Lexus Melbourne Cup
Group 1 Handicap, Flemington 04:00 (UK time)
A$7,750,000,
3yo plus, 2m    
Tuesday 5th November 2019

Charlie Appleby’s Cross Counter made history when becoming the first British-trained horse to win the two-mile prize last year, leading home a one-two-three for the raiding party as Marmelo finished second for Hughie Morrison while the Charlie Fellowes-trained Prince Of Arran was third.

All three are in the mix for the Group One event again, with a total of 16 entries from Britain including a second string for Appleby in Ispolini.

Martyn Meade’s Technician and the Andrew Balding-trained Dashing Willoughby are a couple of leading hopes for the St Leger who have been given the option, along with a clutch of runners from last week’s Ebor at York.

Mustajeer has now switched to the care of Australian handler Kris Lees after winning on the Knavesmire for Ger Lyons and that form is strongly represented with the five that followed him home – Red Galileo, Desert Skyline, Raymond Tusk, Barsanti and True Self – all entered.

Raheen House (ninth) and Red Verdon (14th) also feature, with Ian Williams’ Gold Mount another notable contender.

Joseph O’Brien won the race with Rekindling in 2017 and he has five contenders this time, including Buckhurst and Master Of Reality while his father Aidan has 11, including Leger possibles Il Paradiso and Constantinople.

Last year’s Doncaster hero Kew Gardens is also in the reckoning along with the admirable Magic Wand, who finished second in the Arlington Million last time out.

Dermot Weld twice won the race and he has Stivers, an ex-Argentinian horse who has yet to race for him, while Torcedor is an intriguing entry for Andreas Wohler after being prevented from travelling by a temperature last year.

Local hopes are headed by Finche and Rostropovich, who finished fourth and fifth last year, along with Shraaoh, Surprise Baby and Sixties Groove among a total entry of 152.

sports.betway.com/en/horse-racing-betting-site Welcome Bonus Offer Betway

Lexus Melbourne Cup (Group 1 Handicap)
A$ 7,750,000
3yo plus, 2m (3200 Metres)
152 nominations

