Home Races
Ultima Handicap Chase
betway.com/online-casino/ - EN - £1000 Welcome Bonus
Grade 3, Cheltenham 14:50
£110,000 added, 5yo plus,
3m abt 1f, Class 1
  
Tuesday 12th March 2019

1 Beware The Bear 10/1
2 Vintage Clouds 16/1
3 Lake View Lad 25/1
4 Big River 28/1
24 ran Distances: 1¼l, 2l, 3¼l
Time: 6m 39.02s (slow by 34.02s)

Beware The Bear stays on best to win for Nicky Henderson and Jerry McGrath

Beware The Bear's 10/1 victor was trainer Nicky Henderson's 61st Festival win - and his first in the three-mile, one furlong race since Marlborough in 2000.
 
The Shantou nine-year-old was fourth in this contest last year and, under Jeremiah McGrath, won by a length and a quarter, beating Vintage Clouds in the 24-strong field.
 
Henderson said: "That was fabulous. We put the blinkers on him on Festival Trials Day here and tried to make the running - there were only six runners that day, he had a lovely, soft lead and enjoyed himself. But normally we try and get up there with him and he drops himself out and comes home with a rattle. So I said to Jerry [McGrath], let's start where he's going to put himself - start out the back, then he can come and work past horses, rather than having to press. 
 
"O O Seven [12th, ridden by Nico de Boinville] ran a great race as well, he loved it up the front and we slightly changed tactics with both of them. 
 
"Bear had lots of daylight, lots of time to just find himself. He stays well and he enjoyed himself.
 
"It's nice to get one on the board and settle everything down. Buveur D'Air doesn't mind the soft ground - he goes on anything - but we know Laurina and Apple's Jade love it. We've been waiting for this since this time last year. He's won on very soft ground before.
 
"Both Angels Breath and Mister Fisher [who finished seventh and eighth in the Sky Bet Supreme Novices' Hurdle] were disappointing but they found the ground horrible and didn't like it. Probably, a little bit of inexperience as well but the ground more than anything."

Ultima Business Solutions Handicap Chase (Grade 3)
£110,000 added, 5yo plus, 3m abt 1f, Class 1
24 ran
Going: Soft

Pos D Horse SP Jockey Weight Trainer Age
1st Beware The Bear (IRE) 10/1 J McGrath
11-8
N J Henderson 9
2nd Vintage Clouds (IRE) 16/1 Danny Cook
11-1
Mrs S J Smith 9
3rd 2 Lake View Lad (IRE) 25/1 Henry Brooke
11-12
N W Alexander 9
4th Big River (IRE) 28/1 D R Fox
10-11
Miss Lucinda V Russell 9
5th ½ Flying Angel (IRE) 25/1 Sam Twiston-Davies
10-13
N A Twiston-Davies 8
6th hd Activial (FR) 40/1 T Scudamore
11-8
T R George 9
7th 4 Magic Of Light (IRE) 25/1 R M Power
11-8
Mrs J Harrington 8
8th Up For Review (IRE) 8/1c P Townend
11-3
W P Mullins 10
9th Oldgrangewood 66/1 Bridget Andrews
10-11
D Skelton 8
10th nse Noble Endeavor (IRE) 14/1 D N Russell
11-7
G Elliott 10
11th Crucial Role (ex5) 16/1 Harry Skelton
11-7
D Skelton 7
12th 1 O O Seven (IRE) 50/1 Nico de Boinville
11-9
N J Henderson 9
13th 20 Singlefarmpayment 10/1 N D Fehily
11-3
T R George 9
PU Sizing Codelco (IRE) 66/1 T J O'Brien
11-11
C L Tizzard 10
PU Minella Rocco (IRE) 14/1 R P McLernon
11-9
Jonjo O'Neill 9
PU Mister Whitaker (IRE) 8/1c B S Hughes
11-8
M R Channon 7
PU Royal Vacation (IRE) 33/1 Aidan Coleman
11-8
C L Tizzard 9
PU Calipto (FR) 14/1 Charlie Deutsch
11-5
Miss V Williams 9
PU Coo Star Sivola (FR) 8/1c Lizzie Kelly (3)
11-2
Nick Williams 7
PU General Principle (IRE) 14/1 J W Kennedy
11-1
G Elliott 10
PU Willie Boy (IRE) 50/1 J J Burke
11-1
C E Longsdon 8
PU Shantou Village (IRE) 40/1 R T Dunne
10-13
N P Mulholland 9
PU Catamaran Du Seuil (FR) 50/1 Charlie Hammond (5)
10-11
Dr R D P Newland 7
F Give Me A Copper (IRE) 9/1 H Cobden
11-2
P F Nicholls 9

