Home Races
Ultima Business Solutions Handicap Chase
Grade 3, Cheltenham 14:40
£90,000 added, 5yo plus,
3m 1f, Class 1
 
Tuesday 10th March 2015

1 The Druids Nephew 8/1
2 Grand Jesture 25/1
3 Gallant Oscar 9/1
4 Indian Castle 16/1
5 Pendra 9/1
24 ran Distances: 3¾l, 1½l, hd
TIME 6m 19.20s (slow by 9.20s)

The Druids Nephew wins the Festival Handicap Chase

The Druids Nephew
© Racehorse Photos

The Druids Nephew

Trainer Neil Mulholland saddled his first Cheltenham Festival winner when The Druids Nephew romped home in the Ultima Business Solutions Handicap Chase.

Barry Geraghty rode the 8/1 winner, who beat Grand Gesture by three and three-quarters of a length, with Gallant Oscar third a further length and a half behind. Gary Elisia, representing the winning, four-strong syndicate The Stonehenge Druids, was at Cheltenham today on his stag party - he is getting married in two months' time.

Mulholland, who trains at Limpley Stoke near Bath, said: "There have been no hiding places for this horse because every race is so competitive - we're delighted it's all come good.

"This is our World Cup and this is where we want to be - it's the big stage and we're on it today. It's a fantastic feeling and will take a while to sink in.

"We ran him over hurdles last time to give him a little freshen up - I told Barry he has solid handicap form and we know he stays. Barry's a great big-race jockey and he proved that again today.

"We've been at our current yard for two and a half years and we had 48 winners last year and 53 this time. We put in a new spa and flat gallop in the last year and a half and you can see you are getting that little bit more out of the horses."

The Druids Nephew is a leading fancy for next month's Crabbie's Grand National, but when asked about that race, Mulholland said: "We'll worry about today for now - today was always a stop towards the National, but I'll have a word with Barry and see how we get on. I'm not going to talk the National up at this stage."

Ultima Business Solutions Handicap Chase (Grade 3)
£90,000 added, 5yo plus, 3m 110y, Class 1
24 ran
Going: Good to Soft, Good in places

Pos Dist Horse SP Jockey /Weight Trainer Age
1st The Druids Nephew (IRE) 8/1 B J Geraghty
11-3
N P Mulholland 8
2nd Grand Jesture (IRE) 25/1 J J Burke (3)
11-0
H De Bromhead 7
3rd Gallant Oscar (IRE) 9/1 B J Cooper
10-5
A J Martin 9
4th hd Indian Castle (IRE) 16/1 W Kennedy
10-10
Ian Williams 7
5th Pendra (IRE) 9/1 A P McCoy
10-11
C E Longsdon 7
6th 7 Lost Legend (IRE) 33/1 R P Mclernon
10-12
Jonjo O'Neill 8
7th Black Thunder (FR) 16/1 Sean Bowen (5)
11-12
P F Nicholls 8
8th ¾ Ned Stark (IRE) 6/1f D F O'Regan
11-0
A King 7
9th ½ Tenor Nivernais (FR) 33/1 Aidan Coleman
10-4
Miss V Williams 8
10th ½ Smart Freddy 33/1 D Bass
10-7
B Pauling 9
11th Theatre Guide (IRE) 16/1 D A Jacob
11-4
C L Tizzard 8
12th hd Gevrey Chambertin (FR) 12/1 T Scudamore
10-9
D Pipe 7
13th s.h Barrakilla (IRE) 9/1 Paul Moloney
10-7
Evan Williams 8
14th 1 Monbeg Dude (IRE) 20/1 P Carberry
11-1
M Scudamore 10
15th What A Warrior (IRE) 33/1 Harry Skelton
10-13
D Skelton 8
16th Annacotty (IRE) 28/1 G Sheehan
11-6
M Keighley 7
17th Mendip Express (IRE) 14/1 Mr W Biddick (3)
11-5
H Fry 9
18th nk According To Trev (IRE) 50/1 Tom Cannon
10-8
D G Bridgwater 9
19th 17 No Planning 50/1 D C Costello
11-2
Mrs S J Smith 8
20th 10 Cape Tribulation 25/1 B Hughes
11-2
J M Jefferson 11
21st 5 Dursey Sound (IRE) 33/1 N P Madden
10-5
Jonjo O'Neill 7
PU Lamb Or Cod (IRE) 33/1 R Johnson
10-9
P J Hobbs 8
PU Shangani (USA) 50/1 L Treadwell
10-6
Miss V Williams 9
PU Azure Fly (IRE) 33/1 A Tinkler
10-4
C E Longsdon 7

'Everyone Wants To Ride A Winner And The Sooner You Do It The Better,' Says Geraghty

Barry Geraghty, who rode The Druids Nephew to victory, was winning the race for the second time. His first win in the came in 2003 on Youlneverwalkalone.

