handicap Chase 1981-96, National Hunt Handicap before 1981)

Year Winner Age/Wt Jockey Trainer Owner SP Ran

1994 Antonin 6-11-05 John Burke Sue Bramall Michael Stanners 4/1F 11
1993 Givus A Buck 10-10-08 Paul Holley David Elsworth Kevin Costello 11/2 7
1992 Tipping Tim 7-10-00 Carl Llewellyn Nigel Twiston-Davies Jenny Mould 20/1 17
1991 Seagram 11-10-11 Nigel Hawke David Barons Sir Eric Parker 6/1 14
1990 Bigsun 9-10-11 Richard Dunwoody David Nicholson John Horn 15/2 14
1989 Dixton House 10-11-00 Tom Morgan John Edwards Peter S Hill 13/2 16
1988 Aquilifer 8-10-12 Paul Croucher David Murray-Smith Brian Kilpatrick 9/2 16
1987 Gainsay 8-10-05 Ben de Haan Jenny Pitman Errol Brown 10/1 12
1986 Charter Party 8-10-10 Peter Scudamore David Nicholson Claire Smith 12/1 16
1985 West Tip 8-10-13 Richard Dunwoody Michael Oliver Peter Luff 6/1 20
1984 Tracys Special 7-11-01 Steve Knight Andy Turnell Major Jack Rubin 5/1 12
1983 Scot Lane 10-11-07 Craig Smith Martin Tate T Isherwood 20/1 19
1982 Scot Lane 9-10-12 Craig Smith Martin Tate T Isherwood 15/2 18
1981 Current Gold 10-10-07 Neale Doughty Gordon Richards A Picken 10/1 16
1980 Again The Same 7-11-01 Mr Jim Wilson John Edwards G D Smith 10/1 16
1979 Fair View 9-10-04 Ridley Lamb George Fairbairn Michael Shone 12/1 13
1978 No race (Abandoned because of snow)
1977 Gay Vulgan 9-11-04 Bill Smith Fulke Walwyn Mrs W Pilkington 4/1F 12
1976 Barmer 8-10-03 Jimmy McNaught Robin Blakeney Richard Dean 20/1 14
1975 King Flame 9-10-06 John Francome Richard Head Lord Head 12/1 14
1974 Cuckolder 9-10-13 Andy Turnell Bob Turnell Bob Turnell 6/1 11
1973 The Chisler 7-10-10 Michael Dickinson Tony Dickinson J Haggas 6/1 13
1972 Jomon 6-10-12 David Mould Tom Jones Mrs W Jones 8/1 15
1971 Lord Jim 10-10-08 Johnnie Haine Fulke Walwyn Gilbert Dudley Jnr 8/1 14
1970 Charter Flight 8-11-09 Andrew Turnell Bob Turnell John Rogerson 100/8 16
1969 Chancer 7-11-00 Pat McCarron Charlie Hall A H P Hope 6/1F 13
1968 Battledore 7-10-10 Kit Stobbs Arthur Stephenson W Morton 3/1F 8
1967 Different Class 7-11-13 David Mould Peter Cazalet Gregory Peck 13/2 16
1966 Arkloin 7-12-05 Pat Taaffe Tom Dreaper IRE George Ansley 5/2F 12
1965 Rondetto 9-11-10 Johnnie Haine Bob Turnell A B Mitchell 11/2 20
1964 Prudent Barney 10-10-11 Terry Biddlecombe Bobby Renton Lurline Brotherton 10/1 10
1963 Team Spirit 11-11-04 Willie Robinson Fulke Walwyn Ronald B Woodward 100/8 24
1962 Longtail 7-11-00 Stan Mellor Dick Curran Arthur Dickinson 100/7 18
1961 Ravencroft 8-10-03 Fred Winter Fulke Walwyn Larch Loyd 9/2 10
1960 Isle Of Skye 9-10-05 Tony Keen Alec Kilpatrick Sir Thomas Pilkington 100/8 12
1959 Winning Coin 7-11-07 Dave Dick George Beeby Lord Bicester 100/9 14
1958 Sentina 8-11-07 Tom Taaffe Tom Dreaper IRE Duchess of Westminster 7/1 14
1957 Sentina 7-10-04 Pat Taaffe Tom Dreaper IRE A Craigie 3/1F 12
1956 Kerstin 6-10-05 George Milburn Verly Bewicke G H Moore 100/9 14
1955 Limber Hill 8-11-02 Tim Molony Bill Dutton John Davey 7/1 19
1954 Holly Bank 7-10-13 Mr Peter Brookshaw Fred Rimell S H Brookshaw 7/2F 12
1953 Four Ten 7-10-07 Tommy Cusack John Roberts A Strange 4/1 12
1952 Royal Tan 8-11-06 Mr Phonsie O’Brien Vincent O’Brien IRE Joe Griffin 7/2JF 11
1951 Land Fort 7-11-08 Johnny Bullock Fred Rimell H Oliver 8/1 14
1950 Silver Fame 11-12-07 Martin Molony George Beeby Lord Bicester 5/4F 11
1949 Frere Jacques II 7-10-06 Ted Vinall Fred Rimell Mrs A Simmons 20/1 13
1948 Cavaliero 7-11-10 Ted Vinall Fred Rimell W R Porter 7/1 21
1947 No race (Abandoned because of snow and frost)
1946 Dunshaughlin 8-10-10 Bobby O’Ryan Charlie Rogers IRE Dorothy Paget 7/1 18

Free Racing Tips