Festival Handicap Chase – Past Results

2018-WINNER-COO STAR SIVOLA 6-10-10 Owner-Babbit Racing; Trainer-Nick Williams; Jockey-Lizzie Kelly; SP-5/1 Fav
2ND-Shantou Flyer 8-11-06 Owner-Carl Hinchy; Trainer-Richard Hobson; Jockey-James Bowen; SP-14/1
3RD-Vintage Clouds 8-10-12 Owner-Trevor Hemmings; Trainer-Sue Smith; Jockey-Danny Cook; SP-7/1
4TH-Beware The Bear 8-11-07 Owner-G B Barlow; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Jeremiah McGrath; SP-14/1
18 ran, Time-6m 47.50s; Dist-nk, 6, 2¾

2017-WINNER-UN TEMPS POUR TOUT 8-11-12 Owner-Prof Caroline Tisdall & Bryan Drew; Trainer-David Pipe; Jockey-Tom Scudamore; SP-9/1
2ND-Singlefarmpayment 7-10-13 Owner-N T Griffith & H M Haddock; Trainer-Tom George; Jockey-Adrian Heskin; SP-5/1 Fav
3RD-Noble Endeavour 8-11-11 Owner-Chris Jones; Trainer-Gordon Elliott IRE; Jockey-Davy Russell; SP-15/2
4TH-Buywise 10-11-02 Owner-T Hywel Jones; Trainer-Evan Williams; Jockey-Adam Wedge; SP-33/1
23 ran, Time-6m 20.00s; Dist-sh, 3½, 7

2016-WINNER-UN TEMPS POUR TOUT 7-11-07 Owner-Prof Caroline Tisdall & Bryan Drew; Trainer-David Pipe; Jockey-Tom Scudamore; SP-11/1
2ND-Holywell 9-11-12 Owner-Gay Smith; Trainer-Jonjo O’Neill; Jockey-Richie McLernon; SP-8/1
3RD-The Young Master 7-11-05 Owner-Dajam & The Old Masters; Trainer-Neil Mulholland; Jockey-Mr Sam Waley-Cohen; SP-14/1
4TH-Morning Assembly 9-11-09 Owner-Clipper Logistics Group Ltd; Trainer-Pat Fahy IRE; Jockey-Davy Russell; SP-10/1
23 ran, Time-6m 17.80s; Dist-7, 9, 1 13/2 Fav Out Sam (7th)

2015-WINNER-THE DRUIDS NEPHEW 8-11-03 Owner-The Stonehenge Druids; Trainer-Neil Mulholland; Jockey-Barry Geraghty; SP-8/1
2ND-Grand Jesture 7-10-11 Owner-Ann & Alan Potts; Trainer-Henry de Bromhead IRE; Jockey-Jonathan Burke; SP-25/1
3RD-Gallant Oscar 9-10-05 Owner-G Kelly; Trainer-Tony Martin IRE; Jockey-Bryan Cooper; SP-9/1
4TH-Indian Castle 7-10-10 Owner-Askew Dick Hernon Reynard; Trainer-Ian Williams; Jockey-Will Kennedy; SP-16/1
24 ran, Time-6m 19.20s; Dist-3¾, 1½, hd 6/1 Fav Ned Stark (8th)