Geraghty said: "I always felt comfortable. He jumped nicely - a little sketchy over the first couple - but, every time I gave him a little squeeze from early in the back straight, he would come on the bridle quickly, so I was keen to tuck him away and wait. 

"I was there sooner than ideal but I couldn't hang on much longer and he didn't do an awful lot in front. 

"It's only when we come here that we really appreciate what it means. You hate to draw a blank - everyone wants to ride a winner and the sooner you can do it, the better."

Jesture's Grand Target

Trainer Henry De Bromhead was delighted with the performance of Grand Jesture after the 25/1 shot finished the three-and-three-quarter length runner-up behind The Druid's Nephew this afternoon.

Dr Bromhead had entertained thoughts of running the seven-year-old in this year's Crabbie's Grand National but decided to wait another year and the Aintree showpiece could be the target next year following his run here.

"We're delighted," said the trainer.

"Super run and a super ride. He's a tough horse and you'd hope he'd be an English National hope next year. I was going to enter him this year but then I looked at his age so I just scratched him so he's not in it this year.

"We'll see what his campaign will be next year. He's there to win races and you need to win them to get in the National nowadays.

"We've not had a bad day. I was a bit disappointed with Smashing (seventh in the Racing Post Arkle Challenge Trophy) and I think I've picked the wrong race for him unfortunately. He looked completely outpaced.

"Sizing John ran a super race in the Supreme Novices' though. I remember going home with my tail between my legs after his run at Gowran Park when he was beaten but the winner that day was Douvan so I suppose that form has stood up!"

Trainer Tony Martin was also happy with Gallant Oscar, who finished a further one and a half lengths back in third.

"I'm absolutely delighted with him," said the trainer.

"He galloped and stayed on really well. He jumped very nicely, travelled throughout and was staying on well at the finish. He came into the race travelling well and saw the trip out well, I was really happy with the run.

"We have plenty of options for him including going to Leopardstown or Punchestown. Obviously, we'll see how he comes out of the race and then decide where we will go but he has a range of possible races he could be targeted for."

Festival Handicap Chase – Past Results

2014-WINNER-HOLYWELL 7-11-06 Owner-Gay Smith; Trainer-Jonjo O’Neill; Jockey-Richie McLernon; SP-10/1
2ND-Ma Filleule 6-10-13 Owner-Simon Munir; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Nico de Boinville; SP-33/1
3RD-The Package 11-11-02 Owner-The Johnson Family; Trainer-David Pipe; Jockey-Tom Scudamore; SP-16/1
4TH-Green Flag 7-11-04 Owner-John Adam; Trainer-Lucinda Russell; Jockey-Peter Buchanan; SP-6/1
23 ran, Time- 6m 1.80s; Dist-1¾, 7, 2¾ 7/1 Fav Alfie Sherrin (8th)

2013-WINNER-GOLDEN CHIEFTAIN 8-10-02 Owner-Brocade Racing; Trainer-Colin Tizzard; Jockey-Brendan Powell; SP-28/1
2ND-Our Mick 7-11-04 Owner- K & Mrs E Benson; Trainer-Donald McCain; Jockey-Jason Maguire; SP-13/2 Fav
3RD-White Star Line 9-10-05 Owner-Patsy Byrne; Trainer-Dessie Hughes IRE; Jockey-Bryan Cooper; SP-12/1
4TH-Tullamore Dew 11-10-03 Owner-Give Every Man His Due; Trainer-Nick Gifford; Jockey-Tom Cannon; SP-33/1
24 ran, Time- 6m 19.80s; Dist-10, 2, ¾

2012-WINNER-ALFIE SHERRIN 9-10-00 Owner-J P McManus; Trainer-Jonjo O’Neill; Jockey-Richie McLernon; SP-14/1
2ND-Fruity O’Rooney 9-10-11 Owner-Heart Of The South Racing; Trainer-Gary Moore; Jockey-Jamie Moore; SP-16/1
3RD-Our Mick 6-11-01 Owner-K Benson & Mrs E Benson; Trainer-Donald McCain; Jockey-Jason Maguire; SP-11/1
4TH-The Package 9-10-10 Owner-David Johnson; Trainer-David Pipe; Jockey-Timmy Murphy; SP-6/1
19 ran, Time-6m 8.60s; Dist-1, 4, 2 11/2 Jt Fav Quantitativeeasing (7th), Hold On Julio (10th)

