racingbetter.co.uk bet365
Byrne Group Plate Handicap Chase - Thu Mar 18th 2010 

home Cheltenham

Casino welcome package

Horse Riding Equipment, Equestrian Clothing, Horse Tack from the Saddlery Shop

Free Horse Racing Tips, Click Here!

Free Horse Racing Tips, Click Here!

horse racing tipster

cheltenham festival / 2010 news /

 

Great Endeavour Sails Home in Byrne Group Plate
18/03/10

1 Great Endeavour 18/1
2 Sunnyhillboy 6/1 Fav
3 From Dawn To Dusk 20/1
24 ran

Great Endeavour
© racing-images.co.uk

Great Endeavour
Danny Cook from Romford in Essex rode his first Festival winner when Great Endeavour won the Byrne Group Plate for trainer David Pipe.

Pipe was welcoming his second winner of the day following Buena Vista’s success in the Pertemps Final - the double paid 322-1.

Cook, a conditional jockey who claims a 3lb allowance and works at Pipe’s yard, scored in the colours of owner David Johnson, who was also represented by Chapoturgeon (7th) and Our Vic (14th).

Cook said: “He jumped and travelled so well I was just a passenger. I had him in the right positions and when he made his mind up he wanted to go on I didn’t want to disappoint him.

“He’s always been a well-balanced horse and his jumping was very good. It’s been very nice of Mr Johnson and David to give me such good rides. The horses have to be well trained at home and ready for this experience on the racetrack so it’s all down to the whole team at Pond House.

“Last year I had a second and fourth at the Festival, and I have been watching all the other lads riding winners and hoping my turn would come.”

Pipe said: “Danny’s given him a great ride - he won on him at Towcester and is very good for his 3lb claim. They went a good gallop and I was little concerned about the trip because he does stay further, but it’s another Festival winner for the yard.

“We entered him in the Jewson, but he missed the cut yesterday and so credit to Gail Harrison our secretary in the office who swapped the horse and put him in this race. We did consider putting Danny on Our Vic, and when I asked him which he would ride if given the choice he was adamant he would prefer to be on the less-exposed Great Endeavour.”

 

Position
Horse
Trainer
Jockey
Weight
Starting Price
Beaten Distance
1
Great Endeavour
D Pipe
Danny Cook
10st 4lbs
18 - 1
Winner
2
Sunnyhillboy
Jonjo O'Neill
R P McLernon
10st 3lbs
6 - 1
1 1/4 length
3
From Dawn To Dusk
P J Hobbs
R Johnson
10st 3lbs
20 - 1
3/4 length
4
Mister McGoldrick
Mrs S J Smith
J M Maguire
10st 11lbs
33 - 1
3 1/2 lengths
5
Gwanako
P F Nicholls
R Walsh
11st 8lbs
20 - 1
8 lengths
6
In Compliance
D T Hughes
D J Casey
11st 4lbs
25 - 1
3 1/2 lengths
7
Chapoturgeon
P F Nicholls
T J Murphy
11st 7lbs
12 - 1
6 lengths
8
I'm So Lucky
D Pipe
Denis O'Regan
10st 4lbs
11 - 1
3 lengths
9
The Sawyer
R H Buckler
Nathan Sweeney
11st 3lbs
16 - 1
1/2 length
10
Watch My Back
Ferdy Murphy
G Lee
10st 11lbs
9 - 1
12 lengths
11
Jayo
W P Mullins
Paul Townend
10st 11lbs
16 - 1
7 lengths
12
Private Be
P J Hobbs
T J O'Brien
10st 6lbs
20 - 1
2 lengths
13
My Petra
N J Henderson
B J Geraghty
10st 12lbs
18 - 1
2 1/4 lengths
14
Our Vic
D Pipe
T Scudamore
11st 12lbs
40 - 1
22 lengths
15
Aigle D'or
N J Henderson
P Carberry
10st 0lbs
16 - 1
2 lengths
16
Knight Legend
P J Hobbs
R Flint
10st 8lbs
66 - 1
2 1/4 lengths
Pulled Up
Made In Taipan
T Mullins
D N Russell
11st 4lbs
25 - 1
Fell
Song of Songs
J R Fanshawe
A P McCoy
10st 7lbs
10 - 1
Pulled Up
Victorias Groom
Mrs L Wadham
D C Costello
10st 1lbs
20 - 1
Pulled Up
Changing Course
H de Bromhead
A E Lynch
10st 1lbs
80 - 1
Pulled Up
Martys Mission
R Rowe
L Treadwell
10st 4lbs
28 - 1
Pulled Up
Tarotino
A King
R Thornton
10st 11lbs
16 - 1
Pulled Up
Atouchbetweenacara
Miss V Williams
A Coleman
10st 10lbs
14 - 1
Pulled Up
Mount Oscar
C L Tizzard
J Tizzard
10st 8lbs
33 - 1
       