2014-WINNER-HOLYWELL 7-11-06 Owner-Gay Smith; Trainer-Jonjo O’Neill; Jockey-Richie McLernon; SP-10/1
2ND-Ma Filleule 6-10-13 Owner-Simon Munir; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Nico de Boinville; SP-33/1
3RD-The Package 11-11-02 Owner-The Johnson Family; Trainer-David Pipe; Jockey-Tom Scudamore; SP-16/1
4TH-Green Flag 7-11-04 Owner-John Adam; Trainer-Lucinda Russell; Jockey-Peter Buchanan; SP-6/1
23 ran, Time- 6m 1.80s; Dist-1¾, 7, 2¾ 7/1 Fav Alfie Sherrin (8th)

2013-WINNER-GOLDEN CHIEFTAIN 8-10-02 Owner-Brocade Racing; Trainer-Colin Tizzard; Jockey-Brendan Powell; SP-28/1
2ND-Our Mick 7-11-04 Owner- K & Mrs E Benson; Trainer-Donald McCain; Jockey-Jason Maguire; SP-13/2 Fav
3RD-White Star Line 9-10-05 Owner-Patsy Byrne; Trainer-Dessie Hughes IRE; Jockey-Bryan Cooper; SP-12/1
4TH-Tullamore Dew 11-10-03 Owner-Give Every Man His Due; Trainer-Nick Gifford; Jockey-Tom Cannon; SP-33/1
24 ran, Time- 6m 19.80s; Dist-10, 2, ¾

2012-WINNER-ALFIE SHERRIN 9-10-00 Owner-J P McManus; Trainer-Jonjo O’Neill; Jockey-Richie McLernon; SP-14/1
2ND-Fruity O’Rooney 9-10-11 Owner-Heart Of The South Racing; Trainer-Gary Moore; Jockey-Jamie Moore; SP-16/1
3RD-Our Mick 6-11-01 Owner-K Benson & Mrs E Benson; Trainer-Donald McCain; Jockey-Jason Maguire; SP-11/1
4TH-The Package 9-10-10 Owner-David Johnson; Trainer-David Pipe; Jockey-Timmy Murphy; SP-6/1
19 ran, Time-6m 8.60s; Dist-1, 4, 2 11/2 Jt Fav Quantitativeeasing (7th), Hold On Julio (10th)

2011-WINNER-BENSALEM 8-11-02 Owner-Alan Marsh & John Duggan; Trainer-Alan King; Jockey-Robert Thornton; SP-5/1
2ND-Carole’s Legacy 7-11-05 Owner-Paul Murphy; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Barry Geraghty; SP-9/1
3RD-Reve De Sivola 6-10-13 Owner-Paul Duffy Diamond Partnership; Trainer-Nick Williams; Jockey-Daryl Jacob; SP-9/1
4TH-Fair Along 9-11-07 Owner-Alan Peterson; Trainer-Philip Hobbs; Jockey-Rhys Flint; SP-25/1
19 ran, Time-6m 10.00s; Dist ½, 11, 17 9/2 Fav Sunnyhill Boy (Fell)

2010-WINNER-CHIEF DAN GEORGE 10-10-10 Owner-Maurice Chapman; Trainer-Jimmy Moffatt; Jockey-Paddy Aspell; SP-33/1 2ND-The Package 7-10-09 Owner-David Johnson; Trainer-David Pipe; Jockey-Timmny Murphy; SP-9/2 Fav 3RD-Ogee 7-10-05 Owner-Sir Evelyn de Rothschild; Trainer-Renee Robeson; Jockey-Jimmy McCarthy; SP-8/1 4TH-Offshore Account 10-10-03 Owner-Brian Polly; Trainer-Charlie Swan IRE; Jockey-David Casey; SP-33/1 24 ran, Time-6m 10.66s; Dist-hd, 1¼, 4

