Byrne Group Plate Handicap Chase
Grade 3
£90,000 added,
5yo plus,
2m 4f, Class 1
Thursday 13th March 2014

1 Ballynagour 12/1
2 Colour Squadron 5/1F
3 Tatenen 33/1
4 Johns Spirit 9/1
NR: Carrickboy (IRE)
23 ran Distances: 8l, 6l, 1½l
TIME 4m 59.34s (slow by 9.34s)

Ballynagour may have been the beaten favourite when unplaced in the Byrne Group Plate last year but he made no mistake in the same race this afternoon, romping up the Cheltenham hill to score at odds of 12/1.

Ballynagour
© Racehorse Photos
Ballynagour

The eight-year-old was always travelling powerfully under Tom Scudamore and he produced a mighty leap at the last to leave his rivals toiling and land an eight length victory.

Trainer David Pipe, who was recording a 51/1 double on the third day of The Festival following Dynaste's victory in the Ryanair Chase, was quick to praise the staff back at his Pond House yard near Wellington, Somerset following his victory. Ballynagour's victory was Pipe's third of The Festival this year.

"It's great for everyone involved and all back at the yard - I would have loved to have seen them in the office after we've had the two winners today!" said the trainer.

"He's not been the easiest horse to train as he's had a couple of niggles. He bleeds on occasions so we don't do very much with him. We give him an easy life and don't race him too often.

"In hindsight, I probably shouldn't have brought him here for the Paddy Power meeting in November - he wasn't properly fit enough to run that day.

"Fair play to Allan Stennett (the owner), he has let me do it before in the past and he said that it I wanted to take him to this meeting fresh - we know he runs well fresh - then I should do that.

"Allan owned him when he ran in France. He owns a few horses there and he decided to send this horse to see if I could work the magic.

"He's a horse who doesn't take too many races so we won't be rushing to do anything. We will just keep watching the DVD.

"Tom (Scudamore) is fantastic. I can't do it and he can't do it without the horses. We have the support of the owners - they are spending lots of money and it is great to get the results for them."

Jockey Tom Scudamore was also on a high having ridden both Pipe-trained winners today to take his Festival tally for this year to three.

"I really enjoyed that, it was fantastic. It's not just the winners, it's about riding the right horses. This horse had so much ability but he just wasn't finishing his races. He did today, didn't he?

"He has had bleeding issues. David has done an incredible job again - what a master, what a buzz!

"I am going to enjoy today and then see what tomorrow brings. I have four rides tomorrow, all with reasonably good chances. It's a fantastic and I have been very, very lucky."

skybet.com

Byrne Group Plate (Grade 3 Handicap Chase)
£90,000 added, 5yo plus, 2m 4f, Class 1
23 ran
Going: Good, Good to Soft in Places


Horse
Trainer
Jockey
Weight
SP
Distance
1
Ballynagour
D Pipe
T Scudamore
10st 9lbs
12 - 1
Winner
2
Colour Squadron
P J Hobbs
A P McCoy
11st 1lbs
5 - 1
8 lengths
3
Tatenen
R Rowe
A Thornton
10st 9lbs
33 - 1
6 lengths
4
Johns Spirit
Jonjo O'Neill
R P McLernon
11st 3lbs
9 - 1
1 1/2 length
5
Third Intention
C L Tizzard
J Tizzard
10st 12lbs
7 - 1
1 1/4 length
6
Giorgio Quercus
N J Henderson
Nico de Boinville
10st 4lbs
16 - 1
Neck
7
Champion Court
M Keighley
Ryan Hatch
11st 12lbs
12 - 1
1/2 length
8
Sraid Padraig
A J Martin
D E Mullins
10st 8lbs
11 - 1
Short Head
9
Wetak
D Pipe
C O'Farrell
10st 7lbs
33 - 1
Head
10
Firth Of The Clyde
J M Jefferson
B Hughes
10st 6lbs
16 - 1
8 lengths
11
Shangani
Miss V Williams
Aidan Coleman
10st 6lbs
14 - 1
4 1/2 lengths
12
Tartak
V R A Dartnall
Paul Moloney
10st 0lbs
33 - 1
3 1/2 lengths
13
Bennys Mist
Miss V Williams
L Treadwell
10st 9lbs
33 - 1
1 length
14
King Edmund
C Gordon
Tom Cannon
10st 8lbs
66 - 1
Neck
15
Bless The Wings
A King
W Hutchinson
10st 9lbs
20 - 1
12 lengths
16
Sew On Target
C L Tizzard
Brendan Powell
10st 3lbs
25 - 1
4 lengths
17
Highway Code
R Lee
J E Moore
10st 0lbs
25 - 1
24 lengths
PU
Tap Night
Miss Lucinda V Russell
B J Geraghty
11st 0lbs
8 - 1
PU
Nadiya De La Vega
N J Henderson
A Tinkler
10st 7lbs
20 - 1
PU
Mr Cracker
Tim Vaughan
Michael Byrne
10st 5lbs
66 - 1
PU
Act Of Kalanisi
Dr R D P Newland
Sam Twiston-Davies
10st 4lbs
33 - 1
Fell
Gallox Bridge
Tim Vaughan
Ian Popham
10st 1lbs
66 - 1
PU
Christopher Wren
N J Gifford
Maurice Linehan
10st 0lbs
40 - 1
NR
Carrickboy
Miss V Williams
L Treadwell
10st 9lbs
-
       

