Home Races
Grand Annual Handicap Chase
betway.com/online-casino/ - EN - £1000 Welcome Bonus
Grade 3 Handicap
Cheltenham 16:50
£110,000 added, 5yo plus,
2m 62y, Class 1
 
Friday 13th March 2020

Mathematician Betting

1 Chosen Mate 7/2F
2 Eclair De Beaufeu 13/2
3 Us And Them 10/1
4 Greaneteen 5/1
18 ran NR: Adrrastos, Caid du Lin Distances: 1¾l, 3½l, nk
Time: 4m 7.90s (slow by 11.90s)

Gordon Elliott claimed a seventh winner at The Festival 2020 when Chosen Mate took the G3 Johnny Henderson Grand Annual Handicap Chase under Davy Russell.
 
The seven-year-old was the 7/2 favourite, and beat Éclair De Beaufeu - also trained by Elliott - by a length and three-quarters.
 
Elliott said: "It's very nice to get this trophy - Nicky Henderson [after whose father the race is named] is one of the people you look up to, and I've got an awful lot of respect for him.
 
"Look, we've had seven winners and second winners - and four thirds - with one race to go. Whatever happens, we've had a brilliant week. It's unbelievable. Both Davy and Sean have given the horses great rides. I'm very lucky to have Davy Russell and Jack Kennedy riding for me - Jack has missed out on a few this week. We've had a great week for a lot of different owners. 
 
"I said the day before that the most important thing with this race was the first four fences. If we could get him over the first four fences in a rhythm, he could win. Thankfully he won." 
 
Chosen Mate is owned by the Northern Four Racing Partnership, comprising David Sharp, Sandro di Michaelis, Mick Conway and Mark Aspinall.
 
They said: "We know he was a great horse. He was a good hurdler and the plan was always chasing. It all clicked at Gowran a few weeks ago on heavy ground, which we didn't think he liked, and today he was favourite. He travelled lovely through the race and the rest is history.
 
"This is our first horse with Gordon. We've got another, a juvenile hurdler. Gordon and Davy are great. He's a top man. I've just promised him a trip to Barbados if he won this race! 
 
"Wow, what a performance that was. Davy gave him a wonderful ride; held him up nicely. This is a class horse to have treated that field with such disdain. If Aintree goes head, then Chosen Mate has got to be in the argument."

Grand Annual Chase Challenge Cup
(Grade 3 Handicap)
£110,000 added, 5yo plus, 2m 62y, Class 1
19 ran
Going: Good to Soft, Soft in places

POS DIST HORSE AGE WGT TRAINER JOCKEY SP
1      Chosen Mate 7 11-4 Gordon Elliott Davy Russell 7/2F
2
Eclair De Beaufeu 6 11-6 Gordon Elliott Sean O'Keeffe (5) 13/2
3
Us And Them 7 11-5 Joseph O'Brien J J Slevin 10/1
4
nk Greaneteen 6 11-7 Paul Nicholls Harry Cobden 5/1
5
Theinval 10 10-12 Nicky Henderson Jeremiah McGrath 50/1
6
½ Ballywood 6 11-3 Alan King Tom Bellamy 28/1
7
Lisp 6 11-1 Alan King Tom Cannon 7/1
8
The Bay Birch 9 10-11 Matt Sheppard Stan Sheppard 50/1
9
nse Croco Bay 13 11-1 Ben Case Kielan Woods 25/1
10
nk Jan Maat 7 10-13 Henry De Bromhead Rachael Blackmore 12/1
11
½ Two Taffs 10 11-1 Dan Skelton Harry Skelton 14/1
12
¾ Paloma Blue 8 11-9 Henry De Bromhead Aidan Coleman 17/2
13
½ Marracudja 9 11-11 Dan Skelton Bridget Andrews 50/1
14
17 Capeland 8 11-10 Paul Nicholls Bryony Frost 25/1
15
5 Winter Escape 9 11-1 Ben Haslam Richie McLernon 33/1
PU Gino Trail 13 11-8 5ex Fergal O'Brien Paddy Brennan 20/1