2009-WINNER-WICHITA LINEMAN 8-10-09 Owner-J P McManus; Trainer-Jonjo O’Neill; Jockey-Tony McCoy; SP-5/1 Fav 2ND-Maljimar 9-10-05 Owner-Jane Williams; Trainer-Nick Williams; Jockey-Daryl Jacob; SP-14/1 3RD-Nenuphar Collognes 8-10-09 Owner-Top Brass Partnership; Trainer-Alan King; Jockey-Robert Thornton; SP-17/2 4TH-Dear Villez 7-11-03 Owner-John & Barbara Cotton; Trainer-Paul Nicholls; Jockey-Ruby Walsh; SP-16/1 21 ran, Time-6m 26.63s; Dist-nk, ½, 6

2008-WINNER-AN ACCORDIAN 7-10-12 Owner-Brian Kilpatrick; Trainer-David Pipe; Jockey-Tom Scudamore; SP-7/1 2ND-New Alco 7-11-00 Owner-D McGowan and S Murphy; Trainer-Ferdy Murphy; Jockey-Davy Russell; SP-10/1 3RD-L’Ami 9-11-00 Owner-J P McManus; Trainer-Francois Doumen FR; Jockey-Tony McCoy; SP-11/2 Fav 14 ran, Time-6m 35.5s; Dist-2 1¼, hd

2007-WINNER-JOES EDGE 10-10-06 Owner-Chemipetro Limited; Trainer-Ferdy Murphy; Jockey-Davy Russell; SP-50/1
2ND-Juveigneur 10-11-09 Owner-Trevor Hemmings; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Mick Fitzgerald; SP-7/1Co Fav
3RD-Distant Thunder 9-10-11 Owner-Old Moss Farm; Trainer-Noel Chance; Jockey-Andrew McNamara; SP-7/1 Co Fav
4TH-Mon Mome 7-11-01 Owner-Vida Bingham; Trainer-Venetia Williams; Jockey-Liam Treadwell; SP-16/1
23 ran, Time-6m 15.94s, Dist-sh, sh, 8 7/1 Co Fav New Alco (6th)

2006-WINNER-DUN DOIRE 7-10-09 Owner-Dunderry Racing Syndicate; Trainer-Tony Martin IRE; Jockey-Ruby Walsh; SP-7/1 2ND-Juveigneur 9-11-05 Owner-Trevor Hemmings; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Mick Fitzgerald; SP-16/1
3RD-Irish Hussar 10-11-12 Owner-Major Christopher Hanbury; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Marcus Foley; SP-66/1
4TH-Model Son 8-10-08 Owner-P J Hughes Developments Ltd; Trainer-Patrick Haslam; Jockey-Paddy Merrigan; SP-14/1
21 ran, Time-6m 12.10s, Dist-2, 1.25, 1.5 100/30 Fav Moulin Riche (PU)

2005-WINNER-KELAMI 7-10-02 Owner-Halewood International Ltd; Trainer-Francois Doumen FR; Jockey-Robert Thornton; SP-8/1
2ND-Keen Leader 9-11-12 Owner-Adair Catherwood; Trainer-Jonjo O’Neill; Jockey-Barry Geraghty; SP-28/1
3RD-Irish Hussar 9-11-07 Owner-Major Christopher Hanbury; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Mick Fitzgerald; SP- 33/1
4TH-Chives 10-11-13 Owner-Trevor Hemmings; Trainer-Sue Smith; Jockey-Dominic Elsworth; SP-33/1
20 ran, Time-6m 08.60s, Dist-1.25, 2, .75 11/2 Fav Iris Bleu (9th)

2004-WINNER-FORK LIGHTNING 8-10-05 Owner-Fred and Sue Welch; Trainer-Alan King; Jockey-Robert Thornton; SP-7/1
2ND-Shardam 7-10-07 Owner-Howard Parker; Trainer-Nigel Twiston-Davies; Jockey-Carl Llewellyn; SP-11/2
3RD-Royal Auclair 7-10-09 Owner-Clive Smith; Trainer-Paul Nicholls; Jockey-Ruby Walsh; SP 7/1
11 ran, Time-6m 12.30s, Dist-2, 9 100/30 Fav Haut Cercy (8th)