2011-WINNER-BENSALEM 8-11-02 Owner-Alan Marsh & John Duggan; Trainer-Alan King; Jockey-Robert Thornton; SP-5/1
2ND-Carole’s Legacy 7-11-05 Owner-Paul Murphy; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Barry Geraghty; SP-9/1
3RD-Reve De Sivola 6-10-13 Owner-Paul Duffy Diamond Partnership; Trainer-Nick Williams; Jockey-Daryl Jacob; SP-9/1
4TH-Fair Along 9-11-07 Owner-Alan Peterson; Trainer-Philip Hobbs; Jockey-Rhys Flint; SP-25/1
19 ran, Time-6m 10.00s; Dist ½, 11, 17 9/2 Fav Sunnyhill Boy (Fell)

2010-WINNER-CHIEF DAN GEORGE 10-10-10 Owner-Maurice Chapman; Trainer-Jimmy Moffatt; Jockey-Paddy Aspell; SP-33/1 2ND-The Package 7-10-09 Owner-David Johnson; Trainer-David Pipe; Jockey-Timmny Murphy; SP-9/2 Fav 3RD-Ogee 7-10-05 Owner-Sir Evelyn de Rothschild; Trainer-Renee Robeson; Jockey-Jimmy McCarthy; SP-8/1 4TH-Offshore Account 10-10-03 Owner-Brian Polly; Trainer-Charlie Swan IRE; Jockey-David Casey; SP-33/1 24 ran, Time-6m 10.66s; Dist-hd, 1¼, 4

2009-WINNER-WICHITA LINEMAN 8-10-09 Owner-J P McManus; Trainer-Jonjo O’Neill; Jockey-Tony McCoy; SP-5/1 Fav 2ND-Maljimar 9-10-05 Owner-Jane Williams; Trainer-Nick Williams; Jockey-Daryl Jacob; SP-14/1 3RD-Nenuphar Collognes 8-10-09 Owner-Top Brass Partnership; Trainer-Alan King; Jockey-Robert Thornton; SP-17/2 4TH-Dear Villez 7-11-03 Owner-John & Barbara Cotton; Trainer-Paul Nicholls; Jockey-Ruby Walsh; SP-16/1 21 ran, Time-6m 26.63s; Dist-nk, ½, 6

2008-WINNER-AN ACCORDIAN 7-10-12 Owner-Brian Kilpatrick; Trainer-David Pipe; Jockey-Tom Scudamore; SP-7/1 2ND-New Alco 7-11-00 Owner-D McGowan and S Murphy; Trainer-Ferdy Murphy; Jockey-Davy Russell; SP-10/1 3RD-L’Ami 9-11-00 Owner-J P McManus; Trainer-Francois Doumen FR; Jockey-Tony McCoy; SP-11/2 Fav 14 ran, Time-6m 35.5s; Dist-2 1¼, hd

2007-WINNER-JOES EDGE 10-10-06 Owner-Chemipetro Limited; Trainer-Ferdy Murphy; Jockey-Davy Russell; SP-50/1
2ND-Juveigneur 10-11-09 Owner-Trevor Hemmings; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Mick Fitzgerald; SP-7/1Co Fav
3RD-Distant Thunder 9-10-11 Owner-Old Moss Farm; Trainer-Noel Chance; Jockey-Andrew McNamara; SP-7/1 Co Fav
4TH-Mon Mome 7-11-01 Owner-Vida Bingham; Trainer-Venetia Williams; Jockey-Liam Treadwell; SP-16/1
23 ran, Time-6m 15.94s, Dist-sh, sh, 8 7/1 Co Fav New Alco (6th)

2006-WINNER-DUN DOIRE 7-10-09 Owner-Dunderry Racing Syndicate; Trainer-Tony Martin IRE; Jockey-Ruby Walsh; SP-7/1 2ND-Juveigneur 9-11-05 Owner-Trevor Hemmings; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Mick Fitzgerald; SP-16/1
3RD-Irish Hussar 10-11-12 Owner-Major Christopher Hanbury; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Marcus Foley; SP-66/1
4TH-Model Son 8-10-08 Owner-P J Hughes Developments Ltd; Trainer-Patrick Haslam; Jockey-Paddy Merrigan; SP-14/1
21 ran, Time-6m 12.10s, Dist-2, 1.25, 1.5 100/30 Fav Moulin Riche (PU)