TATENEN HEADING BACK TO AINTREE

Tatenen
© Racehorse Photos
Tatenen

After retiring Big Buck's today, owner Andy Stewart was making plans for Tatenen and a raid on next month's Crabbie's Grand National meeting.

The 10-year-old ran a fine race for a 33/1 shot, and was in contention until tiring on the run-in, eventually finishing 14 lengths behind the winner.

Tatenen fell in last year's Crabbie's Grand National, and unseated in 2012, but trainer Richard Rowe said the horse was luckless on both occasions. As number 61 in the handicap for the big race, Rowe's horse needs a number to drop out, but the Crabbie's Topham Chase is an alternative.

Rowe said: "I thought the handicapper was a little harsh on him after he won at Newbury in November and was put up 12lb, which probably cost him a subsequent win at Sandown - that said if he'd won that day he would have gone up again and we wouldn't be where we are today.

"He's run right up to his best and I'm very proud of him because he's quite fragile. When things are right you couldn't get a horse who tries harder and his jumping is super.

"He needs a few to come out of the National to ensure a run, but Andy has just said he is keen to let him take his chance. I'll put him in the Topham in case he doesn't look like running in the National. The fences don't worry me, the trip might, but he's been unlucky there in the past and it might be third time lucky."

Byrne Group Plate Previous Results

2013-WINNER-CARRICKBOY 9-10-05 Owner-Tevor Hemmings; Trainer-Venetia Williams; Jockey-Liam Treadwell; SP-50/1
2ND-Vino Griego 8-11-00 Owner-Chris Stedman; Trainer-Gary Moore; Jockey-Jamie Moore; SP-11/1
3RD-Tartak 10-10-03 Owner- Power Panels Electrical Systems Ltd; Trainer-Tim Vaughan; Jockey-Richard Johnson; SP-20/1
4TH-Hunt Ball 8-11-12 Owner-Anthony Knott; Trainer-Keiran Burke; Jockey-Nick Scholfield; SP-8/1
22 ran, Time-5m 21.50s; Dist-1½, 12, 6 7/2 Fav Ballynagour (8th)

2012-WINNER-SALUT FLO 7-10-10 Owner-Allan Stennett; Trainer-David Pipe; Jockey-Tom Scudamore; SP-9/2 Fav
2ND-The Cockney Mackem 6-10-01 Owner-Mills & Mason Partnership; Trainer-Nigel Twiston-Davies; Jockey-Sam Twiston-Davies SP-10/1
3RD-Glam Gerry 8-9-10 Owner-Barry Connell; Trainer-Colm Murphy IRE; Jockey-Brian Hayes; SP-33/1
4TH-Divers 8-11-01 Owner-Let’s Live Racing; Trainer-Ferdy Murphy; Jockey-A P McCoy; SP-8/1
22 ran, Time-5m 11.52s, Dist-6, 4½, shd

2011-WINNER-HOLMWOOD LEGEND 10-10-06 Owner-Brian Derrick; Trainer-Pat Rodford; Jockey- Keiran Burke; SP-25/1
2ND-Aimigayle 8-10-06 Owner-Pete Mercer; Trainer-Suzy Smith; Jockey-Colin Bolger; SP-25/1
3RD-Beautiful Sound 9-10-06 Owner-Gigginstown House Stud; Trainer-Gordon Elliott IRE; Jockey-Jason Maguire; SP-9/2 Fav
4TH-Consigliere 8-11-10 Owner-Elder Scouller; Trainer-David Pipe; Jockey-Tom Scudamore; SP-20/1
20 ran, Time-5m 18.17s, Dist-3½, 1¾ , 5