2003-WINNER-YOULNEVERWALKALONE 9-10-11 Owner-J P McManus; Trainer-Christy Roche IRE; Jockey-Barry Geraghty; SP-7/1
2ND-Haut Cercy 8-10-00 Owner-The Wiggin Partnership; Trainer-Henry Daly; Jockey-Richard Johnson; SP-10/1
3RD-Ad Hoc 9-11-00 Owner-Sir Robert Ogden; Trainer-Paul Nicholls; Jockey-Ruby Walsh; SP-5/1 Jt Fav
4TH Maximize 9-10-01 Owner-Lady Vestey; Trainer-Henrietta Knight; Jockey-Jim Culloty; SP-20/1
18 ran, Time-6m 16.90s, Dist- .75, 9, 1.25 5/1 Jt Fav Joss Naylor (11th)

2002-WINNER-FRENCHMAN’S CREEK 8-10-05 Owner-Rory Sweet and Panda Wilson; Trainer-Hughie Morrison; Jockey-Paul Carberry; SP-8/1
2ND-Carbury Cross 8-10-02 Owner-Anne, Duchess of Westminster; Trainer-Jonjo O’Neill; Jockey-Liam Cooper; SP-25/1
3RD-Ad Hoc 8-11-07 Owner-Sir Robert Ogden; Trainer-Paul Nicholls; Jockey-Ruby Walsh; SP-7/1
4TH-You’re Agoodun 8-11-00 Owner-Jeff Lammiman; Trainer-Martin Pipe; Jockey-Johnny Kavanagh; SP-20/1
23 ran, Time-6m 12.10s, Dist-3, 16, .75 4/1 Fav Gunther McBride (6th)

2001 - No Race (Foot and Mouth)

2000-WINNER-MARLBOROUGH 8-10-03 Owner-Robert Ogden; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Mick Fitzgerald; SP-11/2
2ND-Beau 7-10-02 Owner-Sylvia Tainton; Trainer-Nigel Twiston-Davies; Jockey-Carl Llewellyn; SP-5/1 Jt Fav
3RD-Star Traveller 9-10-00 Owner-Jill Griffith & Liz Strachan; Trainer-Henry Daly; Jockey-Andrew Thornton; SP-6/1 12 ran, Time-5m 59.70s, Dist-2.5, .5 5/1 Jt Fav Spendid (5th)

1999-WINNER-BETTY’S BOY 10-10-02 Owner-Ted Benfield and Bill Brown; Trainer-Kim Bailey; Jockey-Norman Williamson; SP-25/1
2ND-Island Chief 10-10-01 Owner-George Dilger; Trainer-Peter Beaumont; Jockey-Brian Storey; SP-10/1
3RD-Nahthen Lad 10-10-10 Owner-Jim Shaw; Trainer-Jenny Pitman; Jockey-Richard Dunwoody; SP-25/1
4TH-Macgeorge 9-11-08 Owner-Mr & Mrs J H Watson; Trainer-Richard Lee; Jockey-Adrian Maguire; SP-16/1
18 ran, Time-6m 22.6s, Dist-5, 2, 2.5 4/1 Fav Kadou Nonantais (fell)

1998-WINNER-UNGUIDED MISSILE 10-11-10 Owner-David Harrison; Trainer-Gordon Richards; Jockey-Paul Carberry; SP-10/1
2ND-Glitter Isle 8-10-02 Owner-Mrs Timothy Pilkington; Trainer-Josh Gifford; Jockey-Philip Hide; P-20/1
3RD-Even Flow 9-10-07 Owner-Andrew Wates; Trainer-Terry Casey; Jockey-Mick Fitzgerald; SP-7/2 Fav
13 ran, Time-6m 11.6s, Dist-7, .5