PU Great Field 9 11-12 1 Jonjo O'Neill Jody McGarvey 33/1
PU Mcgroarty 9 11-9 Dr Richard Newland Brian Hughes 50/1
NR 12 24P15U Caid du Lin 8 11-3 Dr Richard Newland NON RUNNER
NR 18 131331 Adrrastos 8 10-13 Jamie Snowden NON RUNNER

Johnny Henderson Grand Annual Chase Previous Results

Year Winner Age/Wt Jockey Trainer Owner SP Ran
2019 Croco Bay 12-10-12 Kielan Woods Ben Case Lady Lane Grosvenor 66/1 19

2018-WINNER-LE PREZIEN 7-11-08 Owner-J P McManus; Trainer-Paul Nicholls; Jockey-Barry Geraghty; SP-15/2
2ND-Gino Trail 11-11-10 Owner-Jan Smith; Trainer-Kerry Lee; Jockey-Jamie Moore; SP-25/1
3RD-Top Gamble 10-11-07 Owner-Walters Plant Hire & James & Jean Potter; Trainer-Kerry Lee; Jockey-Davy Russell; SP-8/1
4TH-Theinval 8-10-13 Owner-Mr & Mrs Sandy Orr; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Jeremiah McGrath; SP-16/1
22 ran, Time-4m 21.80s; Dist-4½, nk, ½ 7/1 Fav North Hill Harvey (Fell)

2017-WINNER-ROCK THE WORLD 9-11-05 Owner-Michael Buckley; Trainer-Jessica Harrington IRE; Jockey-Robbie Power; SP-10/1
2ND-Gardefort 8-11-00 Owner-Andrew Brooks; Trainer-Venetia Williams; Jockey-Daryl Jacob; SP-20/1
3RD-Theinval 7-10-13 Owner-Mr & Mrs Sandy Orr; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Jeremiah McGrath; SP-9/1
4TH-Dandridge 8-11-01 Owner-Ronnie Bartlett; Trainer-Arthur Moore IRE; Jockey-Davy Russell; SP-13/2
24 ran, Time-4m 1.40s; Dist-1¾, nk, 2½ 7/2 Fav Le Prezien (8th)

2016-WINNER-SOLAR IMPULSE 6-11-00 Owner-Andrea & Graham Wylie; Trainer-Paul Nicholls; Jockey-Sam Twiston-Davies; SP-28/1
2ND-Dandridge 7-10-011 Owner-Ronnie Bartlett; Trainer-Arthur Moore IRE; Jockey-Davy Russell; SP-8/1
3RD-Rock The World 8-11-06 Owner-Michael Buckley; Trainer-Jessica Harrington IRE; Jockey-Robbie Power; SP-9/2 Fav
4TH-Savello 10-11-05 Owner-S Smith & S Campion; Trainer-Dan Skelton; Jockey-Bridget Andrews; SP-25/1
24 ran, Time-3m 59.20s; Dist-3¾, ½, 1¾

2015-WINNER-NEXT SENSATION 8-11-02 Owner-Mark Blandford; Trainer-Michael Scudamore; Jockey-Tom Scudamore; SP-16/1
2ND-Eastlake 9-11-04 Owner-J P McManus; Trainer-Jonjo O’Neill; Jockey-Paul Carberry; SP-12/1
3RD-Croco Bay 8-11-08 Owner-Lady Jane Grosvenor; Trainer-Ben Case; Jockey-Kielan Woods; SP-14/1
4TH-Ned Buntline 7-11-01 Owner-J P McManus; Trainer-Noel Meade IRE; Jockey-A P McCoy; SP-4/1 Joint-Fav
20 ran, Time-4m 9.50s; Dist-4, 1, 1½ 4/1 Joint-Fav Blood Cotil (PU)