 

FROM DAWN TO DUSK ONE MISTAKE AWAY?

From Dawn To Dusk almost supplied trainer Philip Hobbs with his third victory at this year’s Festival. After making a bad mistake, he recovered to finish third to Great Endeavour in the Byrne Group Plate Handicap Chase.

Sarah Hobb’s, the trainer’s wife, when asked if it was one mistake away from a victory, said: “Yes.”

“But we are absolutely thrilled. If he hadn’t made a mistake, you just don’t know. But he has run a blinder.

“Hopefully we’ll find a race at Aintree for him, but it’s has got to be good ground,” she added.

Mister McGoldrick, making his 85th racecourse appearance and his sixth at The Festival, ran a blinder. At the business end of the affairs for the entire race, the 13-year-old only flagged in the final few furlongs, finishing fourth at 33/1.

“He does particularly love it round here and he never does run a bad race, does he, unless there’s something wrong,” said his trainer Sue Smith.

“Throughout his life, he just gives you everything he’s got. He’s a super horse and I thought Jason [Maguire] gave him a superb ride today. At 13, it’s amazing. I wish I had as much energy as him,” she added.

J P McManus, owner of the second-place horse Sunnyhillboy, was succinct. “I think we were beaten by a better horse, no ifs and no buts. It’s as simple as that,” he said.

 

BYRNE GROUP FESTIVAL PLATE - Previous Results

2009-WINNER-SOMETHING WELLS

2008-WINNER-MISTER MCGOLDRICK

2007-WINNER-IDOLE FIRST 8-10-07 Owner-D and J Racing; Trainer-Venetia Williams; Jockey-Alan O’Keeffe; SP-12/1
2ND-Palarshan 9-10-05 Owner-Summer Wellesley; Trainer-Henry Daly; Jockey-Richard Johnson; SP-28/1
3RD-Mariah Rollins 9-10-07 Owner-Paul Murphy; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Mick Fitzgerald; SP-20/1
4TH-Le Volfoni 6-11-02 Owner-A Banks; Trainer-Paul Nicholls; Jockey-Joe Tizzard; SP-16/1
23 ran, Time-5m 11.40s, Dist-4, 1¼, hd 7/2 Fav Opera Mundi (19th)

2006-WINNER-NON SO 8-11-03 Owner-ROA Dawn Run Partnership; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Mick Fitzgerald; SP-14/1
2ND-Kelrev 8-11-01 Owner-Len Jakeman, Flintham, King & Roberts; Trainer-Venetia Williams; Jockey-Sam Thomas; SP-50/1
3RD-Graphic Approach 8-11-06 Owner-Mr & Mrs Peter Orton; Trainer-Charles Egerton; Jockey-Tony McCoy; SP-11/1
4TH-Roman Ark 8-10-12 Owner-Richard Collins; Trainer-Malcolm Jefferson; Jockey-Graham Lee; SP-33/1
24 ran, Time-5m 05.20s, Dist-9, 7, hd 5/1 Fav Ross River (Fell)

2005-WINNER-LIBERTHINE 6-10-01 Owner-Robert Waley-Cohen; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Mr Sam Waley-Cohen; SP-25/1
2ND-Banker Count 13-10-12 Owner-Mrs Hector Brown; Trainer-Venetia Williams; Jockey-Sam Thomas; SP-16/1
3RD-Simply Gifted 10-11-01 Owner-Steve Hammond; Trainer-Jonjo O’Neill; Jockey-Tony McCoy; SP-14/1
4TH-Brooklyn Breeze 8-11-00 Owner-Ashleybank Investments Limited; Trainer-Len Lungo; Jockey-Tony Dobbin; SP-9/2 Fav 22 ran, Time-5m 15.60s, Dist-7, 3, 2