2010-WINNER-GREAT ENDEAVOUR 6-10-01 Owner-David Johnson; Trainer-Martin Pipe; Jockey-Danny Cook; SP-18/1
2ND-Sunnyhillboy 7-10-00 Owner-J P McManus; Trainer-Jonjo O’Neill; Jockey-Richie McLernon; SP-6/1 Fav
3RD-From Dawn To Dusk 11-10-03 Owner-Charles Lloyd-Baker; Trainer-Philip Hobbs; Jockey-Richard Johnson; SP-20/1
4TH-Mister McGoldrick 13-10-11 Owner-Richard Longley; Trainer-Sue Smith; Jockey-Jason Maguire; SP-33/1 24 ran, Time-5m 8.30s, Dist-1¼, ¾, 3½

2009-WINNER-SOMETHING WELLS 8-10-07 Owner-Favourites Racing XVIII; Trainer-Venetia Williams; Jockey-William Biddick; SP-33/1
2ND-Ping Pong Sivola 6-10-00Owner-Jean Yeomans; Trainer-Venetia Williams; Jockey-Liam Treadwell; SP-13/2 Fav
3RD-Notable D’Estruval 8-10-07 Owner-P J McCarthy; Trainer-Arthur Moore IRE; Jockey-Davy Russell; SP-8/1
4TH-Three Mirrors 9-11-01 Owner-Sean Murphy; Trainer-Ferdy Murphy; Jockey-Graham Lee; SP-9/1 23 ran, Time-5m 17.70s, Dist-¾, 18, 2¾

2008-WINNER-MISTER MCGOLDRICK 11-11-07 Owner-Richard Longley; Trainer-Sue Smith; Jockey-Dominic Elsworth; SP-66/1
2ND-Gwanako 5-10-12 Owner-The Stewart Family; Trainer-Paul Nicholls; Jockey-Ruby Walsh; SP-9/1
3RD-Fundamentalist 10-11-10 Onwer-Colin Cornes; Trainer-Nigel Twiston-Davies; Jockey-Paddy Brennan; SP-28/1
4TH-Bible Lord 7-10-12 Owner-Martin Tedham; Trainer-Andrew Turnell; Jockey-Mark Grant; SP-6/1 22 ran, Time-5m 9.40s, Dist 13, 11, 4½ 5/2 Fav Don’t Push It (Fell 2 out)

2007-WINNER-IDOLE FIRST 8-10-07 Owner-D and J Racing; Trainer-Venetia Williams; Jockey-Alan O’Keeffe; SP-12/1
2ND-Palarshan 9-10-05 Owner-Summer Wellesley; Trainer-Henry Daly; Jockey-Richard Johnson; SP-28/1
3RD-Mariah Rollins 9-10-07 Owner-Paul Murphy; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Mick Fitzgerald; SP-20/1
4TH-Le Volfoni 6-11-02 Owner-A Banks; Trainer-Paul Nicholls; Jockey-Joe Tizzard; SP-16/1
23 ran, Time-5m 11.40s, Dist-4, 1¼, hd 7/2 Fav Opera Mundi (19th)

2006-WINNER-NON SO 8-11-03 Owner-ROA Dawn Run Partnership; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Mick Fitzgerald; SP-14/1
2ND-Kelrev 8-11-01 Owner-Len Jakeman, Flintham, King & Roberts; Trainer-Venetia Williams; Jockey-Sam Thomas; SP-50/1
3RD-Graphic Approach 8-11-06 Owner-Mr & Mrs Peter Orton; Trainer-Charles Egerton; Jockey-Tony McCoy; SP-11/1
4TH-Roman Ark 8-10-12 Owner-Richard Collins; Trainer-Malcolm Jefferson; Jockey-Graham Lee; SP-33/1
24 ran, Time-5m 05.20s, Dist-9, 7, hd 5/1 Fav Ross River (Fell)

2005-WINNER-LIBERTHINE 6-10-01 Owner-Robert Waley-Cohen; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Mr Sam Waley-Cohen; SP-25/1
2ND-Banker Count 13-10-12 Owner-Mrs Hector Brown; Trainer-Venetia Williams; Jockey-Sam Thomas; SP-16/1
3RD-Simply Gifted 10-11-01 Owner-Steve Hammond; Trainer-Jonjo O’Neill; Jockey-Tony McCoy; SP-14/1
4TH-Brooklyn Breeze 8-11-00 Owner-Ashleybank Investments Limited; Trainer-Len Lungo; Jockey-Tony Dobbin; SP-9/2 Fav 22 ran, Time-5m 15.60s, Dist-7, 3, 2