2014-WINNER-SAVELLO 8-11-05 Owner-Gigginstown House Stud; Trainer-Tony Martin IRE; Jockey-Davy Russell; SP-16/1
2ND-Ned Buntline 6-10-10 Owner-J P McManus; Trainer-Noel Meade IRE; Jockey-Paul Carberry; SP-6/1 Jt Fav
3RD-Claret Cloak 7-11-00 Owner-Hawksmoor Partnership; Trainer-Emma Lavelle; Jockey-Noel Fehily; SP-6/1 Jt Fav
4TH-Next Sensation 7-11-00 Owner-Mark Blandford; Trainer-Michael Scudamore; Jockey-Richard Johnson; SP-7/1
23 ran, Time-4m 1.30s; Dist-1¼, nk, nk

2013-WINNER-ALDERWOOD 9-10-11 Owner-J P McManus; Trainer-Tom Mullins IRE; Jockey-Tony McCoy; SP-3/1 Fav
2ND-Kid Cassidy 7-10-11 Owner-J P McManus; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Jeremiah McGrath; SP-12/1
3RD-Oiseau De Nuit 11-11-03 Owner-Terry Warner; Trainer-Colin Tizzard; Jockey-Brendan Powell; SP-33/1
4TH-Drumshambo 7-10-13 Owner-The Grouse Partnership; Trainer-Venetia Williams; Jockey-Aidan Coleman; SP-20/1
23 ran, Time-4m 17.60s; Dist-3¼, 10, 5

2012-WINNER-BELLVANO 8-10-02 Owner-J P McManus; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Paul Carberry; SP-20/1
2ND-Tanks For That 9-10-13 Owner-Bridget Hanbury; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Barry Geraghty; SP-9/1
3RD-Kumbeshwar 5-10-08 Owner-McNiell Family & Nigel Bunter; Trainer-Alan King; Jockey-Robert Thornton; SP-16/1
4TH-Anquetta 8-10-02 Owner-The Ten From Seven; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Andrew Tinkler; SP-33/1
21 ran, Time-3m 58.00s; Dist-2¼, 7, 3¼ 4/1 Fav Kid Cassidy (12th)

2011-WINNER-OISEAU DE NUIT 9-10-13 Owner-Terry Warner; Trainer-Colin Tizzard; Jockey-Steven Clements; SP-40/1
2ND-Askthemaster 11-10-08 Owner-Miss C Wall; Trainer-Robert Tyner IRE; Jockey-Philip Enright; SP-50/1
3RD-Leo’s Lucky Star 9-10-11 Owner-Sheila Brookhouse; Trainer-David Pipe; Jockey-Danny Cook; SP-20/1
4TH-De Boitron 7-11-12 Owner-Mrs J Morgan & Mrs Lindsey J Shaw; Trainer-Ferdy Murphy; Jockey-Graham Lee; SP-8/1
23 ran, Time-3m 52.80s; Dist-3¼, 2¼ , 6 4/1 Fav I’msingingtheblues (7th)

2010-WINNER-PIGEON ISLAND 7-10-01 Owner-Raymond Mould; Trainer-Nigel Twiston-Davies; Jockey-Paddy Brennan; SP-16/1 2ND-French Opera 7-11-05 Owner-Judy Wilson & Martin Landau; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-David Bass; SP-10/1 3RD-Consigliere 7-11-03 Owner-E Scouller; Trainer-David Pipe; Jockey-Tom Scudamore; SP-16/1 4TH-Cornas 8-11-08 Owner-The Gascoigne Brooks Partnership III; Trainer-Nick Williams; Jockey-Daryl Jacob; SP-16/1 19 ran, Time-4m 7.60s; Dist-1¼ , ¾, 3½ 13/2 Fav You’re The Top (PU)