1997-WINNER-FLYER’S NAP 11-11-02 Owner-Jim Tory; Trainer-Robert Alner;Jockey-David Bridgwater; SP-20/1
2ND-Stormtracker 8-10-00 Owner-Tim Davis; Trainer-Colin Weedon; Jockey-Mark Richards; SP-25/1
3RD-General Command 9-11-02 Owner-Robert Ogden; Trainer-Gordon Richards; Jockey-Jamie Osborne; SP-9/4 Fav 14 ran, Time-6m 13.8s, Dist-1.5, .75

1996-WINNER-MAAMUR 8-10-00 Owner-Jean Wood; Trainer-Tim Forster; Jockey-Andrew Thornton; SP-13/2
2ND-Unguided Missile 8-10-10 Owner-David Harrison; Trainer-Gordon Richards; Jockey-Richard Dunwoody; SP-11/4 Fav
3RD-Chatam 12-10-02 Owner-Adrian Nolan and Dr B Nolan; Trainer-Martin Pipe; Jockey-David Bridgwater; SP-28/1 10 ran, Time-6m 22.9s, Dist-7, 13

1995-WINNER-ROUGH QUEST 9-10-03 Owner-Andrew Wates; Trainer-Terry Casey; Jockey-Mick Fitzgerald; SP-16/1
2ND-Antonin 7-11-08 Owner-G R Bailey Ltd (Baileys Horse Feeds); Trainer-Sue Bramall; Jockey-John Burke; SP-14/1
3RD-Cache Fleur 9-10-06 Owner-Brian Kilpatrick; Trainer-Martin Pipe;Jockey-Richard Dunwoody; SP-6/1
4TH-Grange Brake 9-10-10 Owner-Jenny Mould; Trainer-Nigel Twiston-Davies; Jockey-David Bridgwater; SP-14/1 16 ran, Time-6m 32.9s, Dist-9, sh, .75 7/2 Fav Couldnt Be Better (11th)

Mathematician Betting

Festival Trophy Handicap Chase Roll Of Honour

(JLT Specialty Handicap Chase 2012-2013, Stewart Family Spinal Research Handicap Chase 2011, William Hill Trophy Handicap Chase 2005-2010, William Hill National Hunt Handicap Chase 1998-2004, Astec Buzz Shop National Hunt Handicap Chase 1997, Ritz Club National Hunt Handicap Chase 1981-96, National Hunt Handicap before 1981)