2004-WINNER-TIKRAM 7-10-00 Owner-Mike Charlton and Rodger Sargent; Trainer-Gary Moore; Jockey-Timmy Murphy; SP- 12/1
2ND-Iznogoud 8-10-03 Owner-Country Stores/Avalon Surfacing; Trainer-Martin Pipe; Jockey-Tony McCoy; SP-9/2 Fav
3RD-Fondmort 8-11-12 Owner-Bill Brown; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Mick Fitzgerald; SP-9/1
4TH-Kelrev 6-9-11 Owner-Len Jakeman, Flintham, King and Roberts; Trainer-Venetia Williams; Jockey-Sam Thomas; SP-16/1 16 ran, Time-4m 59.80s; Dist-2.5, 1.5, 2

2003-WINNER-YOUNG SPARTACUS 10-10-09 Owner-Bart Hellyer; Trainer-Henry Daly; Jockey-Richard Johnson; SP-16/1
2ND-Fondmort 7-10-13 Owner-Bill Brown; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Mick Fitzgerald SP-11/2
3RD-Scots Grey 8-9-07 Owner-Henry Ponsonby; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Mr Andrew Tinkler; SP-16/1
4TH-Cregg House 8-9-09 Owner-Kathleen Kennedy; Trainer-Paddy Mullins IRE; Jockey-Robert Power; SP-25/1
19 ran, Time-5m 5.00s; Dist-4, 4, 33 5/1 Fav Go Roger Go (UR)

2002-WINNER-BLOWING WIND 9-10-09 Owner-Peter Deal; Trainer-Martin Pipe; Jockey-Ruby Walsh; SP-25/1
2ND-Lady Cricket 8-11-12 Owner-David Johnson; Trainer-Martin Pipe; Jockey-Tony McCoy; SP-5/2 Fav
3RD-Its Time For A Win 10-10-00 Owner-John Kenny; Trainer-Willie Mullins IRE; Jockey-David Casey; SP-16/1
4TH-Strong Run 9-10-00 Owner-Michael D McGrath; Trainer-Noel Meade IRE; Jockey-Carl Llewellyn; SP-14/1
21 ran, Time-5m 22.30s; Dist-1.25, 1.25, 1

2001 - No Race (Foot and Mouth Disease)

2000-WINNER-DARK STRANGER 9-10-03 Owner-Terry Neill; Trainer-Martin Pipe; Jockey-Richard Johnson; SP-14/1
2ND-Native Charm 8-11-00 Owner-Pell-Mell Partners; Trainer-Charlie Morlock; Jockey-Jimmy McCarthy; SP-13/2 Fav
3RD-Inn At The Top 8-10-08 Owner-Sylvia Blakely; Trainer-Jim Turner; Jockey-Robbie Supple; SP-7/1
4TH-Sir Dante 9-10-07 Owner-Peter Wilby; Trainer-Richard Rowe; Jockey-Barry Fenton; SP-10/1
18 ran, Time-4m 49.60s, Dist-7, 1, 3

1999-WINNER-MAJADOU 5-11-00 Owner-Chris, Basil & Rosie Batterham II; Trainer-Martin Pipe; Jockey-Tony McCoy; SP-7/4 Fav
2ND-King Of Sparta 6-10-00 Owner-Mrs Richard Tice; Trainer-Jonny Portman; Jockey-Chris Maude; SP-33/1
3RD-Wayward King 7-11-01 Owner-Fieldspring Racing; Trainer-Ron Hodges; Jockey-Richard Dunwoody; SP-25/1
4TH-The Outback Way 9-10-12 Owner-Mrs B Grainger, S Bell & D Boocock; Trainer-Venetia Williams; Jockey-Ruby Walsh; SP-10/1 18 ran, Time-5m 9.8s, Dist-16, nk, nk

1998-WINNER-SUPER COIN 10-10-0 Owner-George Brookes; Trainer-Richard Lee; Jockey-Norman Williamson; SP-7/1
2ND-Sparky Gayle 8-10-09 Owner-Ray and Anita Anderson Green; Trainer-Colin Parker; Jockey-Brian Storey; SP-3/1 Fav
3RD-Monnaie Forte 8-10-0 Owner & Trainer-James Adam; Jockey-Brendan Powell; SP-5/1
14 ran, Time-4m 58.8s, Dist-2,1.5