2009-WINNER-OH CRICK 6-10-00 Owner-David Sewell; Trainer-Alan King; Jockey-Wayne Hutchinson; SP-7/1
2ND-Moon Over Miami 8-10-09 Owner-Anne Fulton & Michael Lynch; Trainer-Charlie Mann; Jockey-Noel Fehily; SP-20/1
3RD-French Opera 6-10-08 Owner-Judy Wilson & Martin Landau; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Marcus Foley; SP-10/1
4TH-Tramantano10-10-03 Owner-Raymond Mould; Trainer-Nigel Twiston-Davies; Jockey-Marcus Foley; SP-33/1 18 ran, Time-4m 7.50s; Dist-¾, 7, 4½ 3/1 Fav Poquelin (8th)

2008-WINNER-TIGER CRY 10-10-06 Owner-Chris Jones; Trainer-Arthur Moore IRE; Jockey-Davy Russell; SP-15/2
2ND-My Petra 5-10-04 Owner-Richard and Lizzie Kelvin Hughes; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Mick FitzGerald; SP-3/1 Fav
3RD-Calatagan 9-11-02 Owner-Mr & Mrs J M Davenport; Trainer-Malcolm Jefferson; Jockey-Tom Dreaper; SP-50/1
4TH-Andreas 8-11-12 Owner-Trevor Hemmings; Traienr-Paul Nicholls; Jockey-Ruby Walsh; SP-10/1 17 ran, Time-4m 10.65s; Dist-3, hd, 2

2007-WINNER-ANDREAS 7-10-11 Owner-Trevor Hemmings; Trainer-Paul Nicholls; Jockey-Robert Thornton; SP-12/1
2ND-Hasty Prince 9-10-05 Owner-J P McManus; Trainer-Jonjo O’Neill; Jockey-Tony McCoy; SP-8/1
3RD-Ground Ball 10-10-05 Owner-J P McManus; Trainer-Charlie Swan IRE; Jockey-David Casey; SP-33/1
4TH-Ursis 6-10-08 Owner-P Martin; Trainer-Steve Gollings; Jockey-Barry Geraghty; SP-14/1
23 ran, Time-3m57.30s; Dist: 3, 4, 2½ 5/2 Fav Saintsaire (6th)

2006-WINNER-GREENHOPE 8-10-11 Owner-Lynn & Giles Wilson, Martin Landau; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Andrew Tinkler; SP-20/1
2ND-Tiger Cry 8-10-13 Owner-Chris Jones; Trainer-Arthur Moore IRE; Jockey-David Casey; SP-6/1
3RD-Madison Du Berlais 5-10-04 Owner-Roger Stanley & Yvonne Reynolds; Trainer-Martin Pipe; Jockey-Tom Scudamore; SP-11/1
4TH-Nyrche 6-11-02 Owner-Tony & Jeni Fisher; Trainer-Alan King; Jockey-Robert Thornton; SP-20/1
23 ran, Time-3m 55.90s; Dist: 2, 1, 1.25 4/1 Fav Andreas (Fell)

2005-WINNER-FOTA ISLAND 9-10-00 Owner-J P McManus; Trainer-Mouse Morris IRE; Jockey-Paul Carberry; SP-7/1
2ND-Bambi De L’Orme 6-10-00 Owner-Mr & Mrs John Poynton; Trainer-Ian Williams; Jockey-Graham Lee; SP-16/1
3RD-Caracciola 8-10-12 Owner-Piers Pottinger; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Marcus Foley; SP-16/1
4TH-Tysou 8-10-06 Owner-Bill Brown; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Mick Fitzgerald; SP-10/1
24 ran, Time-4m 03.40s; Dist: 5, 1, 1 9/2 Fav L’Ange Au Ciel (14th)