2005-WINNER-KELAMI 7-10-02 Owner-Halewood International Ltd; Trainer-Francois Doumen FR; Jockey-Robert Thornton; SP-8/1
2ND-Keen Leader 9-11-12 Owner-Adair Catherwood; Trainer-Jonjo O’Neill; Jockey-Barry Geraghty; SP-28/1
3RD-Irish Hussar 9-11-07 Owner-Major Christopher Hanbury; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Mick Fitzgerald; SP- 33/1
4TH-Chives 10-11-13 Owner-Trevor Hemmings; Trainer-Sue Smith; Jockey-Dominic Elsworth; SP-33/1
20 ran, Time-6m 08.60s, Dist-1.25, 2, .75 11/2 Fav Iris Bleu (9th)

2004-WINNER-FORK LIGHTNING 8-10-05 Owner-Fred and Sue Welch; Trainer-Alan King; Jockey-Robert Thornton; SP-7/1
2ND-Shardam 7-10-07 Owner-Howard Parker; Trainer-Nigel Twiston-Davies; Jockey-Carl Llewellyn; SP-11/2
3RD-Royal Auclair 7-10-09 Owner-Clive Smith; Trainer-Paul Nicholls; Jockey-Ruby Walsh; SP 7/1
11 ran, Time-6m 12.30s, Dist-2, 9 100/30 Fav Haut Cercy (8th)

2003-WINNER-YOULNEVERWALKALONE 9-10-11 Owner-J P McManus; Trainer-Christy Roche IRE; Jockey-Barry Geraghty; SP-7/1
2ND-Haut Cercy 8-10-00 Owner-The Wiggin Partnership; Trainer-Henry Daly; Jockey-Richard Johnson; SP-10/1
3RD-Ad Hoc 9-11-00 Owner-Sir Robert Ogden; Trainer-Paul Nicholls; Jockey-Ruby Walsh; SP-5/1 Jt Fav
4TH Maximize 9-10-01 Owner-Lady Vestey; Trainer-Henrietta Knight; Jockey-Jim Culloty; SP-20/1
18 ran, Time-6m 16.90s, Dist- .75, 9, 1.25 5/1 Jt Fav Joss Naylor (11th)

2002-WINNER-FRENCHMAN’S CREEK 8-10-05 Owner-Rory Sweet and Panda Wilson; Trainer-Hughie Morrison; Jockey-Paul Carberry; SP-8/1
2ND-Carbury Cross 8-10-02 Owner-Anne, Duchess of Westminster; Trainer-Jonjo O’Neill; Jockey-Liam Cooper; SP-25/1
3RD-Ad Hoc 8-11-07 Owner-Sir Robert Ogden; Trainer-Paul Nicholls; Jockey-Ruby Walsh; SP-7/1
4TH-You’re Agoodun 8-11-00 Owner-Jeff Lammiman; Trainer-Martin Pipe; Jockey-Johnny Kavanagh; SP-20/1
23 ran, Time-6m 12.10s, Dist-3, 16, .75 4/1 Fav Gunther McBride (6th)

2001 - No Race (Foot and Mouth)

2000-WINNER-MARLBOROUGH 8-10-03 Owner-Robert Ogden; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Mick Fitzgerald; SP-11/2
2ND-Beau 7-10-02 Owner-Sylvia Tainton; Trainer-Nigel Twiston-Davies; Jockey-Carl Llewellyn; SP-5/1 Jt Fav
3RD-Star Traveller 9-10-00 Owner-Jill Griffith & Liz Strachan; Trainer-Henry Daly; Jockey-Andrew Thornton; SP-6/1 12 ran, Time-5m 59.70s, Dist-2.5, .5 5/1 Jt Fav Spendid (5th)