1997-WINNER-TERAO 11-10-07 Owner-Brian Kilpatrick; Trainer-Martin Pipe; Jockey-Timmy Murphy; SP-20/1
2ND-All The Aces 10-10-11 Owner-J P McManus; Trainer-Jonjo O’Neill; Jockey-Charlie Swan; SP-14/1
3RD-Air Shot 7-11-07 Owner-Mrs Peter Prowting; Trainer-David Nicholson; Jockey-Richard Johnson; SP-15/2
13 ran, Time-5m 1.2s, Dist-1.25, hd 100/30 Fav As Du Trefle (6th)

1996-WINNER-OLD BRIDGE 8-9-07 Owner-K C B Mackenzie; Trainer-Andrew Turnell; Jockey-Gary Crone; SP-14/1
2ND-Call It A Day 6-10-01 Owner-Jane Lane; Trainer-David Nicholson; Jockey-Charlie Swan;SP-9/2
3RD-Postage Stamp 9-10-00 Owner-Paddy O’Donnell; Trainer-Ferdy Murphy; Jockey-Lorcan Wyer; SP-20/1
13 ran, Time-5m 12.5s, Dist-.5, 6 100/30 Fav Big Matt (6th)

Byrne Group Plate Roll Of Honour
(Byrne Group Plate since 2010, Freddie Williams Festival Plate in 2009, Racing Post Plate 2006-2008, Mildmay of Flete Handicap Chase 1951-2005)