2004-WINNER-ST PIRRAN 9-10-01 Owner-Graham Roach; Trainer-Paul Nicholls; Jockey-Ruby Walsh; SP-4/1 Fav
2ND-Ground Ball 7-10-05 Owner-J P McManus; Trainer-Charlie Swan IRE; Jockey-David Casey; SP-10/1
3RD-Reiziger 8-9-11 Owner-D Jones & B Thomas; Trainer-Venetia Williams; Jockey-Paddy Brennan; SP-33/1
4TH-No Visibility 9-10-00 Owner-David Moon; Trainer-Robert Alner; Jockey-Timmy Murphy; SP-14/1
21 ran, Time-4m 5.90s; Dist- 2.5, 7, 9

2003-WINNER-PALARSHAN 5-10-00 Owner-Mrs A L Wood; Trainer-Henry Daly; Jockey-Mark Bradburne; SP-8/1
2ND-Risk Accessor 8-10-01 Owner-J P McManus; Trainer-Christy Roche IRE; Jockey-Seamus Durack; SP-20/1
3RD-Dark’n Sharp 8-11-02 Owner-Ascot Five Plus One; Trainer-Richard Phillips; Jockey-Richard Johnson; SP-13/2
4TH-Vol Solitaire 5-10-08 Owner-Barry Marshall; Trainer-Paul Nicholls; Jockey-Ruby Walsh; SP-13/2
21 ran, Time-3m 58.60s; Dist-3, .75, .75 6/1 Fav Ross Moff (5th)

2002-WINNER-FADOUDAL DU COCHET 9-10-00 Owner-Sir Anthony O’Reilly; Trainer-Arthur Moore IRE; Jockey-David Casey; SP-6/1
2ND-Exit Swinger 7-11-00 Owner-Sandicroft Stud Syndicate; Trainer-Martin Pipe; Jockey-Tony McCoy; SP-4/1 Fav
3RD-Dark ‘n Sharp 7-10-00 Owner-Ascot Five Plus One; Trainer-Richard Phillips; Jockey-Richard Johnson; SP-13/2
4TH-Logician 11-10-01 Owner-Robert Roulston; Trainer-Ian Balding; Jockey-Barry Keniry; SP-20/1
18 ran, Time-4m 5.20s; Dist-.75, 3, 5

2001- No Race (Foot and Mouth Disease)

2000-WINNER-SAMAKAAN 7-10-11 Owner-Lady Harris; Trainer-Venetia Williams; Jockey-Norman Williamson; SP-9/2 Fav
2ND-Green Green Desert 9-10-13 Owner-Angela Tincknell; Trainer-Paul Nicholls; Jockey-Joe Tizzard; SP-12/1
3RD-Aghawadda Gold 8-11-10 Owner-The Ivy Syndicate; Trainer-Tom Tate; Jockey-Russ Garrity; SP-10/1
4TH Clifton Beat 9-10-09 Owner-Martin St Quinton; Trainer-Philip Hobbs; Jockey-Richard Johnson; SP-14/1
16 ran, Time-3m 52.40s, Dist-4, hd, 9

1999-WINNER-SPACE TRUCKER 8-10-01 Owner Mrs Eileen Queally; Trainer-Jessica Harrington IRE; Jockey-Shay Barry; SP-7/2 Fav
2ND-Dines 7-10-08 Owner-T Chappell, Terry Curry, D Nichols & John Blackwell;Trainer-Paul Nicholls; Jockey-Tony McCoy; SP-6/1
3RD-Hurricane Lamp 8-10-07 Owner-Fred & Sue Welch; Trainer-David Nicholson; Jockey-Richard Johnson; SP-16/1
15 ran Time-4m 4.1s, Dist-1.5, 1

1998-WINNER-EDREDON BLEU 6-11-06 Owner-Jim Lewis; Trainer-Henrietta Knight; Jockey-Tony McCoy; SP-7/2 Fav
2ND-Tidebrook 8-10-03 Owner-Richard Williams; Trainer-Kim Bailey; Jockey-Norman Williamson;SP-9/2
3RD-Cumbrian Challenge 9-11-10 Owner-Cumbrian Industrials Ltd; Trainer-Tim Easterby; Jockey-Lorcan Wyer; SP-16/1
4TH-Morstock 8-10-00 Owner-Mrs M Fairbairn; Trainer-Ron Hodges; Jockey-Tom Dascombe; SP-33/1
17 ran Time-3m 58.6s, Dist-3.5, 2.5, 4