2004-WINNER-TIKRAM 7-10-00 Owner-Mike Charlton and Rodger Sargent; Trainer-Gary Moore; Jockey-Timmy Murphy; SP- 12/1
2ND-Iznogoud 8-10-03 Owner-Country Stores/Avalon Surfacing; Trainer-Martin Pipe; Jockey-Tony McCoy; SP-9/2 Fav
3RD-Fondmort 8-11-12 Owner-Bill Brown; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Mick Fitzgerald; SP-9/1
4TH-Kelrev 6-9-11 Owner-Len Jakeman, Flintham, King and Roberts; Trainer-Venetia Williams; Jockey-Sam Thomas; SP-16/1 16 ran, Time-4m 59.80s; Dist-2.5, 1.5, 2

2003-WINNER-YOUNG SPARTACUS 10-10-09 Owner-Bart Hellyer; Trainer-Henry Daly; Jockey-Richard Johnson; SP-16/1
2ND-Fondmort 7-10-13 Owner-Bill Brown; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Mick Fitzgerald SP-11/2
3RD-Scots Grey 8-9-07 Owner-Henry Ponsonby; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Mr Andrew Tinkler; SP-16/1
4TH-Cregg House 8-9-09 Owner-Kathleen Kennedy; Trainer-Paddy Mullins IRE; Jockey-Robert Power; SP-25/1
19 ran, Time-5m 5.00s; Dist-4, 4, 33 5/1 Fav Go Roger Go (UR)

2002-WINNER-BLOWING WIND 9-10-09 Owner-Peter Deal; Trainer-Martin Pipe; Jockey-Ruby Walsh; SP-25/1
2ND-Lady Cricket 8-11-12 Owner-David Johnson; Trainer-Martin Pipe; Jockey-Tony McCoy; SP-5/2 Fav
3RD-Its Time For A Win 10-10-00 Owner-John Kenny; Trainer-Willie Mullins IRE; Jockey-David Casey; SP-16/1
4TH-Strong Run 9-10-00 Owner-Michael D McGrath; Trainer-Noel Meade IRE; Jockey-Carl Llewellyn; SP-14/1
21 ran, Time-5m 22.30s; Dist-1.25, 1.25, 1

2001 - No Race (Foot and Mouth Disease)

2000-WINNER-DARK STRANGER 9-10-03 Owner-Terry Neill; Trainer-Martin Pipe; Jockey-Richard Johnson; SP-14/1
2ND-Native Charm 8-11-00 Owner-Pell-Mell Partners; Trainer-Charlie Morlock; Jockey-Jimmy McCarthy; SP-13/2 Fav
3RD-Inn At The Top 8-10-08 Owner-Sylvia Blakely; Trainer-Jim Turner; Jockey-Robbie Supple; SP-7/1
4TH-Sir Dante 9-10-07 Owner-Peter Wilby; Trainer-Richard Rowe; Jockey-Barry Fenton; SP-10/1
18 ran, Time-4m 49.60s, Dist-7, 1, 3

1999-WINNER-MAJADOU 5-11-00 Owner-Chris, Basil & Rosie Batterham II; Trainer-Martin Pipe; Jockey-Tony McCoy; SP-7/4 Fav
2ND-King Of Sparta 6-10-00 Owner-Mrs Richard Tice; Trainer-Jonny Portman; Jockey-Chris Maude; SP-33/1
3RD-Wayward King 7-11-01 Owner-Fieldspring Racing; Trainer-Ron Hodges; Jockey-Richard Dunwoody; SP-25/1
4TH-The Outback Way 9-10-12 Owner-Mrs B Grainger, S Bell & D Boocock; Trainer-Venetia Williams; Jockey-Ruby Walsh; SP-10/1 18 ran, Time-5m 9.8s, Dist-16, nk, nk

1998-WINNER-SUPER COIN 10-10-0 Owner-George Brookes; Trainer-Richard Lee; Jockey-Norman Williamson; SP-7/1
2ND-Sparky Gayle 8-10-09 Owner-Ray and Anita Anderson Green; Trainer-Colin Parker; Jockey-Brian Storey; SP-3/1 Fav
3RD-Monnaie Forte 8-10-0 Owner & Trainer-James Adam; Jockey-Brendan Powell; SP-5/1
14 ran, Time-4m 58.8s, Dist-2,1.5