Year Winner Age/Wt Jockey Trainer Owner SP Ran

2013 Carrickboy 9-10-05 Liam Treadwell Venetia Williams Trevor Hemmings 50/1 22
2012 Salut Flo 7-10-10 Tom Scudamore David Pipe Allan Stennett 9/2F 22
2011 Holmwood Legend 10-10-06 Keiran Burke Pat Rodford Brian Derrick 25/1 20
2010 Great Endeavour 6-10-01 Danny Cook David Pipe David Johnson 18/1 24
2009 Something Wells 8-10-07 William Biddick Venetia Williams Favourites Racing XVIII 33/1 23
2008 Mister McGoldrick 11-11-07 Dominic Elsworth Sue Smith Richard Longley 66/1 22
2007 Idole First 8-10-07 Alan O’Keeffe Venetia Williams D and J Racing 12/1 23
2006 Non So 8-11-03 Mick Fitzgerald Nicky Henderson Roa Dawn Run Partnership 14/1 24
2005 Liberthine 6-10-01 Mr Sam Waley-Cohen Nicky Henderson Robert Waley-Cohen 25/1 22
2004 Tikram 7-10-00 Timmy Murphy Gary Moore Mike Charlton and Rodger Sargent 12/1 16
2003 Young Spartacus 10-10-09 Richard Johnson Henry Daly Bart Hellyer 16/1 19
2002 Blowing Wind 9-10-09 Ruby Walsh Martin Pipe Peter Deal 25/1 21
2001 No Race (Foot and Mouth)
2000 Dark Stranger 9-10-03 Richard Johnson Martin Pipe Terry Neill 14/1 18
1999 Majadou 5-11-00 Tony McCoy Martin Pipe Chris, Basil & Rosie Batterham II 7/4F 18
1998 Super Coin 10-10-00 Norman Williamson Richard Lee George Brookes 7/1 14
1997 Terao 11-10-07 Timmy Murphy Martin Pipe Brian Kilpatrick 20/1 13
1996 Old Bridge 8-9-07 Gary Crone Andrew Turnell K C B Mackenzie 14/1 13
1995 Kadi 6-10-04 Norman Williamson David Nicholson Jim Brown 11/2 12
1994 Elfast 11-11-04 Graham McCourt John Webber John Webber 8/1 18
1993 Sacre D’Or 8-11-00 Graham McCourt Nigel Tinkler Isobel Wright 7/1 11
1992 Elfast 9-11-00 Martin Lynch John Webber John Webber 10/1 19
1991 Foyle Fisherman 12-11-00 Eamon Murphy Josh Gifford J N Hutchinson 33/1 15
1990 New Halen 9-9-07 Eamon Tierney Paul James Sally Siviter 66/1 14
1989 Paddyboro 11-10-07 Richard Rowe Josh Gifford Captain F Tyrwhitt-Drake 9/2 10
1988 Smart Tar 7-10-02 Carl Llewellyn Mark Wilkinson Hermione Courage 11/1 15
1987 Gee-A 8-9-10 Miss Gee Armytage Geoff Hubbard Geoff Hubbard 33/1 18
1986 The Tsarevich 10-11-05 John White Nicky Henderson Major Ivan Straker 8/1 16
1985 The Tsarevich 9-11-07 John White Nicky Henderson Mrs Judy Henty 5/1F 16
1984 Half Free 8-11-06 Richard Linley Fred Winter Sheikh Ali Abu Khamsin 16/1 16
1983 Mr Peapock 7-9-07 Leslie Bloomfield Trevor Hallett Mrs B Collins 20/1 15
1982 Doubleuagain 8-10-00 Frank Berry Andy Geraghty IRE P McBennett 11/1 13
1981 Political Pop 7-10-00 Robert Earnshaw Michael Dickinson Mrs A Starkie 15/8F 12
1980 Snowshill Sailor 8-10-04 Andy Turnell Bob Turnell Snowshill Farms and Stud Ltd 8/1 14
1979 Brawny Scot 9-10-00 Ridley Lamb George Fairbairn Mrs M Corrie 10/1 15
1978 King Or Country 7-10-09 Paul Leach David Barons Brook Hire Ltd 7/1 16
1977 Uncle Bing 8-12-05 John Francome Richard Head Mrs J Mildmay-White 9/2 7
1976 Broncho II 7-11-01 Michael Dickinson Tony Dickinson Frank Tyldesley 7/2 14
1975 Summerville 9-10-13 Andy Turnell Bob Turnell Jim Joel 4/1 13
1974 Garnishee 10-10-10 David Mould Tom Jones James Goldsmith 9/2 7
1973 Vulgan Town 7-10-00 Johnnie Haine Toby Balding Brigadier-General Preston Gilbride 9/2 15
1972 Mocharabuice 9-10-07 Graham Thorner Tim Forster Mrs Plum Carew Pole 11/2 17
1971 Hound Tor 7-10-02 Macer Gifford Guy Harwood John Tilling 14/1 10
1970 Verona Forest 7-11-00 Gerry Scott Neville Crump Lord Cadogan 25/1 19
1969 Specify 7-11-02 Bob Davies Denis Rayson F W Rogers 5/1 8
1968 Merry Court 7-10-03 Josh Gifford Bobby Renton Lurline Brotherton 20/1 14
1967 French March 7-9-09 Mr Ben Hanbury Tom Hanbury Mrs Tom Hanbury 25/1 14
1966 Tibidabo 6-10-04 Jeff King Arthur Freeman Mrs A M Gibson 7/1 12
1965 Snaigow 6-10-03 Johnny Lehane Verly Bewicke Lord Cadogan 100/6 15
1964 Take Plenty 8-10-01 Ron Vibert Tim Forster Hugh Summer 100/9 12
1963 Milo 8-10-04 Josh Gifford Herbert Blagrave Herbert Blagrave 11/2 19
1962 Spring Greeting 7-10-06 Johnny Lehane Verly Bewicke Brigadier A E V Brumell 100/8 19
1961 Malting Barley 6-10-04 Owen McNally Toby Balding Bruce Turner 5/1 8
1960 Devon Customer 8-10-04 Joe Guest Syd Bowler Lady Gunter 100/7 12
1959 Siracusa 6-10-12 Jumbo Wilkinson Bobby Renton Mrs E Truelove 9/4F 12
1958 Caesar’s Helm 7-11-06 Fred Winter Bobby Renton Jim Joel 9/2 14
1957 Madras 7-10-02 Johnny Bullock Michael Marsh Michael Marsh 100/7 12
1956 Pondapatarri 7-11-00 Rene Emery George Beeby Late Lord Bicester 100/6 21
1955 Mont Tremblant 9-12-07 Dave Dick Fulke Walwyn Dorothy Paget 11/2F 19
1954 Tudor Line 9-10-12 George Slack Bobby Renton Mrs E Truelove 11/4 11
1953 Sy Oui 8-10-03 Fred Winter Ryan Price P Hatvany 100/8 17
1952 Portarlington 7-10-08 Ken Mullins Willie Stephenson Willie Stephenson 8/1 10
1951DH Slender 9-10-11 Fred Winter Ryan Price W Harris 7/1 9
1951DH Canford 9-12-02 Glen Kelly Ivor Anthony Mrs E du Pont Weir 100/8 9

Free Racing Tips