1999-WINNER-BETTY’S BOY 10-10-02 Owner-Ted Benfield and Bill Brown; Trainer-Kim Bailey; Jockey-Norman Williamson; SP-25/1
2ND-Island Chief 10-10-01 Owner-George Dilger; Trainer-Peter Beaumont; Jockey-Brian Storey; SP-10/1
3RD-Nahthen Lad 10-10-10 Owner-Jim Shaw; Trainer-Jenny Pitman; Jockey-Richard Dunwoody; SP-25/1
4TH-Macgeorge 9-11-08 Owner-Mr & Mrs J H Watson; Trainer-Richard Lee; Jockey-Adrian Maguire; SP-16/1
18 ran, Time-6m 22.6s, Dist-5, 2, 2.5 4/1 Fav Kadou Nonantais (fell)

1998-WINNER-UNGUIDED MISSILE 10-11-10 Owner-David Harrison; Trainer-Gordon Richards; Jockey-Paul Carberry; SP-10/1
2ND-Glitter Isle 8-10-02 Owner-Mrs Timothy Pilkington; Trainer-Josh Gifford; Jockey-Philip Hide; P-20/1
3RD-Even Flow 9-10-07 Owner-Andrew Wates; Trainer-Terry Casey; Jockey-Mick Fitzgerald; SP-7/2 Fav
13 ran, Time-6m 11.6s, Dist-7, .5

1997-WINNER-FLYER’S NAP 11-11-02 Owner-Jim Tory; Trainer-Robert Alner;Jockey-David Bridgwater; SP-20/1
2ND-Stormtracker 8-10-00 Owner-Tim Davis; Trainer-Colin Weedon; Jockey-Mark Richards; SP-25/1
3RD-General Command 9-11-02 Owner-Robert Ogden; Trainer-Gordon Richards; Jockey-Jamie Osborne; SP-9/4 Fav 14 ran, Time-6m 13.8s, Dist-1.5, .75

1996-WINNER-MAAMUR 8-10-00 Owner-Jean Wood; Trainer-Tim Forster; Jockey-Andrew Thornton; SP-13/2
2ND-Unguided Missile 8-10-10 Owner-David Harrison; Trainer-Gordon Richards; Jockey-Richard Dunwoody; SP-11/4 Fav
3RD-Chatam 12-10-02 Owner-Adrian Nolan and Dr B Nolan; Trainer-Martin Pipe; Jockey-David Bridgwater; SP-28/1 10 ran, Time-6m 22.9s, Dist-7, 13

1995-WINNER-ROUGH QUEST 9-10-03 Owner-Andrew Wates; Trainer-Terry Casey; Jockey-Mick Fitzgerald; SP-16/1
2ND-Antonin 7-11-08 Owner-G R Bailey Ltd (Baileys Horse Feeds); Trainer-Sue Bramall; Jockey-John Burke; SP-14/1
3RD-Cache Fleur 9-10-06 Owner-Brian Kilpatrick; Trainer-Martin Pipe;Jockey-Richard Dunwoody; SP-6/1
4TH-Grange Brake 9-10-10 Owner-Jenny Mould; Trainer-Nigel Twiston-Davies; Jockey-David Bridgwater; SP-14/1 16 ran, Time-6m 32.9s, Dist-9, sh, .75 7/2 Fav Couldnt Be Better (11th)

Festival Trophy Handicap Chase Roll Of Honour

(JLT Specialty Handicap Chase 2012-2013, Stewart Family Spinal Research Handicap Chase 2011, William Hill Trophy Handicap Chase 2005-2010, William Hill National Hunt Handicap Chase 1998-2004, Astec Buzz Shop National Hunt Handicap Chase 1997, Ritz Club National Hunt Handicap Chase 1981-96, National Hunt Handicap before 1981)