1997-WINNER-TERAO 11-10-07 Owner-Brian Kilpatrick; Trainer-Martin Pipe; Jockey-Timmy Murphy; SP-20/1
2ND-All The Aces 10-10-11 Owner-J P McManus; Trainer-Jonjo O’Neill; Jockey-Charlie Swan; SP-14/1
3RD-Air Shot 7-11-07 Owner-Mrs Peter Prowting; Trainer-David Nicholson; Jockey-Richard Johnson; SP-15/2
13 ran, Time-5m 1.2s, Dist-1.25, hd 100/30 Fav As Du Trefle (6th)

1996-WINNER-OLD BRIDGE 8-9-07 Owner-K C B Mackenzie; Trainer-Andrew Turnell; Jockey-Gary Crone; SP-14/1
2ND-Call It A Day 6-10-01 Owner-Jane Lane; Trainer-David Nicholson; Jockey-Charlie Swan;SP-9/2
3RD-Postage Stamp 9-10-00 Owner-Paddy O’Donnell; Trainer-Ferdy Murphy; Jockey-Lorcan Wyer; SP-20/1
13 ran, Time-5m 12.5s, Dist-.5, 6 100/30 Fav Big Matt (6th)

 

RACING POST PLATE ROLL OF HONOUR
(First run in 1951)