1997-WINNER-UNCLE ERNIE 12-11-04 Owner-Lady Lloyd-Webber; Trainer-Jimmy FitzGerald; Jockey-Graham Bradley; SP-20/1
2ND-Elzoba 5-10-08 Owner-David Johnson; Trainer-Martin Pipe; Jockey-Tony McCoy; SP-13/2
3RD-Perknapp 10-10-00 Owner-Mrs Seamus Purcell; Trainer-Tony Martin IRE; Jockey-Charlie Swan; SP-25/1
16 ran, Time-4m 00.4s, Dist-2, 1 7/2 Fav Certainly Strong (8th)

1996-KIBREET 9-10-12 Owner-Terry Warner and Jill Emery; Trainer-Philip Hobbs; Jockey-Tony McCoy;SP-7/1
2ND-Easthorpe 8-10-12 Owner-Martin Broughton; Trainer-Henrietta Knight; Jockey-Jason Titley; SP-6/1
3RD-Uncle Ernie 11-11-03 Owner-Lady Lloyd Webber; Trainer-Jimmy FitzGerald; Jockey-Mark Dwyer; SP-12/1
13 ran, Time-4m 4.1s, Dist-4, 1.5 5/1 Fav Front Street (7th)

1995-WINNER-SOUND REVEILLE 7-10-10 Owner-Angela Abecassis; Trainer-Charlie Brooks; Jockey-Graham Bradley; SP-7/1
2ND-Auburn Castle 6-10-00 Owner-Rashleigh Arms Charlestown St Austell; Trainer-Oliver Sherwood; Jockey-Jamie Osborne; SP-7/2
3RD-Around The Horn 8-10-06 Owner-Pell-Mell Partners; Trainer-Josh Gifford; Jockey-Simon McNeill; SP-7/2
8 ran, Time-4m 17.1s, Dist-1.75, .25 3/1 Fav Thumbs Up (4th)