Year Winner Age/Wt Jockey Trainer Owner SP Ran

1994 Antonin 6-11-05 John Burke Sue Bramall Michael Stanners 4/1F 11
1993 Givus A Buck 10-10-08 Paul Holley David Elsworth Kevin Costello 11/2 7
1992 Tipping Tim 7-10-00 Carl Llewellyn Nigel Twiston-Davies Jenny Mould 20/1 17
1991 Seagram 11-10-11 Nigel Hawke David Barons Sir Eric Parker 6/1 14
1990 Bigsun 9-10-11 Richard Dunwoody David Nicholson John Horn 15/2 14
1989 Dixton House 10-11-00 Tom Morgan John Edwards Peter S Hill 13/2 16
1988 Aquilifer 8-10-12 Paul Croucher David Murray-Smith Brian Kilpatrick 9/2 16
1987 Gainsay 8-10-05 Ben de Haan Jenny Pitman Errol Brown 10/1 12
1986 Charter Party 8-10-10 Peter Scudamore David Nicholson Claire Smith 12/1 16
1985 West Tip 8-10-13 Richard Dunwoody Michael Oliver Peter Luff 6/1 20
1984 Tracys Special 7-11-01 Steve Knight Andy Turnell Major Jack Rubin 5/1 12
1983 Scot Lane 10-11-07 Craig Smith Martin Tate T Isherwood 20/1 19
1982 Scot Lane 9-10-12 Craig Smith Martin Tate T Isherwood 15/2 18
1981 Current Gold 10-10-07 Neale Doughty Gordon Richards A Picken 10/1 16
1980 Again The Same 7-11-01 Mr Jim Wilson John Edwards G D Smith 10/1 16
1979 Fair View 9-10-04 Ridley Lamb George Fairbairn Michael Shone 12/1 13
1978 No race (Abandoned because of snow)
1977 Gay Vulgan 9-11-04 Bill Smith Fulke Walwyn Mrs W Pilkington 4/1F 12
1976 Barmer 8-10-03 Jimmy McNaught Robin Blakeney Richard Dean 20/1 14
1975 King Flame 9-10-06 John Francome Richard Head Lord Head 12/1 14
1974 Cuckolder 9-10-13 Andy Turnell Bob Turnell Bob Turnell 6/1 11
1973 The Chisler 7-10-10 Michael Dickinson Tony Dickinson J Haggas 6/1 13
1972 Jomon 6-10-12 David Mould Tom Jones Mrs W Jones 8/1 15
1971 Lord Jim 10-10-08 Johnnie Haine Fulke Walwyn Gilbert Dudley Jnr 8/1 14
1970 Charter Flight 8-11-09 Andrew Turnell Bob Turnell John Rogerson 100/8 16
1969 Chancer 7-11-00 Pat McCarron Charlie Hall A H P Hope 6/1F 13
1968 Battledore 7-10-10 Kit Stobbs Arthur Stephenson W Morton 3/1F 8
1967 Different Class 7-11-13 David Mould Peter Cazalet Gregory Peck 13/2 16
1966 Arkloin 7-12-05 Pat Taaffe Tom Dreaper IRE George Ansley 5/2F 12
1965 Rondetto 9-11-10 Johnnie Haine Bob Turnell A B Mitchell 11/2 20
1964 Prudent Barney 10-10-11 Terry Biddlecombe Bobby Renton Lurline Brotherton 10/1 10
1963 Team Spirit 11-11-04 Willie Robinson Fulke Walwyn Ronald B Woodward 100/8 24
1962 Longtail 7-11-00 Stan Mellor Dick Curran Arthur Dickinson 100/7 18
1961 Ravencroft 8-10-03 Fred Winter Fulke Walwyn Larch Loyd 9/2 10
1960 Isle Of Skye 9-10-05 Tony Keen Alec Kilpatrick Sir Thomas Pilkington 100/8 12
1959 Winning Coin 7-11-07 Dave Dick George Beeby Lord Bicester 100/9 14
1958 Sentina 8-11-07 Tom Taaffe Tom Dreaper IRE Duchess of Westminster 7/1 14
1957 Sentina 7-10-04 Pat Taaffe Tom Dreaper IRE A Craigie 3/1F 12
1956 Kerstin 6-10-05 George Milburn Verly Bewicke G H Moore 100/9 14
1955 Limber Hill 8-11-02 Tim Molony Bill Dutton John Davey 7/1 19
1954 Holly Bank 7-10-13 Mr Peter Brookshaw Fred Rimell S H Brookshaw 7/2F 12
1953 Four Ten 7-10-07 Tommy Cusack John Roberts A Strange 4/1 12
1952 Royal Tan 8-11-06 Mr Phonsie O’Brien Vincent O’Brien IRE Joe Griffin 7/2JF 11
1951 Land Fort 7-11-08 Johnny Bullock Fred Rimell H Oliver 8/1 14
1950 Silver Fame 11-12-07 Martin Molony George Beeby Lord Bicester 5/4F 11
1949 Frere Jacques II 7-10-06 Ted Vinall Fred Rimell Mrs A Simmons 20/1 13
1948 Cavaliero 7-11-10 Ted Vinall Fred Rimell W R Porter 7/1 21
1947 No race (Abandoned because of snow and frost)
1946 Dunshaughlin 8-10-10 Bobby O’Ryan Charlie Rogers IRE Dorothy Paget 7/1 18

Free Racing Tips