Year Winner Age/Wt Jockey Trainer Owner SP Ran
2009 Something Wells
2008 Mister McGoldrick
2007 Idole First 8-10-07 Alan O’Keeffe Venetia Williams D and J Racing 12/1 23
2006 Non So 8-11-03 Mick Fitzgerald Nicky Henderson Roa Dawn Run Partnership 14/1 24
2005 Liberthine 6-10-01 Mr Sam Waley-Cohen Nicky Henderson Robert Waley-Cohen 25/1 22
2004 Tikram 7-10-00 Timmy Murphy Gary Moore Mike Charlton and Rodger Sargent 12/1 16
2003 Young Spartacus 10-10-09 Richard Johnson Henry Daly Bart Hellyer 16/1 19
2002 Blowing Wind 9-10-09 Ruby Walsh Martin Pipe Peter Deal 25/1 21
2001 No Race (Foot and Mouth)
2000 Dark Stranger 9-10-03 Richard Johnson Martin Pipe Terry Neill 14/1 18
1999 Majadou 5-11-00 Tony McCoy Martin Pipe Chris, Basil & Rosie Batterham II 7/4F 18
1998 Super Coin 10-10-00 Norman Williamson Richard Lee George Brookes 7/1 14
1997 Terao 11-10-07 Timmy Murphy Martin Pipe Brian Kilpatrick 20/1 13
1996 Old Bridge 8-9-07 Gary Crone Andrew Turnell K C B Mackenzie 14/1 13
1995 Kadi 6-10-04 Norman Williamson David Nicholson Jim Brown 11/2 12
1994 Elfast 11-11-04 Graham McCourt John Webber John Webber 8/1 18
1993 Sacre D’Or 8-11-00 Graham McCourt Nigel Tinkler Isobel Wright 7/1 11
1992 Elfast 9-11-00 Martin Lynch John Webber John Webber 10/1 19
1991 Foyle Fisherman 12-11-00 Eamon Murphy Josh Gifford J N Hutchinson 33/1 15
1990 New Halen 9-9-07 Eamon Tierney Paul James Sally Siviter 66/1 14
1989 Paddyboro 11-10-07 Richard Rowe Josh Gifford Captain F Tyrwhitt-Drake 9/2 10
1988 Smart Tar 7-10-02 Carl Llewellyn Mark Wilkinson Hermione Courage 11/1 15
1987 Gee-A 8-9-10 Miss Gee Armytage Geoff Hubbard Geoff Hubbard 33/1 18
1986 The Tsarevich 10-11-05 John White Nicky Henderson Major Ivan Straker 8/1 16
1985 The Tsarevich 9-11-07 John White Nicky Henderson Mrs Judy Henty 5/1F 16
1984 Half Free 8-11-06 Richard Linley Fred Winter Sheikh Ali Abu Khamsin 16/1 16
1983 Mr Peapock 7-9-07 Leslie Bloomfield Trevor Hallett Mrs B Collins 20/1 15
1982 Doubleuagain 8-10-00 Frank Berry Andy Geraghty IRE P McBennett 11/1 13
1981 Political Pop 7-10-00 Robert Earnshaw Michael Dickinson Mrs A Starkie 15/8F 12
1980 Snowshill Sailor 8-10-04 Andy Turnell Bob Turnell Snowshill Farms and Stud Ltd 8/1 14
1979 Brawny Scot 9-10-00 Ridley Lamb George Fairbairn Mrs M Corrie 10/1 15
1978 King Or Country 7-10-09 Paul Leach David Barons Brook Hire Ltd 7/1 16
1977 Uncle Bing 8-12-05 John Francome Richard Head Mrs J Mildmay-White 9/2 7
1976 Broncho II 7-11-01 Michael Dickinson Tony Dickinson Frank Tyldesley 7/2 14
1975 Summerville 9-10-13 Andy Turnell Bob Turnell Jim Joel 4/1 13
1974 Garnishee 10-10-10 David Mould Tom Jones James Goldsmith 9/2 7
1973 Vulgan Town 7-10-00 Johnnie Haine Toby Balding Brigadier-General Preston Gilbride 9/2 15
1972 Mocharabuice 9-10-07 Graham Thorner Tim Forster Mrs Plum Carew Pole 11/2 17
1971 Hound Tor 7-10-02 Macer Gifford Guy Harwood John Tilling 14/1 10
1970 Verona Forest 7-11-00 Gerry Scott Neville Crump Lord Cadogan 25/1 19
1969 Specify 7-11-02 Bob Davies Denis Rayson F W Rogers 5/1 8
1968 Merry Court 7-10-03 Josh Gifford Bobby Renton Lurline Brotherton 20/1 14
1967 French March 7-9-09 Mr Ben Hanbury Tom Hanbury Mrs Tom Hanbury 25/1 14
1966 Tibidabo 6-10-04 Jeff King Arthur Freeman Mrs A M Gibson 7/1 12
1965 Snaigow 6-10-03 Johnny Lehane Verly Bewicke Lord Cadogan 100/6 15
1964 Take Plenty 8-10-01 Ron Vibert Tim Forster Hugh Summer 100/9 12
1963 Milo 8-10-04 Josh Gifford Herbert Blagrave Herbert Blagrave 11/2 19
1962 Spring Greeting 7-10-06 Johnny Lehane Verly Bewicke Brigadier A E V Brumell 100/8 19
1961 Malting Barley 6-10-04 Owen McNally Toby Balding Bruce Turner 5/1 8
1960 Devon Customer 8-10-04 Joe Guest Syd Bowler Lady Gunter 100/7 12
1959 Siracusa 6-10-12 Jumbo Wilkinson Bobby Renton Mrs E Truelove 9/4F 12
1958 Caesar’s Helm 7-11-06 Fred Winter Bobby Renton Jim Joel 9/2 14
1957 Madras 7-10-02 Johnny Bullock Michael Marsh Michael Marsh 100/7 12
1956 Pondapatarri 7-11-00 Rene Emery George Beeby Late Lord Bicester 100/6 21
1955 Mont Tremblant 9-12-07 Dave Dick Fulke Walwyn Dorothy Paget 11/2F 19
1954 Tudor Line 9-10-12 George Slack Bobby Renton Mrs E Truelove 11/4 11
1953 Sy Oui 8-10-03 Fred Winter Ryan Price P Hatvany 100/8 17
1952 Portarlington 7-10-08 Ken Mullins Willie Stephenson Willie Stephenson 8/1 10
1951DH Slender 9-10-11 Fred Winter Ryan Price W Harris 7/1 9
1951DH Canford 9-12-02 Glen Kelly Ivor Anthony Mrs E du Pont Weir 100/8 9

tumpline internet home | associations | bloodstock agents | bookmakers | links | information | jockeys | portals | racecourses | race horse trainers | sales | studs | syndicates | submit site
© racingbetter.co.uk • 91 Tribune Drive • Carlisle • CA3 0LE