Cheltenham £50 Bonus

Johnny Henderson Grand Annual Challenge Cup Handicap Chase Roll Of Honour

Year Winner Age/Wt Jockey Trainer Owner SP Ra
1994 Snitton Lane 8-10-00 David Bridgwater Bill Clay H D White 33/1 17
1993 Space Fair 10-11-01 Adrian Maguire Richard Lee Osborne House Ltd 5/1 12
1992 My Young Man 7-11-10 Graham Bradley Charlie Brooks Georgina Tulloch 7/1 17
1991 Aldino 8-10-00 Jamie Osborne Oliver Sherwood Arthur Boyd-Rochfort 15/2 12
1990 Katabatic 7-10-08 Hywel Davies Andy Turnell Pell-Mell Partners 11/4F 13
1989 Pukka Major 8-10-02 Peter Scudamore Tim Thomson Jones Mrs Solna Jones 4/1JF 17
1988 Vodkatini 9-10-13 Richard Rowe Josh Gifford Dick Richardson Horse Racing Ltd 4/1F 14
1987 French Union 9-11-03 Richard Dunwoody David Nicholson Claire Smith 13/2 16
1986 Pearlyman 7-11-05 Graham Bradley John Edwards Valerie Shaw 14/1 19
1985 Kathies Lad 8-11-10 Steve Smith Eccles Alan Jarvis J E Clayton 7/1 19
1984 Mossy Moore 8-10-00 Jonjo O'Neill Brian Chinn Brian Chinn 11/2 13
1983 Churchfield Boy 7-10-00 Joe Byrne Michael Cunningham IRE J Quinn 8/1 18
1982 Reldis 8-10-00 Paul Barton David Gandolfo Haunch Lane Stores Ltd 9/1 16
1981 Friendly Alliance 8-10-07 John Francome Fred Winter John Mulhern 11/2 11
1980 Stopped 8-11-12 Ben De Haan Fred Winter T Ludlow 7/2 13
1979 Casbah 12-11-13 Graham Thorner Tim Forster Lord Leverhulme 5/1 10
1978 Young Arthur 9-11-04 Allen Webb Derek Kent Mrs Derek Kent 3/1JF 8
1977 Tom Morgan 8-11-06 Tommy Stack Ken Oliver Wing Commander P Stead 9/4F 9
1976 Dulwich 9-11-07 Bob Davies Colin Davies T Elley 9/4F 10
1975 No race (course waterlogged)
1974 Dulwich 7-10-01 Taffy Salaman Colin Davies T Elley 100/30F 9
1973 Coolera Prince 8-10-10 Nigel Wakley Tim Handel Mrs C Handel 8/1 15
1972 Tudor Dance 6-10-02 Jeff King Bob Turnell Jim Joel 4/1 15
1971 Khan 7-10-08 Frankie Carroll Mick Burke IRE Lord Petersham 2/1F 8
1970 Fortina’s Palace 7-11-11 Peter Jones Michael Scudamore J Nesbitt Davis 10/1 18
1969 All Glory 8-10-00 Mr Anthony Robinson John Edwards A Morley 10/1 10
1968 Hal’s Farewell 7-10-10 Jeff King Peter Bailey George Jeffreys 5/1 10
1967 San Angelo 7-11-01 John Buckingham Edward Courage Edward Courage 10/1 13
1966 Well Packed 8-10-11 Tommy Stack Bobby Renton Mrs Anne Myddleton 100/7 12
1965 Fort Rouge 7-11-00 George Milburn Ken Oliver Lady Edmondstone 13/2 10
1964 Richard Of Bordeaux 9-11-03 Willie Robinson Fulke Walwyn John Schillizzi 9/1 14
1963 Anner Loch 8-10-06 David Nicholson John Hicks Pat Colvin 7/1 13
1962 Moretons 9-10-12 Bill Rees Peter Cazalet Mrs A T Hodgson 100/8 14
1961 Barberyn 6-11-00 Michael Scudamore Willie Stephenson John Bigg 3/1 10
1960 Monsieur Trois Etoiles 8-11-06 Frankie Carroll Jimmy Brogan IRE Mrs W L Pilkington 3/1F 9
1959 Top Twenty 10-12-06 Fred Winter Clem Magnier IRE Mrs Thomas O'Brien 9/2JF 12
1958 Top Twenty 9-10-07 Francis Shortt Clem Magnier IRE Mrs M O'Brien 10/1 18
1957 Sir Edmund 7-10-12 Bert Morrow Alec Kilpatrick F H Curnick 6/1 11
1956 Rosenkavalier 7-10-06 Harry Sprague Bob Turnell George Strakosch 8/1 11
1955 No race (Abandoned because of snow)
1954 Hipparchus 5-10-01 Jack Dowdeswell Peter Rice-Stringer Mrs H J Rice-Stringer 100/8 11
1953 Rose & Crown 6-10-00 Johnny Bullock Fulke Walwyn Dorothy Paget 33/1 13
1952 Marcianus 6-11-02 Tim Molony George Beeby Lord Bicester 7/1 12
1951 Merry Court 6-1-011 Tim Molony Tom Yates Edward Bee 10/1 11
1950 Norborne 6-11-04 Eddie Reavey Geoffrey Champneys N Clark 8/1 11
1948 Clare Man 7-10-03 Charlie Hook Walter Nightingall Mrs Geoffrey Kohn 20/1 20
1947 Rope Trick 6-10-08 Tony Doyle Verly Bewicke Capt A M Keith 100/7 12
1946 Loyal King 6-11-12 Dan Moore Fulke Walwyn Dorothy Paget 7/2 1

Free Racing Tips