  Horse Sex Age Trainer
1 ALFARRIS (FR) G 6 David & B Hayes & T Dabernig
2 ALIFEROUS M 4 Kris Lees
3 AMBITIOUS (JPN) H 8 Anthony Freedman
4 ANGEL OF HEAVEN M 4 Kris Lees
5 ANGEL OF TRUTH G 4 Gwenda Markwell
6 ATTENTION RUN (GER) M 5 Kris Lees
7 AVILIUS (GB) G 6 James Cummings
8 AZURO (FR) G 6 Ciaron Maher & David Eustace
9 BARSANTI (IRE) G 8 Roger Varian
10 BASS (JPN) G 6 Liam Howley
11 BEAU BALMAIN (GER) H 5 Jim Conlan
12 BIG DUKE (IRE) G 8 Kris Lees
13 BIN BATTUTA (GB) G 6 Saeed Bin Suroor
14 BIZZWINKLE (NZ) G 6 Patrick Payne
15 BLUE BREEZE (NZ) G 6 Allan Morley
16 BONDEIGER H 8 Ciaron Maher & David Eustace
17 BRIMHAM ROCKS (GB) G 6 Chris Waller
18 BUCKHURST (IRE) H 4 Joseph O'Brien
19 CALIBURN (IRE) H 5 Jamie Richards
20 CAPE OF GOOD HOPE (IRE) H 4 Aidan O'Brien
21 CARIF H 4 Peter & Paul Snowden
22 CASCADIAN (GB) G 5 James Cummings
23 CONSTANTINOPLE (IRE) H 4 Aidan O'Brien
24 CROSS COUNTER (GB) G 5 Charlie Appleby
25 CROWN PROSECUTOR H 4 Stephen Marsh
26 DABIYR (IRE) G 5 Chris Waller
27 DAL HARRAILD (GB) G 7 Ciaron Maher & David Eustace
28 DASHING WILLOUGHBY (GB) H 4 Andrew Balding
29 DESERT SKYLINE (IRE) G 6 David Elsworth
30 DIVANATION M 5 Tony McEvoy
31 DJANGO FREEMAN (GER) H 4 Robert Hickmott
32 DOUGLAS MACARTHUR (IRE) G 6 Liam Howley
33 DOWNDRAFT (IRE) H 5 Joseph O'Brien
34 DURETTO (GB) G 8 Matt Cumani
35 ECHO LAD G 3 Gai Waterhouse & Adrian Bott
36 EMINENCE (IRE) H 4 Aidan O'Brien
37 ENTENTE C 3 Gai Waterhouse & Adrian Bott
38 ETYMOLOGY G 7 James Cummings
39 EXEMPLAR (IRE) G 6 Liam Howley
40 FAIRLIGHT (IRE) G 5 Kris Lees
41 FINCHE (GB) G 6 Chris Waller
42 GALLIC CHIEFTAIN (FR) H 7 Archie Alexander
43 GIRL TUESDAY M 5 Chris Waller
44 GLORY DAYS (NZ) M 7 Bill Thurlow
45 GOLD MOUNT (GB) G 7 Ian Williams
46 GREY LION (IRE) G 8 Matthew Smith
47 GUNDOWN G 5 Michael Moroney
48 HAKY (IRE) G 6 John Hammond
49 HANG MAN (IRE) G 6 Michael Moroney
50 HARIPOUR (IRE) G 6 Chris Waller
51 HARRISON (GB) G 7 Liam Howley
52 HEART OF GRACE (JPN) M 5 Frank Pangallo
53 HOMESMAN (USA) G 6 Liam Howley
54 HUMIDOR (NZ) G 7 Ciaron Maher & David Eustace
55 HUNTING HORN (IRE) H 5 Aidan O'Brien
56 HUSH WRITER (JPN) G 5 Gai Waterhouse & Adrian Bott
57 IL PARADISO (USA) H 4 Aidan O'Brien
58 ILWENDO (GER) H 6 Matthew Smith
59 IN A TWINKLING G 4 Jamie Richards
60 ISPOLINI (GB) G 5 Charlie Appleby
61 JOHANNES VERMEER (IRE) H 7 Liam Howley
62 JUST THINKIN’ G 3 Gai Waterhouse & Adrian Bott
63 KENEDNA M 6 Ciaron Maher & David Eustace
64 KEW GARDENS (IRE) H 5 Aidan O'Brien
65 KING OF LEOGRANCE (FR) G 5 Liam Howley
66 KINGS WILL DREAM (IRE) G 6 Chris Waller
67 LADY YOUNG M 4 Tony McEvoy
68 LATROBE (IRE) H 5 Joseph O'Brien
69 LOOKS LIKE ELVIS G 5 Bryan Dais
70 LORD FANDANGO (GER) G 7 Archie Alexander
71 LYS GRACIEUX (JPN) M 6 Yoshito Yahagi
72 MAGIC WAND (IRE) M 5 Aidan O'Brien
73 MARMELO (GB) H 7 Hughie Morrison
74 MASTER OF REALITY (IRE) H 5 Joseph O'Brien
75 MASTER OF WINE (GER) G 5 Michael, Wayne & John Hawkes
76 MEINER WUNSCH (JPN) H 6 Takahiro Mizuno
77 MER DE GLACE (JPN) H 5 Hisashi Shimizu
78 MIDTERM (GB) G 7 Michael & Luke Cerchi
79 MIRAGE DANCER (GB) H 6 Trent Busuttin & Natalie Young
80 MORANDO (FR) G 7 Andrew Balding
81 MOSH MUSIC M 5 Archie Alexander
82 MOUNT EVEREST (IRE) H 4 Aidan O'Brien
83 MOUNTAIN HUNTER (USA) G 6 Saeed Bin Suroor
84 MR QUICKIE G 4 Phillip Stokes
85 MUNTAHAA (IRE) G 7 David & B Hayes & T Dabernig
86 MUSTAJEER (GB) G 7 Kris Lees
87 NELSON (IRE) G 5 Liam Howley
88 NEUFBOSC (FR) G 5 David & B Hayes & T Dabernig
89 NIGHT’S WATCH (NZ) G 6 Chris Waller
90 NORWAY (IRE) H 4 Aidan O'Brien
91 ONCE WERE LOST (IRE) G 4 Lindsey Smith
92 OUR CANDIDATE (IRE) H 5 Kris Lees
93 OUR CENTURY (IRE) G 9 Kim Waugh
94 OUR VENICE BEACH (IRE) H 6 Liam Howley
95 PATRICK ERIN (NZ) G 8 Chris Waller
96 POUNAMU G 8 Michael Kent
97 PRINCE OF ARRAN (GB) G 7 Charlie Fellowes
98 QAFILA M 4 David & B Hayes & T Dabernig
99 RAHEEN HOUSE (IRE) G 6 William Haggas
100 RAYMOND TUSK (IRE) H 5 Richard Hannon
101 RE EDIT M 4 Chris Waller
102 RED CARDINAL (IRE) G 8 Kris Lees
103 RED GALILEO (GB) G 9 Saeed Bin Suroor
104 RED VERDON (USA) H 7 Ed Dunlop
105 ROSTROPOVICH (IRE) G 5 David & B Hayes & T Dabernig
106 RULE THE WORLD G 3 Gai Waterhouse & Adrian Bott
107 RUNAWAY R 5 Gai Waterhouse & Adrian Bott
108 SAUNTER BOY (FR) G 7 Kris Lees
109 SCARLET DREAM M 4 Mark Newnham
110 SELF SENSE G 9 David Brideoake
111 SHRAAOH (IRE) G 7 Chris Waller
112 SIKANDARABAD (IRE) G 7 David & B Hayes & T Dabernig
113 SIR CHARLES ROAD G 6 Lance O'Sullivan & Andrew Scott
114 SIXTIES GROOVE (IRE) G 7 Kris Lees
115 SOUND (GER) H 7 Michael Moroney
116 SOUTH PACIFIC (GB) H 4 Aidan O'Brien
117 SOUTHERN FRANCE (IRE) H 5 Ciaron Maher & David Eustace
118 SPANISH POINT (GB) G 5 Liam Howley
119 STEEL PRINCE (IRE) G 6 Anthony Freedman
120 STELLAR IMPACT (JPN) M 5 Gai Waterhouse & Adrian Bott
121 STEPS (IRE) G 6 Liam Howley
122 STIVERS (ARG) H 6 Dermot K Weld
123 SULLY (NZ) G 5 Trent Busuttin & Natalie Young
124 SUPER TITUS (GB) G 6 David & B Hayes & T Dabernig
125 SUPERNOVA (GB) H 5 Michael, Wayne & John Hawkes
126 SURPRISE BABY (NZ) G 5 Paul Preusker
127 SWEET THOMAS (GER) G 8 Matthew Smith
128 TARWIN G 4 Michael Kent
129 TAVISTOCK DANCER (NZ) G 4 Mick Price & Michael Kent (Jnr)
130 TECHNICIAN (IRE) H 4 Martyn Meade
131 THE CHOSEN ONE (NZ) H 4 Murray Baker & Andrew Forsman
132 THE GOOD FIGHT (NZ) G 5 Shaune Ritchie
133 TOP OF THE RANGE (NZ) G 6 Michael Moroney
134 TORCEDOR (IRE) G 8 Andreas Wohler
135 TRANSACT G 4 Gai Waterhouse & Adrian Bott
136 TRAP FOR FOOLS G 6 Jarrod McLean
137 TRUE SELF (IRE) M 7 William Mullins
138 TWILIGHT PAYMENT (IRE) H 7 Joseph O'Brien
139 US ARMY RANGER (IRE) G 7 Liam Howley
140 VALAC (IRE) G 8 David & B Hayes & T Dabernig
141 VERNANME (NZ) H 4 Stephen Marsh
142 VERRY ELLEEGANT (NZ) M 4 Chris Waller
143 VOW AND DECLARE G 4 Danny O'Brien
144 WALL OF FIRE (IRE) G 7 Ciaron Maher & David Eustace
145 WESTERN AUSTRALIA (IRE) H 4 Aidan O'Brien
146 WOLFE (JPN) G 5 Gai Waterhouse & Adrian Bott
147 WREN’S DAY (USA) H 6 James Cummings
148 YOGI (NZ) G 7 Ciaron Maher & David Eustace
149 YOUNGSTAR M 5 Chris Waller
150 YUCATAN (IRE) H 6 Liam Howley
151 YULONG PRINCE (SAF) H 5 Chris Waller
152 ZACADA (NZ) G 7 Murray Baker & Andrew Forsman