Year Winner Age/Wt Jockey Trainer Owner SP Ran

1994 Antonin 6-11-05 John Burke Sue Bramall Michael Stanners 4/1F 11
1993 Givus A Buck 10-10-08 Paul Holley David Elsworth Kevin Costello 11/2 7
1992 Tipping Tim 7-10-00 Carl Llewellyn Nigel Twiston-Davies Jenny Mould 20/1 17
1991 Seagram 11-10-11 Nigel Hawke David Barons Sir Eric Parker 6/1 14
1990 Bigsun 9-10-11 Richard Dunwoody David Nicholson John Horn 15/2 14
1989 Dixton House 10-11-00 Tom Morgan John Edwards Peter S Hill 13/2 16
1988 Aquilifer 8-10-12 Paul Croucher David Murray-Smith Brian Kilpatrick 9/2 16
1987 Gainsay 8-10-05 Ben de Haan Jenny Pitman Errol Brown 10/1 12
1986 Charter Party 8-10-10 Peter Scudamore David Nicholson Claire Smith 12/1 16
1985 West Tip 8-10-13 Richard Dunwoody Michael Oliver Peter Luff 6/1 20
1984 Tracys Special 7-11-01 Steve Knight Andy Turnell Major Jack Rubin 5/1 12
1983 Scot Lane 10-11-07 Craig Smith Martin Tate T Isherwood 20/1 19
1982 Scot Lane 9-10-12 Craig Smith Martin Tate T Isherwood 15/2 18
1981 Current Gold 10-10-07 Neale Doughty Gordon Richards A Picken 10/1 16
1980 Again The Same 7-11-01 Mr Jim Wilson John Edwards G D Smith 10/1 16
1979 Fair View 9-10-04 Ridley Lamb George Fairbairn Michael Shone 12/1 13
1978 No race (Abandoned because of snow)
1977 Gay Vulgan 9-11-04 Bill Smith Fulke Walwyn Mrs W Pilkington 4/1F 12
1976 Barmer 8-10-03 Jimmy McNaught Robin Blakeney Richard Dean 20/1 14
1975 King Flame 9-10-06 John Francome Richard Head Lord Head 12/1 14
1974 Cuckolder 9-10-13 Andy Turnell Bob Turnell Bob Turnell 6/1 11
1973 The Chisler 7-10-10 Michael Dickinson Tony Dickinson J Haggas 6/1 13
1972 Jomon 6-10-12 David Mould Tom Jones Mrs W Jones 8/1 15
1971 Lord Jim 10-10-08 Johnnie Haine Fulke Walwyn Gilbert Dudley Jnr 8/1 14
1970 Charter Flight 8-11-09 Andrew Turnell Bob Turnell John Rogerson 100/8 16
1969 Chancer 7-11-00 Pat McCarron Charlie Hall A H P Hope 6/1F 13
1968 Battledore 7-10-10 Kit Stobbs Arthur Stephenson W Morton 3/1F 8
1967 Different Class 7-11-13 David Mould Peter Cazalet Gregory Peck 13/2 16
1966 Arkloin 7-12-05 Pat Taaffe Tom Dreaper IRE George Ansley 5/2F 12
1965 Rondetto 9-11-10 Johnnie Haine Bob Turnell A B Mitchell 11/2 20
1964 Prudent Barney 10-10-11 Terry Biddlecombe Bobby Renton Lurline Brotherton 10/1 10
1963 Team Spirit 11-11-04 Willie Robinson Fulke Walwyn Ronald B Woodward 100/8 24
1962 Longtail 7-11-00 Stan Mellor Dick Curran Arthur Dickinson 100/7 18
1961 Ravencroft 8-10-03 Fred Winter Fulke Walwyn Larch Loyd 9/2 10
1960 Isle Of Skye 9-10-05 Tony Keen Alec Kilpatrick Sir Thomas Pilkington 100/8 12
1959 Winning Coin 7-11-07 Dave Dick George Beeby Lord Bicester 100/9 14
1958 Sentina 8-11-07 Tom Taaffe Tom Dreaper IRE Duchess of Westminster 7/1 14
1957 Sentina 7-10-04 Pat Taaffe Tom Dreaper IRE A Craigie 3/1F 12
1956 Kerstin 6-10-05 George Milburn Verly Bewicke G H Moore 100/9 14
1955 Limber Hill 8-11-02 Tim Molony Bill Dutton John Davey 7/1 19
1954 Holly Bank 7-10-13 Mr Peter Brookshaw Fred Rimell S H Brookshaw 7/2F 12
1953 Four Ten 7-10-07 Tommy Cusack John Roberts A Strange 4/1 12
1952 Royal Tan 8-11-06 Mr Phonsie O’Brien Vincent O’Brien IRE Joe Griffin 7/2JF 11
1951 Land Fort 7-11-08 Johnny Bullock Fred Rimell H Oliver 8/1 14
1950 Silver Fame 11-12-07 Martin Molony George Beeby Lord Bicester 5/4F 11
1949 Frere Jacques II 7-10-06 Ted Vinall Fred Rimell Mrs A Simmons 20/1 13
1948 Cavaliero 7-11-10 Ted Vinall Fred Rimell W R Porter 7/1 21
1947 No race (Abandoned because of snow and frost)
1946 Dunshaughlin 8-10-10 Bobby O’Ryan Charlie Rogers IRE Dorothy Paget 7/1 18

Free Racing Tips