Melbourne Cup Timeline

1861 – The first Melbourne Cup was run and won by Archer, ridden by John Cutts and trained by Etienne De Mestre. The first prize was a gold watch and 930 pounds and the event attracted a crowd 4,000 people.

1865 – The first year a trophy was awarded, which was a silver bowl on a stand with a narrow neck with two ornate handles and topped with a horse and jockey.

1873 – The smallest ever Melbourne Cup field with seven starters.

1875 – The first time the Melbourne Cup was run on the first Tuesday in November.

1877 - Melbourne Cup became a public holiday for Victorians.

1880 – First Melbourne Cup to attract an attendance of 100,000.

1890 – Carbine won the Melbourne Cup in record time (3.28.25) carrying a record weight (65.5kg) in the biggest field ever assembled (39).

1896 – The first ever Melbourne Cup to be captured on film.

1925 – Melbourne radio station 3LO broadcast a live commentary of the Cup for the very first time.

1930 – Phar Lap makes history, winning races on each of the four days of the Melbourne Cup Carnival.

1948 – Photo finishing was used for the first time to decide the winner with Rimfire winning over Dark Marne by a nose length.

1965 – Light Fingers wins the Melbourne Cup to provide Bart Cummings with his first Melbourne Cup win.

1972 – The first metric running of the Melbourne Cup with the two-mile distance becoming 3,200 metres.

1990 – The fastest run Melbourne Cup was won by Kingston Rule in 3:16.3 minutes.

1993 – The first time the great race is won by an international horse, Vintage Crop from Dublin.

2001 – Carbine inducted into the Hall of Fame.